skip to Main Content

Race Results:

Tour of Bulgaria – 2021

Information
Nation Bulgaria
Date 3rd July
Where Troyan -> Sliven
What 3rd stage
Distance 180 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Mihkel Räim HRE Mazowsze Serce Polski 04:34:58 7
02 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 00 3
03 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 00 1
04 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 00
05 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 00
06 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development + 00
07 Jakub Murias Voster ATS Team + 00
08 Gergely Orosz Team Novak + 00
09 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 00
10 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 00
11 Dusan Veselinovic Serbia + 00
12 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 00
13 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
14 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 00
15 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 00
16 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 00
17 Evgeny Zotov Team Novak + 00
18 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 00
19 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 00
20 Szymon Rekita Voster ATS Team + 00
21 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 00
22 Jovan Divnic Serbia + 00
23 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 00
24 Mirco Maestri Bardiani CSF Faizanè + 00
25 Jasen Aleksandrov Doltcini Regional Team + 00
26 Yegor Dementyev Team Novak + 00
27 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 00
28 Marko Stankovic Serbia + 00
29 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 00
30 Stefan Hristov Hemus 1896 + 00
31 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 00
32 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 00
33 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 00
34 Ayco Bastiaens Alpecin-Fenix Development + 00
35 Doriand Percrule Novo Nordisk Development + 00
36 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 00
37 Filippo Mori Gragnano Sporting Club Caselli + 00
38 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 00
39 Dimitrios Christakos Greece + 00
40 Evgeni Gerganov Balev Sliven REG + 00
41 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
42 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 00
43 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 00
44 Niels Vandeputte Alpecin-Fenix Development + 00
45 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 00
46 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 00
47 Anders Bruun Team Give Elementer + 00
48 Martin Papanov KK Nessebar-Shokblaze + 00
49 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 00
50 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
51 Byron Munton Electro Hiper Europa + 00
52 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 00
53 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 00
54 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 00
55 Victor Martinez Garcia Electro Hiper Europa + 00
56 Thomas Bilde Team Give Elementer + 00
57 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 00
58 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 00
59 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 00
60 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
61 Guillaume Van Keirsbulck Alpecin-Fenix Development + 00
62 Loris Rouiller Alpecin-Fenix Development + 00
63 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 00
64 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 00
65 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 00
66 Charalampos Kastrantas Greece + 00
67 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 00
68 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 00
69 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 00
70 Nikolaos Drakos Greece + 00
71 Andras Szatmary Epronex-Gesu + 00
72 Davide Italiani Gragnano Sporting Club Caselli + 00
73 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 00
74 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 00
75 Ulugbek Saidov Novo Nordisk Development + 00
76 Gregor Matija Cerne KSK Omega + 00
77 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 00
78 Christos Philokyprou Cyprus + 00
79 Konstantinos Pavlides Cyprus + 00
80 Thomas Metge Martigues SC-Payden & Rygel + 00
81 Daniel Guld Team Give Elementer + 00
82 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 00
83 Daniel Eriksen Team Give Elementer + 00
84 Lachezar Angelov Martigues SC-Payden & Rygel + 00
85 Petar Dimitrov KK Nessebar-Shokblaze + 00
86 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 00
87 Todor Balabanov KK Nessebar-Shokblaze + 00
88 Andreas Miltiadis Cyprus + 00
89 Louis Evans Novo Nordisk Development + 00
90 Borislav Ivanov Tzar Simeon Plovdiv + 00
91 Pavel Stöhr Cycling Academy Trencin + 00
92 Teodor Rusev Hemus 1896 + 00
93 Georgi Lumparov Hemus 1896 + 00
94 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 00
95 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 00
96 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 00
97 Mario Suchev KSK Omega + 00
98 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 00
99 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 00
100 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 00
101 Dorde Duric Doltcini Regional Team + 00
102 Lyubomir Ilchev Doltcini Regional Team + 00
103 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 00
104 Vladimir Koev Hemus 1896 + 00
105 David Kovacs Electro Hiper Europa + 00
106 Yordan Andreev Martigues SC-Payden & Rygel + 00
107 Wilmar Molina Team Novak + 00
108 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 00
109 Davide Masi Gragnano Sporting Club Caselli + 00
110 Svetozar Hristov KK Nessebar-Shokblaze + 00
111 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 00
112 Zlatin Valchev KSK Omega + 00
113 Martin Stefanov Sliven REG + 12:11
114 Armando Archimandritis Cyprus + 12:11
115 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 12:11
116 Georgi Gerganov Sliven REG + 12:11
117 Luc De Simone Martigues SC-Payden & Rygel + 12:11
118 Hristo Gechev Hemus 1896 + 12:11
119 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 12:11
120 Adam Papai Epronex-Gesu + 12:11
121 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 12:11
122 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 12:11
123 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 12:11
124 Nikolay Dyankov Doltcini Regional Team + 12:11
125 Agustin Del Negro Team Novak + 12:11
126 Denis Dyankov Doltcini Regional Team + 12:11
127 Marko Danilovic Serbia + 12:11
128 Jaime Alberto Restrepo Diosa Team Novak + 12:11
DNS Alexandros Matsangos Cyprus
DNF Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè
Pos Rider Team Time
1 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team 12:11:14
2 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development + 18
3 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 23
4 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 30
5 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 03:08
6 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 03:09
7 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 04:39
8 Loris Rouiller Alpecin-Fenix Development + 04:45
9 Dimitrios Christakos Greece + 04:51
10 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 04:56
11 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 05:18
12 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 05:18
13 Doriand Percrule Novo Nordisk Development + 05:25
14 Konstantinos Pavlides Cyprus + 05:25
15 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 05:28
16 Todor Balabanov KK Nessebar-Shokblaze + 05:35
17 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 07:11
18 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 07:14
19 Daniel Guld Team Give Elementer + 07:17
20 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 08:48
21 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 11:11
22 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 12:15
23 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 12:16
24 Niels Vandeputte Alpecin-Fenix Development + 12:17
25 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 12:18
26 Nikolaos Drakos Greece + 12:19
27 Jovan Divnic Serbia + 12:19
28 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 12:21
29 Christos Philokyprou Cyprus + 12:21
30 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 12:23
31 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 12:23
32 Jasen Aleksandrov Doltcini Regional Team + 12:23
33 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 12:23
34 Dusan Veselinovic Serbia + 12:23
35 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 12:24
36 Gergely Orosz Team Novak + 12:24
37 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 12:24
38 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 12:25
39 Lyubomir Ilchev Doltcini Regional Team + 12:26
40 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 12:29
41 Dorde Duric Doltcini Regional Team + 12:30
42 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 12:30
43 Louis Evans Novo Nordisk Development + 12:47
44 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 14:44
45 Zlatin Valchev KSK Omega + 16:07
46 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 16:09
47 Nikolay Dyankov Doltcini Regional Team + 24:28
48 Hristo Gechev Hemus 1896 + 24:32
49 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 24:39
50 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 28:13
51 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 28:21
52 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 28:22
53 Agustin Del Negro Team Novak + 28:22
54 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 37:40
Back To Top