skip to Main Content

Race Results:

Tour of Turkey – 2021

Information
Nation Turkey
Date 17th April
Where Marmaris -> Turgutreis
What 7th stage
Distance 180 km

DoB?

Pos Rider Team Time UCI
01 Jasper Philipsen Alpecin-Fenix 04:20:45 20
02 André Greipel Israel Start-Up Nation + 00 10
03 Mark Cavendish Deceuninck-Quick Step + 00 5
04 Stanislaw Aniolkowski Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
05 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 00
06 Rick Zabel Israel Start-Up Nation + 00
07 Luca Wackermann EOLO-KOMETA + 00
08 Gleb Brussenskiy Astana-Premier Tech + 00
09 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 00
10 Ahmet Örken Team Sapura Cycling + 00
11 David González Caja Rural-Seguros RGA + 00
12 Jay Vine Alpecin-Fenix + 00
13 Kristoffer Halvorsen Uno-X Pro Cycling Team + 00
14 Ibai Azurmendi Euskaltel-Euskadi + 00
15 Jetse Bol Burgos-BH + 00
16 Lionel Taminiaux Alpecin-Fenix + 00
17 Stanislav Bazhkou Minsk CC + 00
18 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli-Sidermec + 00
19 Stijn Steels Deceuninck-Quick Step + 00
20 Anders Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 00
21 Delio Fernandez Delko + 00
22 Branislau Samoilau Minsk CC + 00
23 Rodrigo Contreras Astana-Premier Tech + 00
24 Jhojan Garcia Caja Rural-Seguros RGA + 00
25 Davide Cimolai Israel Start-Up Nation + 00
26 Alex Dowsett Israel Start-Up Nation + 00
27 Vitaliy Buts Salcano-Sakarya + 00
28 Artem Nych Gazprom-RusVelo + 00
29 Meindert Weulink À Bloc CT + 00
30 Luca Mozzato B&B Hotels p/b KTM + 00
31 Ziga Jerman Androni Giocattoli-Sidermec + 00
32 Szymon Tracz NIPPO-Provence-PTS Conti + 00
33 Kevin Reza B&B Hotels p/b KTM + 00
34 Serghei Tvetcov Wildlife Generation + 00
35 Aritz Bagües Caja Rural-Seguros RGA + 00
36 Stijn Daemen À Bloc CT + 00
37 Søren Wærenskjold Uno-X Pro Cycling Team + 00
38 Merhawi Kudus Astana-Premier Tech + 00
39 Jonathan Bogli NIPPO-Provence-PTS Conti + 00
40 Alex Hoehn Wildlife Generation + 00
41 Diego Sevilla EOLO-KOMETA + 00
42 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 00
43 Mauro Finetto Delko + 00
44 Sebastian Schönberger B&B Hotels p/b KTM + 00
45 Garikoitz Bravo Euskaltel-Euskadi + 00
46 Eduardo Sepulveda Androni Giocattoli-Sidermec + 00
47 Pierre Rolland B&B Hotels p/b KTM + 00
48 Anthon Charmig Uno-X Pro Cycling Team + 00
49 Gabriel Reguero Spor Toto + 00
50 Josip Rumac Androni Giocattoli-Sidermec + 00
51 Iker Ballarin Euskaltel-Euskadi + 00
52 Sean De Bie Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
53 David Lozano Team Novo Nordisk + 00
54 Cyril Gautier B&B Hotels p/b KTM + 00
55 Diego Rubio Burgos-BH + 00
56 Per Münstermann Team SKS Sauerland NRW + 00
57 Damiano Cima Gazprom-RusVelo + 00
58 Samuele Zoccarato Bardiani CSF Faizanè + 00
59 Mirco Maestri Bardiani CSF Faizanè + 00
60 Umberto Marengo Bardiani CSF Faizanè + 00
61 Stijn Appel À Bloc CT + 00
62 Burak Abay Salcano-Sakarya + 00
63 Francesco Gavazzi EOLO-KOMETA + 00
64 Cristian Raileanu Team Sapura Cycling + 00
65 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 00
66 Iljo Keisse Deceuninck-Quick Step + 00
67 Jesse Ewart Team Sapura Cycling + 00
68 Giovanni Visconti Bardiani CSF Faizanè + 00
69 Anatolii Budiak Spor Toto + 00
70 Maxime Chevalier B&B Hotels p/b KTM + 00
71 Joel Nicolau Caja Rural-Seguros RGA + 00
72 Joel Suter Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
73 Evgeny Shalunov Gazprom-RusVelo + 00
74 Jonas Castrique Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
75 Javier Romo Astana-Premier Tech + 00
