skip to Main Content

Race Results:

Tour of the Alps – 2021

Information
Nation Italy
Date 21st April
Where Imst -> Naturno
What 3rd stage
Distance 162 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Mountain
  • Sprint

DoB?

Pos Rider Team Time UCI
01 Gianni Moscon INEOS Grenadiers 04:04:25 20
02 Felix Großschartner BORA-hansgrohe + 00 10
03 Michael Storer Team DSM + 01 5
04 Matteo Fabbro BORA-hansgrohe + 01
05 Alessandro De Marchi Israel Start-Up Nation + 01
06 Antonio Nibali Trek-Segafredo + 01
07 François Bidard AG2R Citroën Team + 01
08 Pello Bilbao Bahrain Victorious + 01
09 Luis León Sánchez Astana-Premier Tech + 01
10 Hermann Pernsteiner Bahrain Victorious + 13
11 Nicolas Roche Team DSM + 49
12 Mark Padun Bahrain Victorious + 49
13 Ruben Guerreiro EF Education-NIPPO + 49
14 Gianluca Brambilla Trek-Segafredo + 49
15 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 49
16 Lawrence Warbasse AG2R Citroën Team + 49
17 Antonio Tiberi Trek-Segafredo + 49
18 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 49
19 Romain Bardet Team DSM + 49
20 Henri Vandenabeele Team DSM + 49
21 Vadim Pronskiy Astana-Premier Tech + 49
22 Erik Fetter EOLO-KOMETA + 49
23 Amanuel Gebreigzabhier Trek-Segafredo + 49
24 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 49
25 Ben Zwiehoff BORA-hansgrohe + 49
26 Matteo Sobrero Astana-Premier Tech + 49
27 Julen Amezqueta Caja Rural-Seguros RGA + 49
28 Aleksandr Vlasov Astana-Premier Tech + 49
29 Jai Hindley Team DSM + 49
30 Pavel Kochetkov Gazprom-RusVelo + 49
31 Nicolas Prodhomme AG2R Citroën Team + 49
32 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ + 49
33 Sebastian Henao INEOS Grenadiers + 49
34 Pavel Sivakov INEOS Grenadiers + 49
35 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 49
36 Alexander Cataford Israel Start-Up Nation + 49
37 Michel Ries Trek-Segafredo + 49
38 Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo + 49
39 Alexandr Riabushenko UAE Team Emirates + 49
40 Simon Yates Team BikeExchange + 49
41 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 49
42 Nick Schultz Team BikeExchange + 49
43 Daniel Martinez INEOS Grenadiers + 49
44 Jaakko Hänninen AG2R Citroën Team + 49
45 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 49
46 Geoffrey Bouchard AG2R Citroën Team + 49
47 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 49
48 Jonas Gregaard Astana-Premier Tech + 49
49 Alejandro Osorio Caja Rural-Seguros RGA + 49
50 Domenico Pozzovivo Qhubeka ASSOS + 49
51 Guy Niv Israel Start-Up Nation + 49
52 Nairo Quintana Arkéa-Samsic + 49
53 Ivan Sosa INEOS Grenadiers + 49
54 Kilian Frankiny Qhubeka ASSOS + 49
55 Daniel Martin Israel Start-Up Nation + 49
56 Joe Dombrowski UAE Team Emirates + 49
57 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 49
58 Marton Dina EOLO-KOMETA + 49
59 Hugh Carthy EF Education-NIPPO + 49
60 Tejay Van Garderen EF Education-NIPPO + 49
61 Mikel Nieve Team BikeExchange + 49
62 Andres Ardila UAE Team Emirates + 49
63 Tony Gallopin AG2R Citroën Team + 49
64 Tanel Kangert Team BikeExchange + 49
65 Rafael Valls Bahrain Victorious + 49
66 Yukiya Arashiro Bahrain Victorious + 49
67 Callum Scotson Team BikeExchange + 49
68 Anton Palzer BORA-hansgrohe + 01:57
69 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 01:57
70 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 01:57
71 Ilnur Zakarin Gazprom-RusVelo + 01:57
72 Attila Valter Groupama-FDJ + 01:57
73 Simon Guglielmi Groupama-FDJ + 01:57
74 Dayer Quintana Arkéa-Samsic + 01:57
75 Anthony Delaplace Arkéa-Samsic + 01:57
76 Winner Anacona Arkéa-Samsic + 01:57
77 Lachlan Morton EF Education-NIPPO + 01:57
78 Natnael Tesfazion Androni Giocattoli-Sidermec + 01:57
79 Omer Goldstein Israel Start-Up Nation + 01:57
80 Edward Ravasi EOLO-KOMETA + 01:57
81 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 01:57
82 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 07:49
83 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 07:49
84 Maxime Bouet Arkéa-Samsic + 07:49
85 Connor Brown Qhubeka ASSOS + 08:07
86 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 08:07
87 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 08:07
