skip to Main Content

Race Results:

Tour of Slovenia – 2021

Information
Nation Slovenia
Date 11th June
Where Brežice -> Krško
What 3rd stage
Distance 165.8 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain

Pos Rider Team Time UCI
01 Jon Aberasturi Caja Rural-Seguros RGA 03:50:26 20
02 Matej Mohoric Bahrain Victorious + 00 10
03 Matteo Trentin UAE Team Emirates + 00 5
04 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
05 Jeppe Aaskov Pallesen Team Coloquick + 00
06 James Shaw Ribble Weldtite Pro Cycling + 00
07 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 00
08 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 00
09 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 00
10 Javier Romo Astana-Premier Tech + 00
11 Markus Hoelgaard Uno-X Pro Cycling Team + 00
12 Dimitri Peyskens Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
13 Max Stedman Canyon DHB Sungod + 00
14 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 00
15 Matteo Sobrero Astana-Premier Tech + 00
16 Piotr Brozyna Mazowsze Serce Polski + 00
17 Andrey Zeits Team BikeExchange + 00
18 Ivan Moreno Kern Pharma + 00
19 Tadej Pogacar UAE Team Emirates + 00
20 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 00
21 Artem Nych Gazprom-RusVelo + 00
22 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 00
23 Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA + 00
24 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 00
25 Tanel Kangert Team BikeExchange + 00
26 Torstein Træen Uno-X Pro Cycling Team + 00
27 Diego Ulissi UAE Team Emirates + 00
28 Rafal Majka UAE Team Emirates + 00
29 Ilnur Zakarin Gazprom-RusVelo + 00
30 Jan Polanc UAE Team Emirates + 00
31 Aritz Bagües Caja Rural-Seguros RGA + 00
32 Vegard Stake Laengen UAE Team Emirates + 00
33 Jan Tratnik Bahrain Victorious + 00
34 William Blume Levy Team Coloquick + 02:03
35 Danny Van der Tuuk Kern Pharma + 02:03
36 Roman Kreuziger Gazprom-RusVelo + 02:03
37 Janez Brajkovic Slovenia + 02:03
38 Martin Lavric Slovenia + 02:03
39 Phil Bauhaus Bahrain Victorious + 02:03
40 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 02:03
41 Robert Stannard Team BikeExchange + 02:03
42 Heinrich Haussler Bahrain Victorious + 02:03
43 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 02:03
44 Kristjan Koren Slovenia + 02:03
45 Raúl García Kern Pharma + 02:03
46 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 03:38
47 Gal Glivar Adria Mobil + 03:38
48 Matthew Bostock Canyon DHB Sungod + 03:38
49 Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB + 03:38
50 Sergio Araiz Kern Pharma + 03:38
51 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 03:38
52 Stanislaw Aniolkowski Bingoal Pauwels Sauces WB + 03:38
53 Alan Banaszek Mazowsze Serce Polski + 03:38
54 Urko Berrade Kern Pharma + 03:38
55 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè + 03:38
56 Davide Martinelli Astana-Premier Tech + 03:38
57 Jakub Kaczmarek Mazowsze Serce Polski + 03:38
58 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 03:38
59 Jacob Scott Canyon DHB Sungod + 03:43
60 Gruff Lewis Ribble Weldtite Pro Cycling + 06:09
61 Sam Bewley Team BikeExchange + 06:09
62 Anze Skok Ljubljana Gusto Santic + 06:09
63 Uros Repse Slovenia + 06:09
64 Jonas Abrahamsen Uno-X Pro Cycling Team + 06:09
65 Thomas Mein Canyon DHB Sungod + 06:09
66 Aljaz Jarc Adria Mobil + 06:09
67 Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè + 06:09
68 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 06:09
69 Daniel Hoelgaard Uno-X Pro Cycling Team + 06:09
70 David Per Adria Mobil + 06:09
71 Fabio Felline Astana-Premier Tech + 06:09
72 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 06:09
73 Jokin Aranburu Euskaltel-Euskadi + 06:09
74 Jon Irisarri Caja Rural-Seguros RGA + 06:09
75 Antonio Soto Euskaltel-Euskadi + 06:09
76 Sebastian Kolze Changezi Team Coloquick + 06:09
77 Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi + 07:31
