skip to Main Content

Race Results:

Tour of Rhodes – 2021

Information
Nation Greece
Date 11th April
Where Rhodes -> Rhodes
What 3rd stage
Distance 153.5 km

Pos Rider Team Time UCI
01
Karl Patrick Lauk

Team Pro Immo Nicolas Roux 03:51:41 7
02
Fredrik Dversnes
Team Coop + 00 3
03
Stan Van Tricht
SEG Racing Academy + 00 1
04
Adam Foltan

Dukla Banská Bystrica + 00
05
Sven Thurau

Team Dauner | AKKON + 00
06
Johannes Hodapp

Team SKS Sauerland NRW + 00
07
Filippo Fiorelli

Bardiani CSF Faizanè + 00
08
Charles Planet

Team Novo Nordisk + 00
09
Tristan Delacroix

Team Sprinter Nice Métropole + 00
10
Michiel Stockman

Team SKS Sauerland NRW + 00
11
Pawel Bernas

Mazowsze Serce Polski + 00
12
Filippo Zana

Bardiani CSF Faizanè + 00
13
Florent Gardella

Team Sprinter Nice Métropole + 00
14
Gage Hecht

Aevolo + 00
15
Andreas Miltiadis

Cyprus + 00
16
Pavel Gruber

Tufo-Pardus Prostejov + 00
17
Clément Jolibert

Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
18
Matus Stocek

Topforex – ATT Investments PCT + 00
19
Mika Heming

Maloja Pushbikers + 00
20
Marek Canecky

Dukla Banská Bystrica + 00
21
Alexandros Agrotis

Cyprus + 00
22
Christian Koch

Team Lotto – Kern Haus + 00
23
Moran Vermeulen

Felbermayr – Simplon Wels + 00
24
Kim Heiduk

Team Lotto – Kern Haus + 00
25
Daniel Turek

Felbermayr – Simplon Wels + 00
26
Periklis Ilias

Attica Regional Team + 00
27
Jan Hugger

Team Lotto – Kern Haus + 00
28
Eric Brunner

Aevolo + 00
29
Daan Hoole

SEG Racing Academy + 00
30
Daniel Crista

Romania + 00
31
Enrico Battaglin

Bardiani CSF Faizanè + 00
32
Emil Dima

Romania + 00
33
Adam Stachowiak

Mazowsze Serce Polski + 00
34
Daniel Bichlmann

Maloja Pushbikers + 00
35
Corey Davis

Maloja Pushbikers + 00
36
Abram Stockman

Team SKS Sauerland NRW + 00
37
Petr Klabouch

Topforex – ATT Investments PCT + 00
38
Miltiadis Giannoutsos

A.O.Aiolos + 00
39
Karel Camrda

Topforex – ATT Investments PCT + 00
40
Tord Gudmestad

Team Coop + 00
41
Conor Schunk

Aevolo + 00
42
Jacob Eriksson

Team Coop + 00
43
Kristian Aasvold

Team Coop + 00
44
Karel Tyrpekl

Topforex – ATT Investments PCT + 00
45
Filip Reha

Tufo-Pardus Prostejov + 00
46
Thomas Acosta

Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
47
Harrison Wood

SEG Racing Academy + 00
48
Florent Castellarnau

Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
49
Aidan McNeil

Aevolo + 00
50
Alexander Tarlton

Team Lotto – Kern Haus + 00
51
Louis Bendixen

Team Coop + 00
52
Giovanni Carboni

Bardiani CSF Faizanè + 00
53
Wessel Krul

SEG Racing Academy + 00
54
Davide Gabburo

Bardiani CSF Faizanè + 10
55
Sean Flynn

SEG Racing Academy + 13
56
Riccardo Zoidl

Felbermayr – Simplon Wels + 17
57
Ziga Groselj

Felbermayr – Simplon Wels + 21
58
Matthias Mangertseder

Felbermayr – Simplon Wels + 31
59
Marco Friedrich

Felbermayr – Simplon Wels + 37
60
Alan Banaszek

Mazowsze Serce Polski + 37
61
Dimitrios Christakos

Greece + 37
62
Paul Taebling

Maloja Pushbikers + 37
63
Mickaël Guichard

Team Pro Immo Nicolas Roux + 37
64
Edouard Bonnefoix

Team Sprinter Nice Métropole + 37
65
Yordan Andreev

Bulgaria + 37
66
Stefan Bennett

Team Pro Immo Nicolas Roux + 44
67
Scott McGill

Aevolo + 44
68
Eirik Lunder

Team Coop + 53
69
Tomas Barta

Topforex – ATT Investments PCT + 56
70
Pierre-Pascal Keup

Team Lotto – Kern Haus + 56
71
Jiri Petrus

Topforex – ATT Investments PCT + 01:07
72
Charalampos Kastrantas

Greece + 01:52
73
Jan Stöckli

Team KIBAG-OBOR-CKT + 01:52
