skip to Main Content

Race Results:

Tour of Malopolska – 2021

Information
Nation Poland
Date 6th June
Where Jabłonka -> Stary Sącz Przehyba
What 3rd stage
Distance 131 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Anatolii Budiak Ukraine 03:05:40 7
02 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 27 3
03 Michal Schlegel Elkov – Kasper + 27 1
04 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT + 55
05 Lars Quaedvlieg Global Cycling Team + 01:11
06 Jakub Otruba Elkov – Kasper + 01:22
07 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 01:22
08 Szymon Rekita Voster ATS Team + 01:22
09 Adam Stachowiak Mazowsze Serce Polski + 01:22
10 Torjus Sleen Uno-X Pro Cycling Team + 01:30
11 Artur Sowinski KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:32
12 Piotr Brozyna Mazowsze Serce Polski + 01:40
13 Ollie Jones Global 6 Cycling + 01:56
14 Mathias Bregnhøj BHS – PL Belton Bornholm + 02:19
15 Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 02:28
16 Tristan Delacroix Team Sprinter Nice Métropole + 02:33
17 Tim Van Dijke Jumbo-Visma DT + 02:48
18 Emil Schandorff BHS – PL Belton Bornholm + 02:54
19 Jakub Kaczmarek Mazowsze Serce Polski + 02:56
20 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 03:03
21 Karel Camrda Topforex – ATT Investments PCT + 03:16
22 Nicolas Sessler Global 6 Cycling + 03:16
23 Patryk Stosz Voster ATS Team + 03:31
24 Michal Paluta Global 6 Cycling + 03:40
25 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 03:52
26 Mustafa Sayar Turkey + 04:00
27 Maksym Bilyi Ukraine + 04:08
28 Owen Geleijn Jumbo-Visma DT + 04:15
29 Mads Rahbek BHS – PL Belton Bornholm + 04:15
30 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 04:15
31 Karel Tyrpekl Topforex – ATT Investments PCT + 04:42
32 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 04:45
33 Piotr Pekala KS Pogon Mostostal Pulawy + 04:52
34 Michal Podlaski KS Pogon Mostostal Pulawy + 04:52
35 Justin Wolf Germany + 05:00
36 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 05:02
37 Ukko Peltonen Ampler Development Team + 05:15
38 Benedikt Helbig Team Embrace The World Cycling + 05:15
39 Heiko Homrighausen Team Embrace The World Cycling + 05:21
40 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 05:49
41 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 05:49
42 Marcin Budzinski Mazowsze Serce Polski + 05:52
43 Edouard Bonnefoix Team Sprinter Nice Métropole + 05:52
44 Frederik Jensen BHS – PL Belton Bornholm + 05:52
45 Frantisek Honsa Topforex – ATT Investments PCT + 06:07
46 Denys Khotulov Ukraine + 06:14
47 Emil Toudal BHS – PL Belton Bornholm + 06:19
48 Hidde Van Veenendaal Jumbo-Visma DT + 06:21
49 Nikolaj Mengel BHS – PL Belton Bornholm + 06:21
50 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 06:28
51 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 06:28
52 Mathis Lebeau Team Sprinter Nice Métropole + 06:49
53 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 06:49
54 Mykhaylo Kononenko Ukraine + 06:49
55 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 06:59
56 Matvey Nikitin Vino – Astana Motors + 07:08
57 Vitaliy Buts Ukraine + 07:08
58 Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling + 07:16
59 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 07:24
60 Jonas Abrahamsen Uno-X Pro Cycling Team + 07:27
61 Tomas Jakoubek Topforex – ATT Investments PCT + 07:38
62 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 07:43
63 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 08:05
64 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 08:05
65 Oguzhan Tiryaki Turkey + 08:05
66 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 08:05
67 Patryk Gieracki TC Chrobry Scott Glogow + 08:16
68 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 08:16
69 Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 08:16
70 Burak Abay Turkey + 08:16
71 Mario Vogt Team Embrace The World Cycling + 08:26
72 Luka Pajek Hrinkow Advarics Cycleang + 09:26
73 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 09:26
74 Luuk Schuurmans Global Cycling Team + 09:55
75 Stefan Verhoeff Global Cycling Team + 10:04
76 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 10:17
77 Sebastian Nielsen Restaurant Suri – Carl Ras + 10:17
78 Kristers Ansons Ampler Development Team + 10:17
79 Jean Goubert Team Sprinter Nice Métropole + 10:17
80 Paul Hennequin Team Sprinter Nice Métropole + 10:17
81 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 10:17
82 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 10:17
83 Pavel Stöhr Cycling Academy Trencin + 10:17
84 Pawel Bernas Mazowsze Serce Polski + 10:35
85 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 10:35
86 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 10:44
87 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 10:44
88 Jasen Aleksandrov Bulgaria + 10:44
89 Theo Reinhardt Germany + 10:44
90 Jari Stravers Global Cycling Team + 10:44
91 Maurice Ballerstedt Jumbo-Visma DT + 10:44
92 Campbell Pithie Global 6 Cycling + 10:44
93 Daniel Hoelgaard Uno-X Pro Cycling Team + 11:17
94 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 11:22
95 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 11:22
96 Grigoriy Shtein Vino – Astana Motors + 11:31
97 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 11:48
98 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 11:48
99 Juraj Lajcha Cycling Academy Trencin + 11:48
100 Samuel Oros Cycling Academy Trencin + 11:48
101 Julian Hellmann Team Embrace The World Cycling + 11:53
