skip to Main Content

Race Results:

Tour of Bulgaria – 2021

Information
Nation Bulgaria
Date 2nd July
Where Plovdiv -> Troyan
What 2nd stage
Distance 113 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Immanuel Stark P&S Metalltechnik 02:53:44 7
02 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 32 3
03 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development + 52 1
04 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 52
05 Jakub Murias Voster ATS Team + 52
06 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 52
07 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 52
08 Victor Martinez Garcia Electro Hiper Europa + 52
09 Szymon Rekita Voster ATS Team + 52
10 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 52
11 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 52
12 Byron Munton Electro Hiper Europa + 52
13 Stefan Hristov Hemus 1896 + 52
14 Ayco Bastiaens Alpecin-Fenix Development + 52
15 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 52
16 Mirco Maestri Bardiani CSF Faizanè + 03:36
17 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 03:36
18 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 03:36
19 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 03:36
20 Evgeny Zotov Team Novak + 03:36
21 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 03:36
22 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 03:36
23 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 03:36
24 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 03:36
25 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 03:41
26 Marko Danilovic Serbia + 04:46
27 Thomas Metge Martigues SC-Payden & Rygel + 04:48
28 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 05:16
29 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 05:16
30 Dimitrios Christakos Greece + 05:16
31 Martin Papanov KK Nessebar-Shokblaze + 05:16
32 Alexandros Matsangos Cyprus + 05:16
33 Loris Rouiller Alpecin-Fenix Development + 05:16
34 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 05:16
35 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 05:16
36 Guillaume Van Keirsbulck Alpecin-Fenix Development + 05:16
37 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 05:16
38 Filippo Mori Gragnano Sporting Club Caselli + 05:16
39 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 05:16
40 Doriand Percrule Novo Nordisk Development + 05:48
41 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 05:48
42 Konstantinos Pavlides Cyprus + 05:48
43 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 05:48
44 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 05:48
45 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 05:48
46 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 05:48
47 Andreas Miltiadis Cyprus + 05:48
48 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 05:48
49 Petar Dimitrov KK Nessebar-Shokblaze + 05:48
50 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 05:48
51 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 05:48
52 Lachezar Angelov Martigues SC-Payden & Rygel + 05:48
53 Andras Szatmary Epronex-Gesu + 05:48
54 Todor Balabanov KK Nessebar-Shokblaze + 05:48
55 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 05:48
56 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 05:48
57 Denis Dyankov Doltcini Regional Team + 07:08
58 Daniel Guld Team Give Elementer + 07:38
59 Gregor Matija Cerne KSK Omega + 07:38
60 Jaime Alberto Restrepo Diosa Team Novak + 07:38
61 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 07:38
62 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 07:38
63 Thomas Bilde Team Give Elementer + 07:38
64 Yegor Dementyev Team Novak + 07:38
65 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 07:38
66 Teodor Rusev Hemus 1896 + 07:38
67 Daniel Eriksen Team Give Elementer + 08:54
68 Borislav Ivanov Tzar Simeon Plovdiv + 08:58
69 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 09:15
70 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 09:15
71 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 11:29
72 Pavel Stöhr Cycling Academy Trencin + 11:31
73 Anders Bruun Team Give Elementer + 12:16
74 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 12:31
75 Jovan Divnic Serbia + 12:43
76 Christos Philokyprou Cyprus + 12:43
77 Hristo Gechev Hemus 1896 + 12:43
78 Nikolay Dyankov Doltcini Regional Team + 12:43
79 Wilmar Molina Team Novak + 12:43
80 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 12:48
81 Louis Evans Novo Nordisk Development + 12:48
82 Lyubomir Ilchev Doltcini Regional Team + 12:48
83 Jasen Aleksandrov Doltcini Regional Team + 12:48
84 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 12:48
85 Davide Italiani Gragnano Sporting Club Caselli + 12:48
86 David Kovacs Electro Hiper Europa + 12:48
87 Dusan Veselinovic Serbia + 12:48
88 Yordan Andreev Martigues SC-Payden & Rygel + 12:48
89 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 12:48
90 Marko Stankovic Serbia + 12:48
91 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 12:48
92 Mihkel Räim HRE Mazowsze Serce Polski + 12:48
93 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 12:48
94 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 12:48
95 Gergely Orosz Team Novak + 12:48