74
Lucas Kubis

Dukla Banská Bystrica + 01:52
75
Sam Brand

Team Novo Nordisk + 01:52
76
Norbert Banaszek

Mazowsze Serce Polski + 01:52
77
Alexandros Matsangos

Cyprus + 01:52
78
Polychronis Tzortzakis

Greece + 01:52
79
Frederik Raßmann

Team Dauner | AKKON + 01:52
80
Jonas Messerschmidt

Team Dauner | AKKON + 01:52
81
Declan Irvine

Team Novo Nordisk + 01:52
82
Tim Wollenberg

Maloja Pushbikers + 01:52
83
Ioannis Iliadis

A.O.Aiolos + 01:52
84
Emiliano Vila

Greece + 01:52
85
Panagiotis Christopoulus-Heller

Greece + 01:52
86
Dennis Gråsvold

Team Coop + 01:52
87
Ioan Dobrin

Romania + 01:52
88
Paul Hennequin

Team Sprinter Nice Métropole + 01:52
89
Fabian Schormair

Felbermayr – Simplon Wels + 01:52
90
Jean Goubert

Team Sprinter Nice Métropole + 01:52
91
Tomasz Budzinski

Mazowsze Serce Polski + 01:52
92
Tom Day

SEG Racing Academy + 04:06
93
Luca Dreßler

Team Lotto – Kern Haus + 04:06
94
Ioannis Vorrias

Team KIBAG-OBOR-CKT + 04:06
95
Pavel Grassle

Tufo-Pardus Prostejov + 04:06
96
Marceli Boguslawski

Mazowsze Serce Polski + 04:06
97
Samuel Munday

Team Novo Nordisk + 04:06
98
Nikolay Genov

Bulgaria + 04:06
99
Julian Borresch

Team SKS Sauerland NRW + 04:06
100
Petr Fiala

Topforex – ATT Investments PCT + 04:06
101
Joshua Huppertz

Team Lotto – Kern Haus + 04:06
102
Kiriakos Papastamatakis

Iviskos-Rodilios + 04:06
103
Daniel Savini

Bardiani CSF Faizanè + 04:06
104
Gabriel Shipley

Aevolo + 04:06
105
Serban Luncan

Romania + 04:06
106
Juraj Bellan

Dukla Banská Bystrica + 04:06
107
Albert Gathemann

Team Dauner | AKKON + 04:06
108
Martin Papanov

Bulgaria + 04:06
109
Valentin Plesea

Romania + 05:57
110
Johnatan Cañaveral

Bardiani CSF Faizanè + 05:57
111
Rick Nobel

EuroCyclingTrips – CMI + 08:40
112
Dominic Kunz

Team KIBAG-OBOR-CKT + 13:32
113
Deniz Ryustemov

Bulgaria + 13:32
114
Michal Galka

Maloja Pushbikers + 20:20
DNS
Dominik Bauer

Team Dauner | AKKON
DNF
Andreas Triantafillou

Attica Regional Team
DNF
Tristan Jussaume

Aevolo
Pos Rider Team Time
01 1
Fredrik Dversnes

Team Coop 11:04:09
02 1
Christian Koch

Team Lotto – Kern Haus + 04
03
Stan Van Tricht

SEG Racing Academy + 08
04
Kim Heiduk

Team Lotto – Kern Haus + 11
05
Daan Hoole

SEG Racing Academy + 14
06
Jan Hugger

Team Lotto – Kern Haus + 17
07
Daniel Turek

Felbermayr – Simplon Wels + 18
08
Johannes Hodapp

Team SKS Sauerland NRW + 21
09 1
Pawel Bernas

Mazowsze Serce Polski + 21
10 1
Alexandros Agrotis

Cyprus + 21
11
Kristian Aasvold

Team Coop + 23
12
Jacob Eriksson

Team Coop + 24
13
Harrison Wood

SEG Racing Academy + 24
14
Moran Vermeulen

Felbermayr – Simplon Wels + 24
15
Filippo Zana

Bardiani CSF Faizanè + 24
16
Michiel Stockman

Team SKS Sauerland NRW + 25
17
Corey Davis

Maloja Pushbikers + 25
18
Emil Dima

Romania + 26
19
Enrico Battaglin

Bardiani CSF Faizanè + 26
20 1
Florent Castellarnau

Team Pro Immo Nicolas Roux + 27
21 1
Karel Camrda

Topforex – ATT Investments PCT + 32
22 2
Giovanni Carboni

Bardiani CSF Faizanè + 35
23 3
Davide Gabburo

Bardiani CSF Faizanè + 37
24 2
Alexander Tarlton

Team Lotto – Kern Haus + 52
25
Riccardo Zoidl

Felbermayr – Simplon Wels + 56
26 1
Ziga Groselj

Felbermayr – Simplon Wels + 01:16
27 1
Gage Hecht

Aevolo + 01:17
28 1
Eric Brunner

Aevolo + 01:27
29 1
Periklis Ilias

Attica Regional Team + 01:31
30 2
Matus Stocek

Topforex – ATT Investments PCT + 03:04
31 3
Thomas Acosta

Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:05
32 1
Miltiadis Giannoutsos

