skip to Main Content

Race Results:

Tour of the Alps – 2021

Information
Nation Italy
Date 23rd April
Where Idroland -> Riva del Garda
What 5th stage
Distance 120.9 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Mountain
  • Sprint

DoB?

Pos Rider Team Time UCI
01 Felix Großschartner BORA-hansgrohe 03:03:38 20
02 Nicolas Roche Team DSM + 34 10
03 Alessandro De Marchi Israel Start-Up Nation + 34 5
04 Gianni Moscon INEOS Grenadiers + 40
05 Alejandro Osorio Caja Rural-Seguros RGA + 40
06 Romain Bardet Team DSM + 40
07 Luis León Sánchez Astana-Premier Tech + 40
08 Ruben Guerreiro EF Education-NIPPO + 40
09 Mark Padun Bahrain Victorious + 40
10 Matteo Fabbro BORA-hansgrohe + 40
11 Henri Vandenabeele Team DSM + 40
12 Simon Yates Team BikeExchange + 40
13 Nick Schultz Team BikeExchange + 40
14 Pello Bilbao Bahrain Victorious + 40
15 Aleksandr Vlasov Astana-Premier Tech + 40
16 Domenico Pozzovivo Qhubeka ASSOS + 40
17 Geoffrey Bouchard AG2R Citroën Team + 40
18 Nairo Quintana Arkéa-Samsic + 40
19 Attila Valter Groupama-FDJ + 40
20 Hugh Carthy EF Education-NIPPO + 40
21 Nicolas Prodhomme AG2R Citroën Team + 40
22 Joe Dombrowski UAE Team Emirates + 40
23 Daniel Martinez INEOS Grenadiers + 47
24 Pavel Sivakov INEOS Grenadiers + 47
25 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 47
26 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 01:12
27 Daniel Martin Israel Start-Up Nation + 01:14
28 Guy Niv Israel Start-Up Nation + 01:58
29 Amanuel Gebreigzabhier Trek-Segafredo + 02:05
30 Omer Goldstein Israel Start-Up Nation + 02:05
31 Natnael Tesfazion Androni Giocattoli-Sidermec + 02:05
32 Fabio Felline Astana-Premier Tech + 03:14
33 Vadim Pronskiy Astana-Premier Tech + 03:14
34 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 03:14
35 Tony Gallopin AG2R Citroën Team + 03:14
36 Lawrence Warbasse AG2R Citroën Team + 03:14
37 Callum Scotson Team BikeExchange + 03:14
38 Sebastian Henao INEOS Grenadiers + 03:14
39 Erik Fetter EOLO-KOMETA + 03:51
40 Hermann Pernsteiner Bahrain Victorious + 03:51
41 Kilian Frankiny Qhubeka ASSOS + 03:51
42 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 03:51
43 Julen Amezqueta Caja Rural-Seguros RGA + 03:51
44 Simon Guglielmi Groupama-FDJ + 03:51
45 Anthony Delaplace Arkéa-Samsic + 03:51
46 Salvatore Puccio INEOS Grenadiers + 03:51
47 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 03:51
48 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 03:51
49 Jaakko Hänninen AG2R Citroën Team + 03:51
50 Yukiya Arashiro Bahrain Victorious + 03:51
51 Michael Storer Team DSM + 03:57
52 Jonas Gregaard Astana-Premier Tech + 04:34
53 Tanel Kangert Team BikeExchange + 05:02
54 Antonio Nibali Trek-Segafredo + 05:02
55 Romain Combaud Team DSM + 06:24
56 Ben Zwiehoff BORA-hansgrohe + 06:24
57 Rafael Valls Bahrain Victorious + 06:24
58 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 06:32
59 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 06:35
60 Anton Palzer BORA-hansgrohe + 06:36
61 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ + 06:36
62 Matteo Sobrero Astana-Premier Tech + 06:36
63 Domen Novak Bahrain Victorious + 06:36
64 Ilnur Zakarin Gazprom-RusVelo + 06:36
65 Maxime Bouet Arkéa-Samsic + 06:38
66 Gianluca Brambilla Trek-Segafredo + 06:38
67 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 08:08
68 François Bidard AG2R Citroën Team + 08:52
69 Andres Ardila UAE Team Emirates + 08:52
70 Pavel Kochetkov Gazprom-RusVelo + 09:51
71 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 10:13
72 Julius Van Den Berg EF Education-NIPPO + 10:13
73 Chris Froome Israel Start-Up Nation + 10:13
74 Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo + 10:13
