skip to Main Content

Race Results:

Tour of Rhodes – 2022

Information
Nation
Greece
Date 24th – 27th March
CAT 2.2

Overall Youth Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Louis Bendixen Team Coop 11:09:42 40
02 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 27 30
03 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 39 25
04 Dominik Bauer Team Lotto-Kern Haus + 40 20
05 Riccardo Zoidl Team Vorarlberg + 40 15
06 Torbjørn Røed Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 40 10
07 Ivan Romeo Hagens Berman Axeon + 42 5
08 Jared Scott Aevolo + 56 3
09 Antoine Grand VC Corbas + 56 3
10 Kasper Andersen Hagens Berman Axeon + 01:05 3
11 Petr Klabouch ATT Investments + 01:07
12 Karel Camrda ATT Investments + 01:10
13 Andreas Miltiadis Cyprus + 01:32
14 Andre Drege Team Coop + 01:44
15 Matteo Dal-Cin Toronto Hustle + 01:48
16 Matthias Reutimann Team Vorarlberg + 01:51
17 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 01:55
18 Embret Svestad-Bårdseng Team Coop + 01:57
19 Mika Heming ATT Investments + 01:58
20 Diogo Barbosa Hagens Berman Axeon + 02:01
21 Adrien Guillonnet VC Corbas + 02:04
22 Periklis Ilias P.S.Kronos + 02:10
23 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 02:19
24 Luca Dreßler Team Lotto-Kern Haus + 02:23
25 Alexandros Agrotis Cyprus + 02:23
26 Karel Tyrpekl ATT Investments + 02:23
27 Jiri Petrus ATT Investments + 02:38
28 Alexander Tarlton Team Lotto-Kern Haus + 03:07
29 Jakob Geßner Team Lotto-Kern Haus + 03:45
30 Tobias Klein Aevolo + 04:06
31 Joe Laverick Hagens Berman Axeon + 05:03
32 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 05:09
33 Christian Koch Team Lotto-Kern Haus + 05:14
34 Patrick Reißig Maloja Pushbikers + 05:30
35 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 05:44
36 Byron Munton Team Dauner | AKKON + 05:54
37 Eliot Pauchard VC Corbas + 06:11
38 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 06:14
39 Tomas Jakoubek ATT Investments + 06:15
40 Matus Stocek ATT Investments + 06:21
41 Hjalmar Klyver Team IBT-BH-Carl Ras + 06:21
42 Matyas Kopecky Team Novo Nordisk + 06:22
43 Maxime Thomassin VC Corbas + 06:32
44 Wojciech Pszczolarski Tufo-Pardus Prostejov + 06:36
45 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 06:46
46 Samuel Tuka Dukla Banská Bystrica + 06:49
47 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 07:09
48 Felix Meo Maloja Pushbikers + 07:20
49 Martinos Moutsios Iviskos-Rodilios + 07:41
50 Jack Drage Hagens Berman Axeon + 10:06
51 Thorolf Rønhede Team IBT-BH-Carl Ras + 10:34
52 Georgios Boúglas P.S.Kronos + 12:22
53 Corey Davis Maloja Pushbikers + 12:38
54 Dimitrios Christakos Greece + 12:41
55 Clément Maertens Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 12:53
56 Ethan Sittlington Toronto Hustle + 14:04
57 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 14:28
58 Nicholas Thorøe-Hansen Team IBT-BH-Carl Ras + 14:39
59 Nikiforos Arvanitou Greece + 14:40
60 Charalampos Kastrantas Greece + 14:45
61 Filippo Fortin Maloja Pushbikers + 15:15
62 Michail Mavrikakis P.S.Kronos + 16:01
63 Max Benz-Kuch Maloja Pushbikers + 16:13
64 Melvin Drost Global Cycling Team + 16:18
65 Konstantinos Pavlides Cyprus + 16:23
66 Daniel Schrag Team Lotto-Kern Haus + 16:34
67 Cedric Abt Team Lotto-Kern Haus + 18:04
68 Paul Rudys Maloja Pushbikers + 18:12
69 Ondrej Petr Tufo-Pardus Prostejov + 18:16
70 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 18:26
71 Karsten Larsen Feldmann Team Coop + 21:30
72 Luuk Schuurmans Global Cycling Team + 21:59
73 Nikolaos Drakos Greece + 23:47
