skip to Main Content

Race Results:

Tour of Slovenia – 2021

Information
Nation Slovenia
Date 9th – 13th June
CAT 2.Pro
Pos Rider Team Time UCI
01 Tadej Pogacar UAE Team Emirates 19:23:31 200
02 Diego Ulissi UAE Team Emirates + 01:21 150
03 Matteo Sobrero Astana-Premier Tech + 01:35 125
04 Rafal Majka UAE Team Emirates + 02:08 100
05 James Shaw Ribble Weldtite Pro Cycling + 02:29 85
06 Tanel Kangert Team BikeExchange + 02:34 70
07 Matej Mohoric Bahrain Victorious + 02:39 60
08 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 02:46 50
09 Jan Polanc UAE Team Emirates + 03:21 40
10 Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA + 04:45 35
11 Ilnur Zakarin Gazprom-RusVelo + 05:42 30
12 Artem Nych Gazprom-RusVelo + 06:04 25
13 Ivan Moreno Kern Pharma + 06:06 20
14 Andrey Zeits Team BikeExchange + 06:07 15
15 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 06:33 10
16 Torstein Træen Uno-X Pro Cycling Team + 06:48 5
17 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 06:50 5
18 Jan Tratnik Bahrain Victorious + 06:59 5
19 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 07:04 5
20 Piotr Brozyna Mazowsze Serce Polski + 07:39 5
21 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 08:07 5
22 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 08:16 5
23 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 08:27 5
24 Javier Romo Astana-Premier Tech + 09:38 5
25 Max Stedman Canyon DHB Sungod + 09:49 5
26 Dimitri Peyskens Bingoal Pauwels Sauces WB + 10:23 5
27 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 10:52 5
28 Jeppe Aaskov Pallesen Team Coloquick + 11:10 5
29 Markus Hoelgaard Uno-X Pro Cycling Team + 12:09 5
30 Janez Brajkovic Slovenia + 12:49 5
31 Robert Stannard Team BikeExchange + 12:57 3
32 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè + 13:44 3
33 Martin Lavric Slovenia + 14:29 3
34 Fabio Felline Astana-Premier Tech + 14:41 3
35 Raúl García Kern Pharma + 15:17 3
36 Danny Van der Tuuk Kern Pharma + 15:20 3
37 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 15:51 3
38 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 16:30 3
39 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 16:42 3
40 Gal Glivar Adria Mobil + 18:23 3
41 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 18:24
42 Kristjan Koren Slovenia + 18:50
43 Vegard Stake Laengen UAE Team Emirates + 22:40
44 Anze Skok Ljubljana Gusto Santic + 23:38
45 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 23:58
46 Mathijs Paasschens Bingoal Pauwels Sauces WB + 24:27
47 William Blume Levy Team Coloquick + 24:30
48 Roman Kreuziger Gazprom-RusVelo + 25:53
49 Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi + 28:04
50 Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB + 28:44
51 Thomas Mein Canyon DHB Sungod + 28:48
52 Jakub Kaczmarek Mazowsze Serce Polski + 29:29
53 Kenny Molly Bingoal Pauwels Sauces WB + 29:42
54 Sergio Araiz Kern Pharma + 30:26
55 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 30:47
56 Jon Aberasturi Caja Rural-Seguros RGA + 31:04
57 Jonas Abrahamsen Uno-X Pro Cycling Team + 31:16
58 Jokin Aranburu Euskaltel-Euskadi + 31:43
59 Jacob Scott Canyon DHB Sungod + 32:24
60 Aritz Bagües Caja Rural-Seguros RGA + 32:50
61 Alex Edmondson Team BikeExchange + 33:21
62 David Per Adria Mobil + 34:03
63 Ryan Christensen Canyon DHB Sungod + 34:07
64 Stanislaw Aniolkowski Bingoal Pauwels Sauces WB + 34:40
65 Matteo Trentin UAE Team Emirates + 34:41
66 Phil Bauhaus Bahrain Victorious + 34:50
