skip to Main Content

Race Results:

Tour of Rwanda – 2021

Information
Nation Rwanda
Date 3rd May
Where Kigali -> Huye
What 2nd stage
Distance 120.5 km
Leader S.Umba
Youth S.Umba
Mountain E.Manizabayo
Sprint L.Teugels

  • Stage
  • Overall
  • Youth

Pos Rider Team Time UCI
01 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM 03:07:14 14
02 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 06 5
03 Brayan Sanchez Team Medellin + 08 3
04 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 08
05 Gianni Marchand Tarteletto – Isorex + 08
06 Alex Hoehn Wildlife Generation + 08
07 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 08
08 Salim Kipkemboi Bike Aid + 08
09 Quentin Pacher B&B Hotels p/b KTM + 08
10 Valentin Ferron Total Direct Energie + 08
11 Lennert Teugels Tarteletto – Isorex + 08
12 Nahom Zerai Eritrea + 08
13 James Piccoli Israel Start-Up Nation + 08
14 Adne Van Engelen Bike Aid + 08
15 Azzedine Lagab Algeria + 08
16 Oscar Sevilla Team Medellin + 08
17 Kent Main ProTouch + 08
18 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 08
19 Carlos Quintero Terengganu + 08
20 Renus Uhiriwe Rwanda + 08
21 Metkel Eyob Terengganu + 08
22 Cristian Rodriguez Total Direct Energie + 08
23 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 08
24 Marlon Gaillard Total Direct Energie + 08
25 Callum Ormiston ProTouch + 31
26 Samuel Mugisha Rwanda + 36
27 Cyril Gautier B&B Hotels p/b KTM + 36
28 Andreas Goeman Tarteletto – Isorex + 36
29 Bernardo Suaza Team Medellin + 36
30 Andries Nigrini ProTouch + 46
31 Spencer Petrov Wildlife Generation + 56
32 Edo Goldstein Israel Start-Up Nation + 01:27
33 Charles Kagimu Bike Aid + 03:20
34 Eric Muhoza Rwanda + 03:22
35 Alexis Vuillermoz Total Direct Energie + 03:22
36 Barnabe Gahemba Rwanda + 03:22
37 Eric Manizabayo Benediction Ignite + 03:22
38 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 03:22
39 Jonathan Hivert B&B Hotels p/b KTM + 03:22
40 Weimar Roldan Team Medellin + 03:24
41 Patrick Byukusenge Benediction Ignite + 03:24
42 Seth Hakizimana Skol Adrien Cycling Academy + 03:24
43 Ali Dukuzumuremyi Skol Adrien Cycling Academy + 03:24
44 Serghei Tvetcov Wildlife Generation + 03:24
45 Jason Saltzman Wildlife Generation + 03:24
46 Nur Aiman Mohd Zariff Terengganu + 03:24
47 Mehari Tewelde Eritrea + 03:24
48 Mohamed Nehari Algeria + 03:24
49 Jean Baptiste Nsabimana Skol Adrien Cycling Academy + 03:24
50 Tomas Goytom Eritrea + 03:24
51 Siela Weldemicheal Eritrea + 03:24
52 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 03:24
53 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 03:24
54 Cormac McGeough Wildlife Generation + 03:24
55 Nikodemus Holler Bike Aid + 03:24
56 Artem Ovechkin Terengganu + 03:24
57 Didier Munyaneza Benediction Ignite + 03:24
58 Choon Huat Goh Terengganu + 03:24
59 Alexandre Geniez Total Direct Energie + 03:24
60 Hamza Mansouri Algeria + 03:24
61 Nassim Saidi Algeria + 03:24
62 Walter Vargas Team Medellin + 03:24
63 Calvin Beneke ProTouch + 03:24
64 Jean-Bosco Nsengiyama Rwanda + 03:24
65 Jean-Claude Uwizeye Benediction Ignite + 03:24
66 Sirak Tesfom Eritrea + 03:24
67 Elias Van Breussegem Tarteletto – Isorex + 03:24
68 Gustav Basson ProTouch + 03:24
69 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 03:36
70 Marti Vigo del Arco Androni Giocattoli-Sidermec + 04:00
71 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 04:18
72 Alfdan De Decker Tarteletto – Isorex + 04:18
73 Pierre Rolland B&B Hotels p/b KTM + 04:52
74 Ayoub Sahiri Algeria + 10:10
DNF Joseph Areruya Benediction Ignite
Pos Rider Team Time
1 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec 05:41:03
2 Salim Kipkemboi Bike Aid + 02
3 Valentin Ferron Total Direct Energie + 02
4 Renus Uhiriwe Rwanda + 02
5 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 02
6 Nahom Zerai Eritrea + 02
7 Callum Ormiston ProTouch + 25
8 Andreas Goeman Tarteletto – Isorex + 30
9 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 35
10 Andries Nigrini ProTouch + 40
11 Spencer Petrov Wildlife Generation + 50
12 Edo Goldstein Israel Start-Up Nation + 01:21
13 Charles Kagimu Bike Aid + 03:14
14 Eric Muhoza Rwanda + 03:16
15 Barnabe Gahemba Rwanda + 03:16
16 Tomas Goytom Eritrea + 03:18
17 Mohamed Nehari Algeria + 03:18
18 Mehari Tewelde Eritrea + 03:18
19 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 03:18
20 Siela Weldemicheal Eritrea + 03:18
21 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 03:18
22 Didier Munyaneza Benediction Ignite + 03:18
23 Hamza Mansouri Algeria + 03:31
24 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 03:48
25 Jean Baptiste Nsabimana Skol Adrien Cycling Academy + 05:58
26 Ayoub Sahiri Algeria + 10:04
Back To Top