102 Damien Papierski Voster ATS Team + 11:53
103 Wojciech Pszczolarski Tufo-Pardus Prostejov + 12:02
104 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 12:07
105 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 12:07
106 Andras Szatmary Epronex-Gesu + 12:07
107 Pauls Rubenis Ampler Development Team + 12:07
108 Halil Dogan Turkey + 12:15
109 Karol Wawrzyniak KS Pogon Mostostal Pulawy + 12:28
110 Marcin Zarebski TC Chrobry Scott Glogow + 12:35
111 Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno + 12:46
112 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 12:46
113 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team + 13:00
114 Stefan Kolb Hrinkow Advarics Cycleang + 13:02
115 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 13:07
116 Lyubomir Ilchev Bulgaria + 13:07
117 Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 13:24
118 Bailey O’Donnell Global 6 Cycling + 13:29
119 Dan Erik Hansen Global 6 Cycling + 13:44
120 Charalampos Kastrantas Kuwait Pro Cycling Team + 13:51
121 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 14:22
122 Alois Kankovsky Elkov – Kasper + 14:22
123 Thomas Koep Team Embrace The World Cycling + 14:22
124 Gleb Karpenko Ampler Development Team + 14:22
125 Rick Hezeman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 14:45
126 Paul Hirsinger Team Sprinter Nice Métropole + 15:05
127 Leon Rohde Germany + 15:12
128 Yordan Petrov Bulgaria + 15:44
129 Jakub Malachowski TC Chrobry Scott Glogow + 15:53
130 Konrad Trzesowski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 15:59
131 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 16:08
132 Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team + 16:10
133 Alexandr Ovsyannikov Vino – Astana Motors + 16:51
134 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 17:36
135 Piotr Mierzynski TC Chrobry Scott Glogow + 17:43
136 Ahmet Örken Turkey + 18:07
137 Onur Balkan Turkey + 18:07
138 Julius Nowak Dalner Restaurant Suri – Carl Ras + 18:52
139 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 21:09
140 Marek Dolnicek Tufo-Pardus Prostejov + 30:23
DNS Iver Skaarseth Uno-X Pro Cycling Team
DNF Marco Mathis Germany
DNF Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF Roy Duijvesteijn Global Cycling Team
DNF Christian Ingemann Lindquist Restaurant Suri – Carl Ras
DNF Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team
Pos Rider Team Time
1 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT 09:48:26
2 Tim Van Dijke Jumbo-Visma DT + 02:02
3 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 02:17
4 Karel Camrda Topforex – ATT Investments PCT + 02:48
5 Owen Geleijn Jumbo-Visma DT + 03:23
6 Emil Schandorff BHS – PL Belton Bornholm + 03:40
7 Maksym Bilyi Ukraine + 04:12
8 Karel Tyrpekl Topforex – ATT Investments PCT + 04:28
9 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 04:36
10 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 05:04
11 Frantisek Honsa Topforex – ATT Investments PCT + 05:57
12 Frederik Jensen BHS – PL Belton Bornholm + 06:39
13 Hidde Van Veenendaal Jumbo-Visma DT + 06:42
14 Tomas Jakoubek Topforex – ATT Investments PCT + 07:09
15 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 07:17
16 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 07:41
17 Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 09:38
18 Patryk Gieracki TC Chrobry Scott Glogow + 10:26
19 Mathis Lebeau Team Sprinter Nice Métropole + 10:42
20 Stefan Verhoeff Global Cycling Team + 11:05
21 Maurice Ballerstedt Jumbo-Visma DT + 11:09
22 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 11:18
23 Sebastian Nielsen Restaurant Suri – Carl Ras + 11:20
24 Nikolaj Mengel BHS – PL Belton Bornholm + 11:33
25 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 12:24
26 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 12:36
27 Campbell Pithie Global 6 Cycling + 13:19
28 Denys Khotulov Ukraine + 14:13
29 Paul Hennequin Team Sprinter Nice Métropole + 14:24
30 Kristers Ansons Ampler Development Team + 14:27
31 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 14:59
32 Bailey O’Donnell Global 6 Cycling + 15:51
33 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 16:12
34 Damien Papierski Voster ATS Team + 16:12
35 Jasen Aleksandrov Bulgaria + 16:37
36 Paul Hirsinger Team Sprinter Nice Métropole + 19:16
37 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 20:45
38 Pauls Rubenis Ampler Development Team + 20:45
39 Piotr Mierzynski TC Chrobry Scott Glogow + 21:47
40 Karol Wawrzyniak KS Pogon Mostostal Pulawy + 22:00
41 Halil Dogan Turkey + 22:06
42 Lyubomir Ilchev Bulgaria + 22:09
43 Marcin Zarebski TC Chrobry Scott Glogow + 22:57
44 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 23:17
45 Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 23:20
46 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 24:05
47 Konrad Trzesowski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 24:53
48 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 25:16
49 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 26:22
50 Gleb Karpenko Ampler Development Team + 26:45
51 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 29:11
52 Julius Nowak Dalner Restaurant Suri – Carl Ras + 30:18
53 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 31:19
54 Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno + 31:26
55 Yordan Petrov Bulgaria + 31:46
56 Rick Hezeman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 32:18
57 Jakub Malachowski TC Chrobry Scott Glogow + 32:54
58 Marek Dolnicek Tufo-Pardus Prostejov + 49:38
Back To Top