67 Heinrich Haussler Bahrain Victorious + 35:08
68 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team + 35:11
69 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 35:22
70 Uros Repse Slovenia + 36:31
71 Daniel Hoelgaard Uno-X Pro Cycling Team + 37:46
72 Jaime Castrillo Kern Pharma + 37:50
73 Josip Rumac Androni Giocattoli-Sidermec + 38:13
74 Davide Martinelli Astana-Premier Tech + 38:23
75 Alan Banaszek Mazowsze Serce Polski + 38:25
76 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 39:04
77 Sebastian Kolze Changezi Team Coloquick + 39:10
78 Nikita Stalnov Astana-Premier Tech + 39:32
79 Alexander Konychev Team BikeExchange + 40:27
80 Urko Berrade Kern Pharma + 40:39
81 Antonio Soto Euskaltel-Euskadi + 40:48
82 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 40:50
83 Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè + 40:54
84 Jonathan Milan Bahrain Victorious + 41:07
85 Robert Scott Canyon DHB Sungod + 41:09
86 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 41:15
87 Matthew Bostock Canyon DHB Sungod + 41:16
88 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 41:40
89 Enrique Sanz Kern Pharma + 41:58
90 Jefferson Cepeda Caja Rural-Seguros RGA + 42:02
91 Julen Irizar Euskaltel-Euskadi + 42:53
92 Matthew Gibson Ribble Weldtite Pro Cycling + 43:06
93 Adrian Banaszek Mazowsze Serce Polski + 43:44
94 Marcel Sieberg Bahrain Victorious + 44:07
95 Ziga Jerman Androni Giocattoli-Sidermec + 44:33
96 Callum Scotson Team BikeExchange + 44:35
97 Sam Bewley Team BikeExchange + 44:44
98 Igor Boev Gazprom-RusVelo + 45:00
99 Jon Irisarri Caja Rural-Seguros RGA + 45:12
100 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec + 45:13
101 Rui Oliveira UAE Team Emirates + 45:19
102 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 45:48
103 Charles Page Ribble Weldtite Pro Cycling + 46:38
104 Aljaz Omerzel Adria Mobil + 46:58
105 Gruff Lewis Ribble Weldtite Pro Cycling + 46:59
106 Mikel Alonso Euskaltel-Euskadi + 47:31
107 Pawel Bernas Mazowsze Serce Polski + 47:47
108 Daniel Bigham Ribble Weldtite Pro Cycling + 47:53
109 Josu Etxeberria Azpilikueta Caja Rural-Seguros RGA + 48:24
110 Ziga Horvat Adria Mobil + 48:34
111 Aljaz Jarc Adria Mobil + 48:50
112 Frederik Muff Team Coloquick + 49:42
113 Marko Pavlic Slovenia + 50:16
114 Kevin Inkelaar Bahrain Victorious + 50:24
115 Dzmitry Zhyhunou Euskaltel-Euskadi + 55:35
116 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 58:51
117 Adam Stachowiak Mazowsze Serce Polski + 01:03:57
DNF Nik Cemazar Slovenia
DNF Jaka Primozic Slovenia
DNF Samuele Battistella Astana-Premier Tech
DNF Giovanni Visconti Bardiani CSF Faizanè
DNF Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Rory Townsend Canyon DHB Sungod
DNF Juraj Bellan Dukla Banská Bystrica
DNF Jan Andrej Cully Dukla Banská Bystrica
DNF Martin Haring Dukla Banská Bystrica
DNF Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica
DNF Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica
DNF Zac Barnhill Ljubljana Gusto Santic
DNF Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic
DNF Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic
DNF Daniel Staniszewski Mazowsze Serce Polski
DNF Zeb Kyffin Ribble Weldtite Pro Cycling
DNF Simon Wilson Ribble Weldtite Pro Cycling
DNF Kasper Andersen Team Coloquick
DNF Nicolai Brøchner Team Coloquick
DNF Oliver Wulff Team Coloquick
DNF Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team
DNF Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team
Back To Top