skip to Main Content

Race Results:

Tour of Bulgaria – 2021

Information
Nation Bulgaria
Date 30th June – 5th July
CAT 2.2
Pos Rider Team Time UCI
01 Immanuel Stark P&S Metalltechnik 18:45:46 40
02 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 34 30
03 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development + 39 25
04 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 49 20
05 Jakub Murias Voster ATS Team + 51 15
06 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 57 10
07 Ayco Bastiaens Alpecin-Fenix Development + 57 5
08 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 01:02 3
09 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 01:03 3
10 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 01:04 3
11 Byron Munton Electro Hiper Europa + 01:09
12 Stefan Hristov Hemus 1896 + 01:12
13 Szymon Rekita Voster ATS Team + 01:14
14 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 01:19
15 Victor Martinez Garcia Electro Hiper Europa + 03:37
16 Mirco Maestri Bardiani CSF Faizanè + 03:38
17 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 03:43
18 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 03:47
19 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 03:57
20 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 04:06
21 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 04:49
22 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 05:03
23 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 05:35
24 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 06:01
25 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 06:14
26 Todor Balabanov KK Nessebar-Shokblaze + 06:14
27 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 06:19
28 Evgeny Zotov Team Novak + 06:20
29 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 06:21
30 Loris Rouiller Alpecin-Fenix Development + 07:52
31 Dimitrios Christakos Greece + 07:58
32 Filippo Mori Gragnano Sporting Club Caselli + 08:00
33 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 08:30
34 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 08:32
35 Doriand Percrule Novo Nordisk Development + 08:32
36 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 08:35
37 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 08:36
38 Guillaume Van Keirsbulck Alpecin-Fenix Development + 09:24
39 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 10:21
40 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 10:35
41 Borislav Ivanov Tzar Simeon Plovdiv + 11:45
42 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 12:04
43 Andreas Miltiadis Cyprus + 12:06
44 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 12:50
45 Konstantinos Pavlides Cyprus + 12:50
46 Andras Szatmary Epronex-Gesu + 12:54
47 Davide Masi Gragnano Sporting Club Caselli + 12:56
48 Daniel Guld Team Give Elementer + 14:42
49 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 15:14
50 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 15:14
51 Nikolaos Drakos Greece + 15:26
52 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 15:28
53 Petar Dimitrov KK Nessebar-Shokblaze + 15:47
54 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 15:49
55 Martin Papanov KK Nessebar-Shokblaze + 16:15
56 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 16:46
57 Daniel Eriksen Team Give Elementer + 17:17
58 Thomas Metge Martigues SC-Payden & Rygel + 19:28
59 Anders Bruun Team Give Elementer + 19:29
60 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 19:34
61 Wilmar Molina Team Novak + 19:42
62 Christos Philokyprou Cyprus + 19:46
63 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 19:48
64 Gergely Orosz Team Novak + 19:49
65 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 20:06
66 Lachezar Angelov Martigues SC-Payden & Rygel + 20:28
67 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 20:42
68 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 21:25
69 Pavel Stöhr Cycling Academy Trencin + 21:34
70 Evgeni Gerganov Balev Sliven REG + 22:09
71 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 22:15
72 Yegor Dementyev Team Novak + 22:17
73 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 22:37
74 Niels Vandeputte Alpecin-Fenix Development + 22:43
75 David Kovacs Electro Hiper Europa + 22:48
76 Ulugbek Saidov Novo Nordisk Development + 22:53
77 Mihkel Räim HRE Mazowsze Serce Polski + 23:39
78 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 23:47
79 Jasen Aleksandrov Doltcini Regional Team + 23:51
80 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 23:51
81 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 23:59
82 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 24:42
83 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 24:42
84 Teodor Rusev Hemus 1896 + 25:42
85 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 26:34
86 Jovan Divnic Serbia + 27:09
87 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 27:18
88 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 27:27
89 Dusan Veselinovic Serbia + 27:27
90 Yordan Andreev Martigues SC-Payden & Rygel + 27:30
91 Lyubomir Ilchev Doltcini Regional Team + 27:30
92 Marko Stankovic Serbia + 27:32
93 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 27:33
94 Dorde Duric Doltcini Regional Team + 27:34
95 Davide Italiani Gragnano Sporting Club Caselli + 27:35
96 Louis Evans Novo Nordisk Development + 28:03
97 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 28:13
98 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 28:18
99 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 28:23
100 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 28:37
101 Georgi Lumparov Hemus 1896 + 30:43
102 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 31:13
103 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 32:13
104 Marko Danilovic Serbia + 32:32
105 Vladimir Koev Hemus 1896 + 33:38
106 Jaime Alberto Restrepo Diosa Team Novak + 34:28
107 Zlatin Valchev KSK Omega + 39:26
108 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 39:43
109 Denis Dyankov Doltcini Regional Team + 39:48
110 Agustin Del Negro Team Novak + 39:50
111 Svetozar Hristov KK Nessebar-Shokblaze + 43:07
112 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 43:21
113 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 43:54
114 Mario Suchev KSK Omega + 44:44
115 Nikolay Dyankov Doltcini Regional Team + 45:11
116 Hristo Gechev Hemus 1896 + 45:34
117 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 46:38
118 Martin Stefanov Sliven REG + 48:08
119 Adam Papai Epronex-Gesu + 49:18
120 Luc De Simone Martigues SC-Payden & Rygel + 50:41
121 Armando Archimandritis Cyprus + 51:44
122 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 53:34
123 Georgi Gerganov Sliven REG + 01:03:47
DNF Alexandros Agrotis Cyprus
DNF Alexandros Matsangos Cyprus
DNF Martin Popov Doltcini Regional Team
DNF Periklis Ilias Greece
DNF Charalampos Kastrantas Greece
DNF Nikola Nikolov Sliven REG
DNF Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè
DNF Andrej Liska Cycling Academy Trencin
DNF Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica
DNF Deyvid Mitov KK Nessebar-Shokblaze
DNF Gregor Matija Cerne KSK Omega
DNF Dobromir Minchev KSK Omega
DNF Georgi Nikolov KSK Omega
DNF Denis Shtylianov KSK Omega
DNF Yannik Niebergall P&S Metalltechnik
DNF Thomas Bilde Team Give Elementer
DNF Georgi Panchev Tzar Simeon Plovdiv
Back To Top