A.O.Aiolos + 03:06
33 3
Abram Stockman

Team SKS Sauerland NRW + 03:12
34 3
Paul Taebling

Maloja Pushbikers + 03:39
35 12
Johnatan Cañaveral

Bardiani CSF Faizanè + 06:31
36 2
Louis Bendixen

Team Coop + 07:03
37 10
Karl Patrick Lauk

Team Pro Immo Nicolas Roux + 07:05
38 2
Filippo Fiorelli

Bardiani CSF Faizanè + 07:08
39 2
Mika Heming

Maloja Pushbikers + 07:09
40 3
Dimitrios Christakos

Greece + 07:13
41 4
Charles Planet

Team Novo Nordisk + 07:15
42 4
Adam Stachowiak

Mazowsze Serce Polski + 07:15
43 6
Adam Foltan

Dukla Banská Bystrica + 07:16
44 6
Daniel Bichlmann

Maloja Pushbikers + 07:16
45 6
Sven Thurau

Team Dauner | AKKON + 07:17
46 11
Daniel Savini

Bardiani CSF Faizanè + 07:17
47 7
Marek Canecky

Dukla Banská Bystrica + 07:19
48 9
Tristan Delacroix

Team Sprinter Nice Métropole + 07:22
49 10
Pavel Gruber

Tufo-Pardus Prostejov + 07:36
50 10
Filip Reha

Tufo-Pardus Prostejov + 07:42
51 1
Matthias Mangertseder

Felbermayr – Simplon Wels + 07:49
52 9
Alan Banaszek

Mazowsze Serce Polski + 07:50
53 11
Eirik Lunder

Team Coop + 08:00
54 9
Sean Flynn

SEG Racing Academy + 08:34
55 6
Pierre-Pascal Keup

Team Lotto – Kern Haus + 08:54
56 17
Dennis Gråsvold

Team Coop + 08:59
57 7
Marco Friedrich

Felbermayr – Simplon Wels + 09:03
58 10
Lucas Kubis

Dukla Banská Bystrica + 09:06
59 4
Tomasz Budzinski

Mazowsze Serce Polski + 09:13
60 2
Fabian Schormair

Felbermayr – Simplon Wels + 09:18
61 1
Sam Brand

Team Novo Nordisk + 10:01
62 3
Jean Goubert

Team Sprinter Nice Métropole + 10:19
63 3
Ioannis Iliadis

A.O.Aiolos + 10:21
64 3
Frederik Raßmann

Team Dauner | AKKON + 10:29
65 21
Joshua Huppertz

Team Lotto – Kern Haus + 11:20
66 13
Nikolay Genov

Bulgaria + 11:25
67 11
Juraj Bellan

Dukla Banská Bystrica + 11:27
68
Tord Gudmestad

Team Coop + 12:35
69
Wessel Krul

SEG Racing Academy + 12:38
70 4
Petr Klabouch

Topforex – ATT Investments PCT + 12:43
71 1
Mickaël Guichard

Team Pro Immo Nicolas Roux + 13:17
72 3
Stefan Bennett

Team Pro Immo Nicolas Roux + 13:31
73 5
Scott McGill

Aevolo + 14:34
74 2
Panagiotis Christopoulus-Heller

Greece + 14:57
75 4
Jonas Messerschmidt

Team Dauner | AKKON + 15:43
76 4
Jiri Petrus

Topforex – ATT Investments PCT + 15:55
77 7
Tom Day

SEG Racing Academy + 16:45
78 4
Conor Schunk

Aevolo + 17:00
79 2
Luca Dreßler

Team Lotto – Kern Haus + 17:54
80 4
Andreas Miltiadis

Cyprus + 18:21
81
Gabriel Shipley

Aevolo + 19:43
82 4
Karel Tyrpekl

Topforex – ATT Investments PCT + 19:58
83 6
Daniel Crista

Romania + 20:56
84 7
Clément Jolibert

Team Pro Immo Nicolas Roux + 21:05
85 7
Aidan McNeil

Aevolo + 21:14
86 1
Emiliano Vila

Greece + 21:30
87 6
Yordan Andreev

Bulgaria + 21:52
88 5
Marceli Boguslawski

Mazowsze Serce Polski + 22:22
89 1
Paul Hennequin

Team Sprinter Nice Métropole + 22:35
90
Jan Stöckli

Team KIBAG-OBOR-CKT + 22:57
91 4
Martin Papanov

Bulgaria + 24:36
92 4
Florent Gardella

Team Sprinter Nice Métropole + 26:37
93 2
Alexandros Matsangos

Cyprus + 28:21
94
Pavel Grassle