76 Jose Manuel Diaz Delko + 00
77 Erik Resell Uno-X Pro Cycling Team + 00
78 Artyom Zakharov Astana-Premier Tech + 01:03
79 Hector Saez Caja Rural-Seguros RGA + 00
80 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step + 00
81 Matthias Brändle Israel Start-Up Nation + 00
82 Shane Archbold Deceuninck-Quick Step + 00
83 Rasmus Tiller Uno-X Pro Cycling Team + 00
84 Mustafa Sayar Salcano-Sakarya + 02:01
85 Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:20
86 Oguzhan Tiryaki Spor Toto + 02:23
87 Manuel Peñalver Burgos-BH + 00
88 Jokin Aranburu Euskaltel-Euskadi + 02:52
89 Julen Irizar Euskaltel-Euskadi + 02:52
90 Juan Jose Lobato Euskaltel-Euskadi + 02:52
91 Nikita Stalnov Astana-Premier Tech + 02:52
92 Elchin Asadov Salcano-Sakarya + 03:15
93 Michel Gießelmann Team SKS Sauerland NRW + 03:15
94 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 03:15
95 Georgios Boúglas Salcano-Sakarya + 03:15
96 Jon Knolle Team SKS Sauerland NRW + 03:15
97 Emre Yavuz Spor Toto + 03:15
98 Nur Aiman Rosli Team Sapura Cycling + 03:15
99 Martins Pluto À Bloc CT + 03:15
100 Willie Smit Burgos-BH + 03:15
101 Isaac Cantón Burgos-BH + 03:15
102 Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi + 03:15
103 Yauheni Sobal Minsk CC + 03:15
104 Bodi Del Grosso À Bloc CT + 03:15
105 Kent Ross Wildlife Generation + 03:15
106 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec + 03:15
107 Marti Vigo del Arco Androni Giocattoli-Sidermec + 03:15
108 Fabio Christen NIPPO-Provence-PTS Conti + 03:15
109 Kevin Kuhn NIPPO-Provence-PTS Conti + 03:15
110 Yevgeniy Gidich Astana-Premier Tech + 03:15
111 Cormac McGeough Wildlife Generation + 03:15
112 Quentin Venner Bingoal Pauwels Sauces WB + 03:15
113 Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 03:15
114 Jonathan Clarke Wildlife Generation + 03:15
115 Mamyr Stash Spor Toto + 06:03
116 Mattia Frapporti EOLO-KOMETA + 06:03
117 Samuele Rivi EOLO-KOMETA + 06:03
118 Igor Boev Gazprom-RusVelo + 06:03
119 Ivar Slik À Bloc CT + 06:03
120 Kevin Rivera Bardiani CSF Faizanè + 06:03
121 Akmal Zakaria Team Sapura Cycling + 06:13
122 Juan Antonio Lopez-Cozar Burgos-BH + 06:22
123 Sebastian Berwick Israel Start-Up Nation + 06:27
124 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 06:27
125 Fabio Jakobsen Deceuninck-Quick Step + 06:42
126 Nils Sinschek À Bloc CT + 06:42
127 Vasili Strokau Minsk CC + 06:42
128 Siarhei Shauchenka Minsk CC + 06:42
129 Danilo Celano Team Sapura Cycling + 06:42
130 Mathias Le Turnier Delko + 07:09
131 Feritcan Samli Spor Toto + 07:14
132 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 07:14
133 Frederik Rodenberg Uno-X Pro Cycling Team + 07:14
134 Oliver Behringer Team Novo Nordisk + 07:14
135 Aliaksei Shnyrko Minsk CC + 07:14
136 Matvei Mamykin NIPPO-Provence-PTS Conti + 07:14
137 Halil Dogan Spor Toto + 07:14
138 Onur Balkan Salcano-Sakarya + 07:14
139 Eduard Michael Grosu Delko + 07:18
140 Wesley Vercamst Bingoal Pauwels Sauces WB + 07:18
141 Muhamad Azman Team Sapura Cycling + 07:18
142 Ivan Charniauski Minsk CC + 08:18
143 Logan Phippen Team Novo Nordisk + 08:18
144 Gabriel Muller Burgos-BH + 08:18
145 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 08:18
146 Carmelo Urbano Caja Rural-Seguros RGA + 09:18
147 Josu Etxeberria Azpilikueta Caja Rural-Seguros RGA + 18:33
DNS Mykhaylo Kononenko Salcano-Sakarya
DNF Quentin Pacher B&B Hotels p/b KTM
DNF Pierre Barbier Delko
DNF Lars Kulbe Team SKS Sauerland NRW
DNF Tim Neffgen Team SKS Sauerland NRW
Back To Top