75 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 10:13
76 Michel Ries Trek-Segafredo + 10:13
77 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 10:13
78 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 10:13
79 Alexander Cataford Israel Start-Up Nation + 10:13
80 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 10:13
81 Winner Anacona Arkéa-Samsic + 10:13
82 Cristian Munoz UAE Team Emirates + 10:13
83 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 10:13
84 Marton Dina EOLO-KOMETA + 10:13
85 Tejay Van Garderen EF Education-NIPPO + 10:13
86 Antoine Duchesne Groupama-FDJ + 11:42
87 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 11:42
88 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 11:42
89 Connor Brown Qhubeka ASSOS + 11:42
90 Tobias Ludvigsson Groupama-FDJ + 11:42
91 Kevin Colleoni Team BikeExchange + 11:42
92 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 11:42
93 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 11:42
94 Lukas Pöstlberger BORA-hansgrohe + 11:42
95 Davide Bais EOLO-KOMETA + 11:42
96 Mark Christian EOLO-KOMETA + 11:42
97 Andrea Vendrame AG2R Citroën Team + 11:42
98 Nicholas Dlamini Qhubeka ASSOS + 11:42
99 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 11:42
100 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 11:42
101 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 11:42
102 William Barta EF Education-NIPPO + 11:42
103 Edward Ravasi EOLO-KOMETA + 11:42
104 Marco Marcato UAE Team Emirates + 11:42
105 Frederik Wandahl BORA-hansgrohe + 11:42
106 Dayer Quintana Arkéa-Samsic + 11:42
107 Ivan Sosa INEOS Grenadiers + 11:42
108 Leon Heinschke Team DSM + 11:42
109 Lachlan Morton EF Education-NIPPO + 11:42
110 Cameron Meyer Team BikeExchange + 11:42
111 Rüdiger Selig BORA-hansgrohe + 13:48
112 Reuben Thompson Groupama-FDJ + 13:48
113 Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo + 13:48
114 Leonardo Basso INEOS Grenadiers + 13:48
115 Alexandr Riabushenko UAE Team Emirates + 14:27
116 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 14:33
DNS Jai Hindley Team DSM
DNF Harold Tejada Astana-Premier Tech
DNF Alessandro Fancellu EOLO-KOMETA
DNF Romain Hardy Arkéa-Samsic
DNF Mikel Nieve Team BikeExchange
DNF Reinardt Janse Van Rensburg Qhubeka ASSOS
DNF Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team
DNF Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team
Pos Rider Team Time
1 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec 18:38:31
2 Alejandro Osorio Caja Rural-Seguros RGA + 02:00
3 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 04:03
4 Erik Fetter EOLO-KOMETA + 08:03
5 Attila Valter Groupama-FDJ + 09:13
6 Vadim Pronskiy Astana-Premier Tech + 09:36
7 Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo + 14:07
8 Andres Ardila UAE Team Emirates + 14:07
9 Michel Ries Trek-Segafredo + 14:30
10 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 15:03
11 Natnael Tesfazion Androni Giocattoli-Sidermec + 19:47
12 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ + 22:34
13 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 27:46
14 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 37:05
15 Kevin Colleoni Team BikeExchange + 44:50
16 Connor Brown Qhubeka ASSOS + 45:12
17 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 46:41
18 Henri Vandenabeele Team DSM + 53:55
19 Reuben Thompson Groupama-FDJ + 59:39
20 Frederik Wandahl BORA-hansgrohe + 01:00:42
21 Davide Bais EOLO-KOMETA + 01:04:02
22 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 01:05:27
23 Leon Heinschke Team DSM + 01:15:30
24 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 01:22:08
25 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 01:24:38
Back To Top