skip to Main Content

Race Results:

Tour of Bulgaria – 2021

Information
Nation Bulgaria
Date 4th July
Where Sliven -> Burgas
What 4th stage
Distance 108 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik 02:09:02 7
02 Jakub Murias Voster ATS Team + 00 3
03 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 00 1
04 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
05 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development + 00
06 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 00
07 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 00
08 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 00
09 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 00
10 Mihkel Räim HRE Mazowsze Serce Polski + 00
11 Davide Italiani Gragnano Sporting Club Caselli + 00
12 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 00
13 Gergely Orosz Team Novak + 00
14 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 00
15 Jaime Alberto Restrepo Diosa Team Novak + 00
16 Wilmar Molina Team Novak + 00
17 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 00
18 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 00
19 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 00
20 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 00
21 Jasen Aleksandrov Doltcini Regional Team + 00
22 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 00
23 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 00
24 Doriand Percrule Novo Nordisk Development + 00
25 Nikolaos Drakos Greece + 00
26 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 00
27 Marko Stankovic Serbia + 00
28 Niels Vandeputte Alpecin-Fenix Development + 00
29 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 00
30 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 00
31 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 00
32 Dimitrios Christakos Greece + 00
33 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 00
34 Jovan Divnic Serbia + 00
35 Christos Philokyprou Cyprus + 00
36 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 00
37 Svetozar Hristov KK Nessebar-Shokblaze + 00
38 Filippo Mori Gragnano Sporting Club Caselli + 00
39 Ayco Bastiaens Alpecin-Fenix Development + 00
40 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 00
41 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 00
42 Mirco Maestri Bardiani CSF Faizanè + 00
43 Yegor Dementyev Team Novak + 00
44 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
45 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 00
46 Zlatin Valchev KSK Omega + 00
47 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 00
48 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 00
49 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
50 Petar Dimitrov KK Nessebar-Shokblaze + 00
51 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 00
52 Konstantinos Pavlides Cyprus + 00
53 Szymon Rekita Voster ATS Team + 00
54 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 00
55 Evgeny Zotov Team Novak + 00
56 Lyubomir Ilchev Doltcini Regional Team + 00
57 Georgi Lumparov Hemus 1896 + 00
58 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
59 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 00
60 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 00
61 David Kovacs Electro Hiper Europa + 00
62 Yordan Andreev Martigues SC-Payden & Rygel + 00
63 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 00
64 Stefan Hristov Hemus 1896 + 00
65 Louis Evans Novo Nordisk Development + 00
66 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 00
67 Agustin Del Negro Team Novak + 00
68 Andras Szatmary Epronex-Gesu + 00
69 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 00
70 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 00
71 Martin Papanov KK Nessebar-Shokblaze + 00
72 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 00
73 Borislav Ivanov Tzar Simeon Plovdiv + 00
74 Anders Bruun Team Give Elementer + 00
75 Mario Suchev KSK Omega + 00
76 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 00
77 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 00
78 Lachezar Angelov Martigues SC-Payden & Rygel + 00
79 Guillaume Van Keirsbulck Alpecin-Fenix Development + 00
80 Davide Masi Gragnano Sporting Club Caselli + 00
81 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 00
82 Victor Martinez Garcia Electro Hiper Europa + 00
83 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 00
84 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 00
85 Byron Munton Electro Hiper Europa + 00
86 Daniel Eriksen Team Give Elementer + 00
87 Loris Rouiller Alpecin-Fenix Development + 00
88 Ulugbek Saidov Novo Nordisk Development + 00
89 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 00
90 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 00
91 Daniel Guld Team Give Elementer + 00
92 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 00
93 Thomas Metge Martigues SC-Payden & Rygel + 00
94 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 00
95 Todor Balabanov KK Nessebar-Shokblaze + 00
96 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 00
97 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 00
98 Marko Danilovic Serbia + 00
99 Charalampos Kastrantas Greece + 00
100 Dorde Duric Doltcini Regional Team + 00
101 Pavel Stöhr Cycling Academy Trencin + 00
102 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 00
103 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 00
104 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 00
105 Dusan Veselinovic Serbia + 00
106 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 03:16
107 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 03:16
108 Andreas Miltiadis Cyprus + 03:16
109 Teodor Rusev Hemus 1896 + 03:16
110 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 00
111 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 00
112 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 00
113 Martin Stefanov Sliven REG + 05:51
114 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 05:51
115 Armando Archimandritis Cyprus + 05:51
116 Adam Papai Epronex-Gesu + 05:51
117 Nikolay Dyankov Doltcini Regional Team + 05:51
118 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 05:51
119 Denis Dyankov Doltcini Regional Team + 05:51
120 Evgeni Gerganov Balev Sliven REG + 05:51
121 Georgi Gerganov Sliven REG + 05:51
122 Hristo Gechev Hemus 1896 + 05:58
123 Vladimir Koev Hemus 1896 + 05:58
124 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 05:58
125 Luc De Simone Martigues SC-Payden & Rygel + 05:58
126 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 00
DNS Gregor Matija Cerne KSK Omega
DNS Thomas Bilde Team Give Elementer
Pos Rider Team Time
1 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team 14:20:16
2 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development + 18
3 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 23
4 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 30
5 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 03:08
6 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 03:09
7 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 04:39
8 Loris Rouiller Alpecin-Fenix Development + 04:45
9 Dimitrios Christakos Greece + 04:51
10 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 04:56
11 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 05:18
12 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 05:18
13 Doriand Percrule Novo Nordisk Development + 05:25
14 Konstantinos Pavlides Cyprus + 05:25
15 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 05:28
16 Todor Balabanov KK Nessebar-Shokblaze + 05:35
17 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 07:11
18 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 07:14
19 Daniel Guld Team Give Elementer + 07:17
20 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 08:48
21 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 12:06
22 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 12:14
23 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 12:15
24 Niels Vandeputte Alpecin-Fenix Development + 12:17
25 Nikolaos Drakos Greece + 12:19
26 Jovan Divnic Serbia + 12:19
27 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 12:21
28 Christos Philokyprou Cyprus + 12:21
29 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 12:23
30 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 12:23
31 Jasen Aleksandrov Doltcini Regional Team + 12:23
32 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 12:23
33 Dusan Veselinovic Serbia + 12:23
34 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 12:24
35 Gergely Orosz Team Novak + 12:24
36 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 12:24
37 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 12:25
38 Lyubomir Ilchev Doltcini Regional Team + 12:26
39 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 12:29
40 Dorde Duric Doltcini Regional Team + 12:30
41 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 12:30
42 Louis Evans Novo Nordisk Development + 12:47
43 Zlatin Valchev KSK Omega + 16:07
44 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 16:09
45 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 17:09
46 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 20:35
47 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 24:39
48 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 28:13
49 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 28:21
50 Agustin Del Negro Team Novak + 28:22
51 Nikolay Dyankov Doltcini Regional Team + 30:19
52 Hristo Gechev Hemus 1896 + 30:30
53 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 31:38
54 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 37:40
Back To Top