Tufo-Pardus Prostejov + 30:29
95 5
Edouard Bonnefoix

Team Sprinter Nice Métropole + 32:53
96 25
Michal Galka

Maloja Pushbikers + 32:59
97
Polychronis Tzortzakis

Greece + 34:01
98
Norbert Banaszek

Mazowsze Serce Polski + 34:03
99 5
Charalampos Kastrantas

Greece + 34:46
100 1
Julian Borresch

Team SKS Sauerland NRW + 36:17
101
Kiriakos Papastamatakis

Iviskos-Rodilios + 36:22
102
Ioannis Vorrias

Team KIBAG-OBOR-CKT + 36:30
103
Serban Luncan

Romania + 36:31
104 2
Tomas Barta

Topforex – ATT Investments PCT + 38:28
105 6
Declan Irvine

Team Novo Nordisk + 41:11
106 2
Petr Fiala

Topforex – ATT Investments PCT + 41:54
107 2
Samuel Munday

Team Novo Nordisk + 41:56
108 4
Albert Gathemann

Team Dauner | AKKON + 43:27
109 4
Ioan Dobrin

Romania + 43:56
110 4
Tim Wollenberg

Maloja Pushbikers + 44:29
111 1
Rick Nobel

EuroCyclingTrips – CMI + 47:47
112 5
Deniz Ryustemov

Bulgaria + 51:17
113 3
Valentin Plesea

Romania + 54:03
114 1
Dominic Kunz

Team KIBAG-OBOR-CKT + 01:01:37
Pos Rider Team Time
1
Stan Van Tricht

SEG Racing Academy 11:04:17
2
Kim Heiduk

Team Lotto – Kern Haus + 03
3
Daan Hoole

SEG Racing Academy + 06
4
Johannes Hodapp

Team SKS Sauerland NRW + 13
5
Jacob Eriksson

Team Coop + 16
6
Harrison Wood

SEG Racing Academy + 16
7
Filippo Zana

Bardiani CSF Faizanè + 16
8
Karel Camrda

Topforex – ATT Investments PCT + 24
9
Alexander Tarlton

Team Lotto – Kern Haus + 44
10
Matus Stocek

Topforex – ATT Investments PCT + 02:56
11
Paul Taebling

Maloja Pushbikers + 03:31
12
Mika Heming

Maloja Pushbikers + 07:01
13
Dimitrios Christakos

Greece + 07:05
14
Adam Foltan

Dukla Banská Bystrica + 07:08
15
Filip Reha

Tufo-Pardus Prostejov + 07:34
16
Eirik Lunder

Team Coop + 07:52
17
Sean Flynn

SEG Racing Academy + 08:26
18
Pierre-Pascal Keup

Team Lotto – Kern Haus + 08:46
19
Dennis Gråsvold

Team Coop + 08:51
20
Lucas Kubis

Dukla Banská Bystrica + 08:58
21
Frederik Raßmann

Team Dauner | AKKON + 10:21
22
Tord Gudmestad

Team Coop + 12:27
23
Wessel Krul

SEG Racing Academy + 12:30
24
Petr Klabouch

Topforex – ATT Investments PCT + 12:35
25
Jonas Messerschmidt

Team Dauner | AKKON + 15:35
26
Tom Day

SEG Racing Academy + 16:37
27
Conor Schunk

Aevolo + 16:52
28
Luca Dreßler

Team Lotto – Kern Haus + 17:46
29
Gabriel Shipley

Aevolo + 19:35
30
Karel Tyrpekl

Topforex – ATT Investments PCT + 19:50
31
Aidan McNeil

Aevolo + 21:06
32
Paul Hennequin

Team Sprinter Nice Métropole + 22:27
33
Jan Stöckli

Team KIBAG-OBOR-CKT + 22:49
34
Martin Papanov

Bulgaria + 24:28
35
Florent Gardella

Team Sprinter Nice Métropole + 26:29
36
Alexandros Matsangos

Cyprus + 28:13
37
Michal Galka

Maloja Pushbikers + 32:51
38
Julian Borresch

Team SKS Sauerland NRW + 36:09
39
Serban Luncan

Romania + 36:23
40
Tomas Barta

Topforex – ATT Investments PCT + 38:20
41
Declan Irvine

Team Novo Nordisk + 41:03
42
Albert Gathemann

Team Dauner | AKKON + 43:19
43
Ioan Dobrin

Romania + 43:48
44
Tim Wollenberg

Maloja Pushbikers + 44:21
45
Deniz Ryustemov

Bulgaria + 51:09
Back To Top