skip to Main Content

Race Results:

Tour of Bulgaria – 2021

Information
Nation Bulgaria
Date 5th July
Where Karnobat -> Gabrovo
What 5th stage
Distance 187 km
Leader I.Stark

  • Stage
  • Overall
  • Youth

Pos Rider Team Time UCI
01 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development 04:26:01 7
02 Mirco Maestri Bardiani CSF Faizanè + 00 3
03 Ayco Bastiaens Alpecin-Fenix Development + 00 1
04 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 00
05 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 03
06 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 03
07 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 03
08 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 03
09 Jakub Murias Voster ATS Team + 03
10 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 03
11 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 03
12 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 03
13 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 03
14 Davide Masi Gragnano Sporting Club Caselli + 03
15 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 03
16 Todor Balabanov KK Nessebar-Shokblaze + 08
17 Szymon Rekita Voster ATS Team + 08
18 Byron Munton Electro Hiper Europa + 08
19 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 08
20 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 08
21 Stefan Hristov Hemus 1896 + 08
22 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 08
23 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 12
24 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 19
25 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 27
26 Evgeni Gerganov Balev Sliven REG + 58
27 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 01:10
28 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 02:36
29 Nikolaos Drakos Greece + 02:36
30 Dimitrios Christakos Greece + 02:36
31 Guillaume Van Keirsbulck Alpecin-Fenix Development + 02:36
32 Evgeny Zotov Team Novak + 02:36
33 Doriand Percrule Novo Nordisk Development + 02:36
34 Andreas Miltiadis Cyprus + 02:36
35 Victor Martinez Garcia Electro Hiper Europa + 02:36
36 Borislav Ivanov Tzar Simeon Plovdiv + 02:36
37 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 02:36
38 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 02:36
39 Filippo Mori Gragnano Sporting Club Caselli + 02:36
40 Loris Rouiller Alpecin-Fenix Development + 02:36
41 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 02:36
42 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 02:36
43 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 02:36
44 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 02:36
45 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 02:36
46 Daniel Guld Team Give Elementer + 06:54
47 Christos Philokyprou Cyprus + 06:54
48 Gergely Orosz Team Novak + 06:54
49 Wilmar Molina Team Novak + 06:54
50 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 06:54
51 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 06:54
52 Konstantinos Pavlides Cyprus + 06:54
53 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 06:54
54 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 06:54
55 Andras Szatmary Epronex-Gesu + 06:57
56 Anders Bruun Team Give Elementer + 06:57
57 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 06:57
58 Daniel Eriksen Team Give Elementer + 08:12
59 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 09:52
60 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 09:52
61 Ulugbek Saidov Novo Nordisk Development + 09:52
62 David Kovacs Electro Hiper Europa + 09:52
63 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 09:52
64 Pavel Stöhr Cycling Academy Trencin + 09:52
65 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 09:52
66 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 09:52
67 Petar Dimitrov KK Nessebar-Shokblaze + 09:52
68 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 09:55
69 Niels Vandeputte Alpecin-Fenix Development + 09:55
70 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 10:48
71 Zlatin Valchev KSK Omega + 10:48
72 Martin Stefanov Sliven REG + 10:53
73 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 10:57
74 Jasen Aleksandrov Doltcini Regional Team + 10:57
75 Martin Papanov KK Nessebar-Shokblaze + 10:57
76 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 10:57
77 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 10:57
78 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 10:57
79 Mihkel Räim HRE Mazowsze Serce Polski + 10:57
80 Agustin Del Negro Team Novak + 10:57
81 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 11:03
82 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 13:42
83 Jovan Divnic Serbia + 14:19
84 Nikolay Dyankov Doltcini Regional Team + 14:21
85 Denis Dyankov Doltcini Regional Team + 14:29
86 Svetozar Hristov KK Nessebar-Shokblaze + 14:29
87 Luc De Simone Martigues SC-Payden & Rygel + 14:29
88 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 14:29
89 Lachezar Angelov Martigues SC-Payden & Rygel + 14:29
90 Yordan Andreev Martigues SC-Payden & Rygel + 14:29
91 Thomas Metge Martigues SC-Payden & Rygel + 14:29
92 Marko Stankovic Serbia + 14:29
93 Yegor Dementyev Team Novak + 14:29
94 Georgi Gerganov Sliven REG + 14:29
95 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 14:29
96 Davide Italiani Gragnano Sporting Club Caselli + 14:29
97 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 14:33
98 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 14:33
99 Dorde Duric Doltcini Regional Team + 14:33
100 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 14:33
101 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 14:33
102 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 14:33
103 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 14:33
104 Mario Suchev KSK Omega + 14:33
105 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 14:33
106 Jaime Alberto Restrepo Diosa Team Novak + 14:33
107 Adam Papai Epronex-Gesu + 14:33
108 Teodor Rusev Hemus 1896 + 14:33
109 Hristo Gechev Hemus 1896 + 14:33
110 Lyubomir Ilchev Doltcini Regional Team + 14:33
111 Dusan Veselinovic Serbia + 14:33
112 Armando Archimandritis Cyprus + 14:33
113 Georgi Lumparov Hemus 1896 + 14:33
114 Vladimir Koev Hemus 1896 + 14:33
115 Louis Evans Novo Nordisk Development + 14:45
116 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 15:22
117 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 15:23
118 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 15:23
119 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 15:23
120 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 15:23
121 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 15:23
122 Marko Danilovic Serbia + 15:23
123 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 15:27
DNS Charalampos Kastrantas Greece
DNS Andrej Liska Cycling Academy Trencin
DNS Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica
Pos Rider Team Time
1 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team 18:46:20
2 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development + 05
3 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 23
4 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 30
5 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 03:09
6 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 04:15
7 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 05:01
8 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 05:27
9 Todor Balabanov KK Nessebar-Shokblaze + 05:40
10 Loris Rouiller Alpecin-Fenix Development + 07:18
11 Dimitrios Christakos Greece + 07:24
12 Doriand Percrule Novo Nordisk Development + 07:58
13 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 08:01
14 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 09:47
15 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 11:30
16 Konstantinos Pavlides Cyprus + 12:16
17 Daniel Guld Team Give Elementer + 14:08
18 Nikolaos Drakos Greece + 14:52
19 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 14:54
20 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 16:12
21 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 19:00
22 Christos Philokyprou Cyprus + 19:12
23 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 19:14
24 Gergely Orosz Team Novak + 19:15
25 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 21:41
26 Niels Vandeputte Alpecin-Fenix Development + 22:09
27 Jasen Aleksandrov Doltcini Regional Team + 23:17
28 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 23:17
29 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 23:25
30 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 24:08
31 Jovan Divnic Serbia + 26:35
32 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 26:44
33 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 26:53
34 Dusan Veselinovic Serbia + 26:53
35 Lyubomir Ilchev Doltcini Regional Team + 26:56
36 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 26:59
37 Dorde Duric Doltcini Regional Team + 27:00
38 Louis Evans Novo Nordisk Development + 27:29
39 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 27:39
40 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 27:44
41 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 27:49
42 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 30:39
43 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 31:39
44 Zlatin Valchev KSK Omega + 38:52
45 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 39:09
46 Agustin Del Negro Team Novak + 39:16
47 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 42:47
48 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 43:20
49 Nikolay Dyankov Doltcini Regional Team + 44:37
50 Hristo Gechev Hemus 1896 + 45:00
51 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 46:04
52 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 53:00
Back To Top