88 Harold Tejada Astana-Premier Tech + 08:07
89 Cristian Munoz UAE Team Emirates + 08:07
90 Mark Christian EOLO-KOMETA + 08:07
91 Fabio Felline Astana-Premier Tech + 08:07
92 Salvatore Puccio INEOS Grenadiers + 08:07
93 Chris Froome Israel Start-Up Nation + 08:07
94 Reuben Thompson Groupama-FDJ + 11:54
95 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 11:54
96 Romain Hardy Arkéa-Samsic + 11:54
97 William Barta EF Education-NIPPO + 11:54
98 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 11:54
99 Romain Combaud Team DSM + 11:54
100 Antoine Duchesne Groupama-FDJ + 11:54
101 Domen Novak Bahrain Victorious + 11:54
102 Alejandro Ropero EOLO-KOMETA + 11:54
103 Davide Bais EOLO-KOMETA + 13:18
104 Tobias Ludvigsson Groupama-FDJ + 13:18
105 Nicholas Dlamini Qhubeka ASSOS + 13:18
106 Leonardo Basso INEOS Grenadiers + 13:18
107 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 13:18
108 Lukas Pöstlberger BORA-hansgrohe + 13:18
109 Julius Van Den Berg EF Education-NIPPO + 13:18
110 Andrea Vendrame AG2R Citroën Team + 13:18
111 Kevin Colleoni Team BikeExchange + 13:18
112 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 13:18
113 Alessandro Fancellu EOLO-KOMETA + 13:18
114 Cameron Meyer Team BikeExchange + 13:18
115 Frederik Wandahl BORA-hansgrohe + 13:18
116 Leon Heinschke Team DSM + 13:18
117 Lasse Norman Hansen Qhubeka ASSOS + 18:35
118 Rüdiger Selig BORA-hansgrohe + 18:35
119 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 18:35
120 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 18:35
121 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 18:35
122 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 18:35
123 Reinardt Janse Van Rensburg Qhubeka ASSOS + 18:35
124 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 18:35
125 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 18:35
126 Oliviero Troia UAE Team Emirates + 18:35
127 Marco Marcato UAE Team Emirates + 18:35
128 Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo + 18:35
DNS Torstein Træen Uno-X Pro Cycling Team
DNS Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team
DNS Torjus Sleen Uno-X Pro Cycling Team
DNS Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team
DNS Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team
DNS Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team
DNS Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team
DNF Alvaro Cuadros Caja Rural-Seguros RGA
DNF Ben Hermans Israel Start-Up Nation
DNF Markus Pajur Arkéa-Samsic
DNF Karel Vacek Qhubeka ASSOS
DNF Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team
Pos Rider Team Time
1 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec 10:53:18
2 Alejandro Osorio Caja Rural-Seguros RGA + 01:51
3 Michel Ries Trek-Segafredo + 02:13
4 Erik Fetter EOLO-KOMETA + 02:13
5 Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo + 02:13
6 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 02:38
7 Andres Ardila UAE Team Emirates + 04:20
8 Vadim Pronskiy Astana-Premier Tech + 05:03
9 Attila Valter Groupama-FDJ + 06:11
10 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 07:47
11 Antonio Tiberi Trek-Segafredo + 09:21
12 Natnael Tesfazion Androni Giocattoli-Sidermec + 10:04
13 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ + 11:13
14 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 16:14
15 Kevin Colleoni Team BikeExchange + 17:57
16 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 20:39
17 Reuben Thompson Groupama-FDJ + 21:21
18 Alejandro Ropero EOLO-KOMETA + 22:18
19 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 22:45
20 Davide Bais EOLO-KOMETA + 23:42
21 Henri Vandenabeele Team DSM + 24:34
22 Connor Brown Qhubeka ASSOS + 25:52
23 Alessandro Fancellu EOLO-KOMETA + 31:03
24 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 31:18
25 Frederik Wandahl BORA-hansgrohe + 34:40
26 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 38:43
27 Leon Heinschke Team DSM + 41:21
28 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 41:45
29 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 44:15
30 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 46:38
Back To Top