96 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 12:48
97 Dorde Duric Doltcini Regional Team + 12:48
98 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 12:48
99 Ulugbek Saidov Novo Nordisk Development + 12:48
100 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 12:48
101 Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè + 12:48
102 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 12:48
103 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 12:48
104 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 12:48
105 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 12:48
106 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 12:48
107 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 12:48
108 Davide Masi Gragnano Sporting Club Caselli + 12:48
109 Nikolaos Drakos Greece + 12:48
110 Niels Vandeputte Alpecin-Fenix Development + 12:48
111 Charalampos Kastrantas Greece + 12:48
112 Vladimir Koev Hemus 1896 + 12:48
113 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 15:10
114 Evgeni Gerganov Balev Sliven REG + 15:10
115 Georgi Lumparov Hemus 1896 + 16:06
116 Zlatin Valchev KSK Omega + 16:30
117 Mario Suchev KSK Omega + 16:31
118 Svetozar Hristov KK Nessebar-Shokblaze + 16:31
119 Adam Papai Epronex-Gesu + 16:31
120 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 16:31
121 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 16:31
122 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 16:31
123 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 16:31
124 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 16:31
125 Agustin Del Negro Team Novak + 16:31
126 Luc De Simone Martigues SC-Payden & Rygel + 17:52
127 Martin Stefanov Sliven REG + 18:58
128 Georgi Gerganov Sliven REG + 18:58
129 Armando Archimandritis Cyprus + 18:58
130 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 25:51
OOT Martin Popov Doltcini Regional Team
OOT Nikola Nikolov Sliven REG
OOT Deyvid Mitov KK Nessebar-Shokblaze
OOT Denis Shtylianov KSK Omega
OOT Dobromir Minchev KSK Omega
OOT Georgi Panchev Tzar Simeon Plovdiv
DNF Alexandros Agrotis Cyprus
DNF Periklis Ilias Greece
DNF Georgi Nikolov KSK Omega
Pos Rider Team Time
1 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team 07:36:16
2 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development + 18
3 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 23
4 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 30
5 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 03:08
6 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 03:09
7 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 04:39
8 Loris Rouiller Alpecin-Fenix Development + 04:45
9 Alexandros Matsangos Cyprus + 04:48
10 Dimitrios Christakos Greece + 04:51
11 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 04:56
12 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 05:18
13 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 05:18
14 Doriand Percrule Novo Nordisk Development + 05:25
15 Konstantinos Pavlides Cyprus + 05:25
16 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 05:28
17 Todor Balabanov KK Nessebar-Shokblaze + 05:35
18 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 07:11
19 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 07:14
20 Daniel Guld Team Give Elementer + 07:17
21 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 08:48
22 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 11:11
23 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 12:15
24 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 12:16
25 Niels Vandeputte Alpecin-Fenix Development + 12:17
26 Nikolay Dyankov Doltcini Regional Team + 12:17
27 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 12:18
28 Nikolaos Drakos Greece + 12:19
29 Jovan Divnic Serbia + 12:19
30 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 12:21
31 Hristo Gechev Hemus 1896 + 12:21
32 Christos Philokyprou Cyprus + 12:21
33 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 12:23
34 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 12:23
35 Jasen Aleksandrov Doltcini Regional Team + 12:23
36 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 12:23
37 Dusan Veselinovic Serbia + 12:23
38 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 12:24
39 Gergely Orosz Team Novak + 12:24
40 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 12:24
41 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 12:25
42 Lyubomir Ilchev Doltcini Regional Team + 12:26
43 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 12:28
44 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 12:29
45 Dorde Duric Doltcini Regional Team + 12:30
46 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 12:30
47 Louis Evans Novo Nordisk Development + 12:47
48 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 14:44
49 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 16:02
50 Zlatin Valchev KSK Omega + 16:07
51 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 16:09
52 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 16:10
53 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 16:11
54 Agustin Del Negro Team Novak + 16:11
55 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 25:29
Back To Top