74 Roy Duijvesteijn Global Cycling Team + 23:48
75 Marckus Njor Team IBT-BH-Carl Ras + 24:29
76 Roland Thalmann Team Vorarlberg + 25:55
77 Asbjørn Madsstuen VC Corbas + 26:59
78 Nicolas Côté Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 29:51
79 Hamish Beadle Team Novo Nordisk + 30:31
80 Petros Nkazonis P.S.Kronos + 30:41
81 Frederik Thomsen Team IBT-BH-Carl Ras + 30:44
82 Gerd De Keijzer Team Novo Nordisk + 30:47
83 Paul Gehrke Team Dauner | AKKON + 30:48
84 Christos Philokyprou Cyprus + 31:10
85 Lukas Ungvarsky Dukla Banská Bystrica + 31:22
86 William Goodfellow Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 33:06
87 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 33:30
88 Jeremy Obrand Toronto Hustle + 33:53
89 Noe Ury Team Dauner | AKKON + 33:53
90 Edgaras Kovaliovas Voltas Cycling Team + 35:00
91 Brooks Wienke Aevolo + 35:41
92 Kasper Due Kaspersen Team IBT-BH-Carl Ras + 39:40
93 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 41:30
94 Rasmus Bisgaard Team IBT-BH-Carl Ras + 45:52
95 Floris-Jan Van den Berge Global Cycling Team + 50:09
96 Matthew Warren Aevolo + 55:05
DNF Stavros Theophanous Cyprus
DNF Constantinos Thymides Cyprus
DNF Georgios Boutopoulos Greece
DNF Polychronis Tzortzakis Greece
DNF Sean Guydish Aevolo
DNF Cole Lewis Aevolo
DNF Sayed Alawi Bahrain Cycling Academy
DNF Jonas Hjorth Bahrain Cycling Academy
DNF Yahiaaldien Khalefa Bahrain Cycling Academy
DNF Eusebio Pascual Bahrain Cycling Academy
DNF Ali Saleh Bahrain Cycling Academy
DNF Erik Baska Dukla Banská Bystrica
DNF Martin Haring Dukla Banská Bystrica
DNF Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica
DNF Sten Verzijl Global Cycling Team
DNF Serginho Wilshaus Global Cycling Team
DNF Toby Perry Hagens Berman Axeon
DNF Iakovos Kouros Iviskos-Rodilios
DNF Aristeidis Koutounis Iviskos-Rodilios
DNF Ioannis Miaoulis Iviskos-Rodilios
DNF Kiriakos Papastamatakis Iviskos-Rodilios
DNF Theodoros Tsikouris Iviskos-Rodilios
DNF Liam Bertazzo Maloja Pushbikers
DNF Alexandros Karousos P.S.Kronos
DNF Ioannis Kyriakidis P.S.Kronos
DNF Christos Skylodimos P.S.Kronos
DNF Simon Cederfjord Sweden Cycling Academy
DNF Nicholas Cooper Sweden Cycling Academy
DNF Ludvig Fagerström Sweden Cycling Academy
DNF Jesper Ferm Sweden Cycling Academy
DNF Christian Karlenius Sweden Cycling Academy
DNF Erik Rindborg Sweden Cycling Academy
DNF Lloyd Wise Sweden Cycling Academy
DNF Olav Hjemsæter Team Coop
DNF Andreas Stokbro Team Coop
DNF Tore Andre Vabø Team Coop
DNF Mehdi Benhamouda Team Novo Nordisk
DNF Martin Meiler Team Vorarlberg
DNF David Dube Toronto Hustle
DNF Daniel Kalichman Toronto Hustle
DNF Anton Varabei Toronto Hustle
DNF Edward Walsh Toronto Hustle
DNF Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov
DNF Marek Jelinek Tufo-Pardus Prostejov
DNF Petr Kovarcik Tufo-Pardus Prostejov
DNF Frantisek Vinklarek Tufo-Pardus Prostejov
DNF Romain Malbreil VC Corbas
DNF Ahmad Badreddin Wais VC Corbas
DNF Darijus Dzervus Voltas Cycling Team
DNF Vitalijs Kornilovs Voltas Cycling Team
DNF Lukas Talacka Voltas Cycling Team
DNF Jokubas Zdanevicius Voltas Cycling Team
DNF Dalton Collins X Speed United Continental
DNF Bo Godart X Speed United Continental
DNF Bernardo Gonçalves X Speed United Continental
DNF Sebastian Dreyer Heldahl X Speed United Continental
DNF Daniel Koszela X Speed United Continental
DNF Ben Mewes X Speed United Continental
DNF Jaakko Sillankorva X Speed United Continental
DNF Sean Hollenbeck Yoeleo Test Team p/b 4Mind
DNF Zed Olivier Masse Yoeleo Test Team p/b 4Mind

,

Back To Top