skip to Main Content

Race Results:

Tour of Rhodes – 2021

Information
Nation
Greece
Date 8th – 11th April
CAT 2.2

Pos Rider Team Time UCI
01
Fredrik Dversnes

Team Coop 11:04:09 40
02
Christian Koch

Team Lotto – Kern Haus + 04 30
03
Stan Van Tricht

SEG Racing Academy + 08 25
04
Kim Heiduk

Team Lotto – Kern Haus + 11 20
05
Daan Hoole

SEG Racing Academy + 14 15
06
Jan Hugger

Team Lotto – Kern Haus + 17 10
07
Daniel Turek

Felbermayr – Simplon Wels + 18 5
08
Johannes Hodapp

Team SKS Sauerland NRW + 21 3
09
Pawel Bernas

Mazowsze Serce Polski + 21 3
10
Alexandros Agrotis

Cyprus + 21 3
11
Kristian Aasvold

Team Coop + 23
12
Jacob Eriksson

Team Coop + 24
13
Harrison Wood

SEG Racing Academy + 24
14
Moran Vermeulen

Felbermayr – Simplon Wels + 24
15
Filippo Zana

Bardiani CSF Faizanè + 24
16
Michiel Stockman

Team SKS Sauerland NRW + 25
17
Corey Davis

Maloja Pushbikers + 25
18
Emil Dima

Romania + 26
19
Enrico Battaglin

Bardiani CSF Faizanè + 26
20
Florent Castellarnau

Team Pro Immo Nicolas Roux + 27
21
Karel Camrda

Topforex – ATT Investments PCT + 32
22
Giovanni Carboni

Bardiani CSF Faizanè + 35
23
Davide Gabburo

Bardiani CSF Faizanè + 37
24
Alexander Tarlton

Team Lotto – Kern Haus + 52
25
Riccardo Zoidl

Felbermayr – Simplon Wels + 56
26
Ziga Groselj

Felbermayr – Simplon Wels + 01:16
27
Gage Hecht

Aevolo + 01:17
28
Eric Brunner

Aevolo + 01:27
29
Periklis Ilias

Attica Regional Team + 01:31
30
Matus Stocek

Topforex – ATT Investments PCT + 03:04
31
Miltiadis Giannoutsos

A.O.Aiolos + 03:06
32
Thomas Acosta

Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:08
33
Abram Stockman

Team SKS Sauerland NRW + 03:12
34
Paul Taebling

Maloja Pushbikers + 03:39
35
Louis Bendixen

Team Coop + 07:03
36
Karl Patrick Lauk

Team Pro Immo Nicolas Roux + 07:05
37
Filippo Fiorelli

Bardiani CSF Faizanè + 07:08
38
Mika Heming

Maloja Pushbikers + 07:09
39
Dimitrios Christakos

Greece + 07:13
40
Charles Planet

Team Novo Nordisk + 07:15
41
Adam Stachowiak

Mazowsze Serce Polski + 07:15
42
Adam Foltan

Dukla Banská Bystrica + 07:16
43
Daniel Bichlmann

Maloja Pushbikers + 07:16
44
Sven Thurau

Team Dauner | AKKON + 07:17
45
Marek Canecky

Dukla Banská Bystrica + 07:19
46
Tristan Delacroix

Team Sprinter Nice Métropole + 07:22
47
Pavel Gruber

Tufo-Pardus Prostejov + 07:36
48
Filip Reha

Tufo-Pardus Prostejov + 07:42
49
Matthias Mangertseder

Felbermayr – Simplon Wels + 07:49
50
Alan Banaszek

Mazowsze Serce Polski + 07:50
51
Eirik Lunder

Team Coop + 08:03
52
Sean Flynn

SEG Racing Academy + 08:34
53
Pierre-Pascal Keup

Team Lotto – Kern Haus + 08:54
54
Dennis Gråsvold

Team Coop + 08:59
55
Marco Friedrich

Felbermayr – Simplon Wels + 09:03
56
Lucas Kubis

Dukla Banská Bystrica + 09:08
57
Tomasz Budzinski

Mazowsze Serce Polski + 09:13
58
Fabian Schormair

Felbermayr – Simplon Wels + 09:18
59
Sam Brand

Team Novo Nordisk + 10:01
60
Jean Goubert

Team Sprinter Nice Métropole + 10:19
61
Ioannis Iliadis

A.O.Aiolos + 10:21
62
Frederik Raßmann

Team Dauner | AKKON + 10:29
63
Tord Gudmestad

Team Coop + 12:36
64
Wessel Krul

SEG Racing Academy + 12:38
65
Petr Klabouch

Topforex – ATT Investments PCT + 12:43
66
Mickaël Guichard