78 Adrian Banaszek Mazowsze Serce Polski + 07:31
79 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team + 07:31
80 Jaime Castrillo Kern Pharma + 07:31
81 Daniel Bigham Ribble Weldtite Pro Cycling + 09:15
82 Alex Edmondson Team BikeExchange + 09:15
83 Marcel Sieberg Bahrain Victorious + 10:38
84 Jonathan Milan Bahrain Victorious + 10:38
85 Ziga Jerman Androni Giocattoli-Sidermec + 10:38
86 Kevin Inkelaar Bahrain Victorious + 10:38
87 Josip Rumac Androni Giocattoli-Sidermec + 10:38
88 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 10:38
89 Nik Cemazar Slovenia + 10:38
90 Charles Page Ribble Weldtite Pro Cycling + 10:38
91 Zeb Kyffin Ribble Weldtite Pro Cycling + 10:38
92 Matthew Gibson Ribble Weldtite Pro Cycling + 10:38
93 Simon Wilson Ribble Weldtite Pro Cycling + 10:38
94 Marko Pavlic Slovenia + 10:38
95 Nicolai Brøchner Team Coloquick + 10:38
96 Frederik Muff Team Coloquick + 10:38
97 Igor Boev Gazprom-RusVelo + 10:38
98 Rui Oliveira UAE Team Emirates + 10:38
99 Aljaz Omerzel Adria Mobil + 10:38
100 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 10:38
101 Ziga Horvat Adria Mobil + 10:38
102 Julen Irizar Euskaltel-Euskadi + 10:38
103 Mikel Alonso Euskaltel-Euskadi + 10:38
104 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 10:38
105 Enrique Sanz Kern Pharma + 10:38
106 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec + 10:38
107 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 10:38
108 Jefferson Cepeda Caja Rural-Seguros RGA + 10:38
109 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 10:38
110 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 10:38
111 Mathijs Paasschens Bingoal Pauwels Sauces WB + 10:38
112 Adam Stachowiak Mazowsze Serce Polski + 10:38
113 Kenny Molly Bingoal Pauwels Sauces WB + 10:38
114 Josu Etxeberria Azpilikueta Caja Rural-Seguros RGA + 10:38
115 Daniel Staniszewski Mazowsze Serce Polski + 10:38
116 Ryan Christensen Canyon DHB Sungod + 10:38
117 Rory Townsend Canyon DHB Sungod + 10:38
118 Pawel Bernas Mazowsze Serce Polski + 10:38
119 Robert Scott Canyon DHB Sungod + 11:33
120 Alexander Konychev Team BikeExchange + 11:33
121 Callum Scotson Team BikeExchange + 11:33
122 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 11:33
123 Dzmitry Zhyhunou Euskaltel-Euskadi + 11:33
124 Nikita Stalnov Astana-Premier Tech + 11:33
DNF Jaka Primozic Slovenia
DNF Martin Haring Dukla Banská Bystrica
DNF Juraj Bellan Dukla Banská Bystrica
DNF Jan Andrej Cully Dukla Banská Bystrica
DNF Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica
DNF Zac Barnhill Ljubljana Gusto Santic
DNF Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic
DNF Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic
DNF Kasper Andersen Team Coloquick
DNF Oliver Wulff Team Coloquick
DNF Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team
DNF Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team
Pos Rider Team Time
1 Kristijan Hocevar Adria Mobil 10:59:46
2 Raúl García Kern Pharma + 02:09
3 Javier Romo Astana-Premier Tech + 04:22
4 William Blume Levy Team Coloquick + 05:29
5 Danny Van der Tuuk Kern Pharma + 07:53
6 Gal Glivar Adria Mobil + 08:57
7 Anze Skok Ljubljana Gusto Santic + 11:30
8 Thomas Mein Canyon DHB Sungod + 16:09
9 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 16:32
10 Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB + 16:35
11 Sebastian Kolze Changezi Team Coloquick + 19:06
12 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 19:11
13 Nikita Stalnov Astana-Premier Tech + 19:54
14 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team + 22:09
15 Aljaz Jarc Adria Mobil + 22:20
16 Charles Page Ribble Weldtite Pro Cycling + 25:19
17 Nik Cemazar Slovenia + 25:47
18 Jonathan Milan Bahrain Victorious + 26:00
19 Josu Etxeberria Azpilikueta Caja Rural-Seguros RGA + 26:38
20 Aljaz Omerzel Adria Mobil + 26:49
21 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 41:07
Back To Top