Team Pro Immo Nicolas Roux + 13:17
67
Stefan Bennett

Team Pro Immo Nicolas Roux + 13:31
68
Scott McGill

Aevolo + 14:34
69
Panagiotis Christopoulus-Heller

Greece + 14:57
70
Jonas Messerschmidt

Team Dauner | AKKON + 15:43
71
Jiri Petrus

Topforex – ATT Investments PCT + 15:55
72
Conor Schunk

Aevolo + 17:00
73
Andreas Miltiadis

Cyprus + 18:21
74
Karel Tyrpekl

Topforex – ATT Investments PCT + 19:58
75
Daniel Crista

Romania + 20:56
76
Clément Jolibert

Team Pro Immo Nicolas Roux + 21:05
77
Aidan McNeil

Aevolo + 21:14
78
Emiliano Vila

Greece + 21:30
79
Yordan Andreev

Bulgaria + 21:52
80
Paul Hennequin

Team Sprinter Nice Métropole + 22:35
81
Jan Stöckli

Team KIBAG-OBOR-CKT + 22:57
82
Florent Gardella

Team Sprinter Nice Métropole + 26:37
83
Alexandros Matsangos

Cyprus + 28:21
84
Edouard Bonnefoix

Team Sprinter Nice Métropole + 32:53
85
Polychronis Tzortzakis

Greece + 34:01
86
Norbert Banaszek

Mazowsze Serce Polski + 34:03
87
Charalampos Kastrantas

Greece + 34:46
88
Tomas Barta

Topforex – ATT Investments PCT + 38:28
89
Declan Irvine

Team Novo Nordisk + 41:11
90
Ioan Dobrin

Romania + 43:56
91
Tim Wollenberg

Maloja Pushbikers + 44:29
DNF
Ioannis Kyriakidis

Attica Regional Team
DNF
Konstantinos Ntanovasilis

Attica Regional Team
DNF
Evangelos Ntegiannis

Attica Regional Team
DNF
Christos Skylodimos

Attica Regional Team
DNF
Stanislav Grabchev

Bulgaria
DNF
Georgi Lumparov

Bulgaria
DNF
Konstantinos Pavlides

Cyprus
DNF
Christos Philokyprou

Cyprus
DNF
Stavros Theophanous

Cyprus
DNF
Constantinos Thymides

Cyprus
DNF
Panagiotis Karatsivis

Greece
DNF
Christos Volikakis

Greece
DNF
Adi Marcu

Romania
DNF
Iustin-Ioan Vaidian

Romania
DNF
Alexandros Avdelas

A.O.Aiolos
DNF
Ioannis Karris

A.O.Aiolos
DNF
Theodoros Marosoulis

A.O.Aiolos
DNF
Panagiotis Xouris

A.O.Aiolos
DNF
Martin Haring

Dukla Banská Bystrica
DNF
Pavol Rovder

Dukla Banská Bystrica
DNF
Patrik Tybor

Dukla Banská Bystrica
DNF
Joffrey Degueurce

EuroCyclingTrips – CMI
DNF
Siméon Green

EuroCyclingTrips – CMI
DNF
Thomas Peyroton-Dartet

EuroCyclingTrips – CMI
DNF
Guillaume Soula

EuroCyclingTrips – CMI
DNF
Niels Verdijck

EuroCyclingTrips – CMI
DNF
Nikolaos Zegklis

EuroCyclingTrips – CMI
DNF
Ioannis Bilias

Iviskos-Rodilios
DNF
Iakovos Kouros

Iviskos-Rodilios
DNF
Ioannis Mastrosavakis

Iviskos-Rodilios
DNF
Egameinontas Palikaras

Iviskos-Rodilios
DNF
Stamatios Savvakis

Iviskos-Rodilios
DNF
Jakub Kaczmarek

Mazowsze Serce Polski
DNF
Marco Frigo

SEG Racing Academy
DNF
Moritz Plambeck

Team Dauner | AKKON
DNF
Jan-André Freuler

Team KIBAG-OBOR-CKT
DNF
Daniel Humm

Team KIBAG-OBOR-CKT
DNF
Marco Hässig

Team KIBAG-OBOR-CKT
DNF
Jan Steiner

Team KIBAG-OBOR-CKT
DNF
Mehdi Benhamouda

Team Novo Nordisk
DNF
Gerd De Keijzer

Team Novo Nordisk
DNF
Brian Kamstra

Team Novo Nordisk
DNF
Boris Orlhac

Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF
Ole Theiler

Team SKS Sauerland NRW
DNF
Mathis Lebeau

Team Sprinter Nice Métropole
DNF
Antony Rolant

Team Sprinter Nice Métropole
DNF
Daniel Babor

Tufo-Pardus Prostejov
DNF
Marek Dolnicek

Tufo-Pardus Prostejov
DNF
Jakub Hnik

Tufo-Pardus Prostejov
DNF
Wojciech Pszczolarski

Tufo-Pardus Prostejov
Back To Top