skip to Main Content

Race Results:

Tour of Turkey – 2021

Information
Nation Turkey
Date 15th April
Where Kemer -> Elmalı
What 5th stage
Distance 160.3 km

DoB?

Pos Rider Team Time UCI
01 Jose Manuel Diaz Delko 04:25:25 20
02 Jay Vine Alpecin-Fenix + 00 10
03 Eduardo Sepulveda Androni Giocattoli-Sidermec + 00 5
04 Anders Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 15
05 Jhojan Garcia Caja Rural-Seguros RGA + 15
06 Merhawi Kudus Astana-Premier Tech + 18
07 Anthon Charmig Uno-X Pro Cycling Team + 20
08 Delio Fernandez Delko + 23
09 Quentin Pacher B&B Hotels p/b KTM + 38
10 Artem Nych Gazprom-RusVelo + 42
11 Gavin Mannion Rally Cycling + 45
12 Garikoitz Bravo Euskaltel-Euskadi + 54
13 Javier Romo Astana-Premier Tech + 01:11
14 Alex Hoehn Wildlife Generation + 01:19
15 Rodrigo Contreras Astana-Premier Tech + 01:19
16 Mauro Finetto Delko + 01:21
17 Jetse Bol Burgos-BH + 01:23
18 Pierre Rolland B&B Hotels p/b KTM + 01:31
19 Sebastian Berwick Israel Start-Up Nation + 01:40
20 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 01:59
21 Luca Wackermann EOLO-KOMETA + 02:03
22 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 02:20
23 Giovanni Visconti Bardiani CSF Faizanè + 02:20
24 Diego Rubio Burgos-BH + 02:20
25 Joel Suter Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:33
26 Ibai Azurmendi Euskaltel-Euskadi + 02:39
27 Alex Dowsett Israel Start-Up Nation + 02:46
28 Anatolii Budiak Spor Toto + 03:00
29 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 03:00
30 Kyle Murphy Rally Cycling + 03:00
31 Samuele Zoccarato Bardiani CSF Faizanè + 03:06
32 Jesse Ewart Team Sapura Cycling + 03:13
33 Ahmet Örken Team Sapura Cycling + 03:21
34 Mustafa Sayar Salcano-Sakarya + 03:25
35 Gabriel Reguero Spor Toto + 03:25
36 Kevin Rivera Bardiani CSF Faizanè + 03:30
37 Julen Irizar Euskaltel-Euskadi + 03:36
38 Branislau Samoilau Minsk CC + 03:46
39 Szymon Tracz NIPPO-Provence-PTS Conti + 03:52
40 Meindert Weulink À Bloc CT + 03:53
41 Iker Ballarin Euskaltel-Euskadi + 03:57
42 Josip Rumac Androni Giocattoli-Sidermec + 03:57
43 Mathias Le Turnier Delko + 04:02
44 Francesco Gavazzi EOLO-KOMETA + 04:14
45 Diego Sevilla EOLO-KOMETA + 04:14
46 Serghei Tvetcov Wildlife Generation + 04:57
47 Samuele Rivi EOLO-KOMETA + 05:06
48 Sebastian Schönberger B&B Hotels p/b KTM + 05:09
49 David Lozano Team Novo Nordisk + 05:09
50 Joel Nicolau Caja Rural-Seguros RGA + 05:09
51 Oguzhan Tiryaki Spor Toto + 05:17
52 Evgeny Shalunov Gazprom-RusVelo + 05:19
53 Nikita Stalnov Astana-Premier Tech + 05:19
54 Vitaliy Buts Salcano-Sakarya + 05:23
55 Stijn Daemen À Bloc CT + 05:28
56 Jonathan Bogli NIPPO-Provence-PTS Conti + 05:43
57 Jokin Aranburu Euskaltel-Euskadi + 06:31
58 Burak Abay Salcano-Sakarya + 06:42
59 Rick Zabel Israel Start-Up Nation + 06:52
60 Quentin Venner Bingoal Pauwels Sauces WB + 06:59
61 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 07:16
62 Danilo Celano Team Sapura Cycling + 07:34
63 Mirco Maestri Bardiani CSF Faizanè + 07:38
64 Cristian Raileanu Team Sapura Cycling + 07:50
65 Isaac Cantón Burgos-BH + 08:05
66 Willie Smit Burgos-BH + 08:36
67 Gleb Brussenskiy Astana-Premier Tech + 08:48
68 Nils Sinschek À Bloc CT + 08:53
69 Mattia Frapporti EOLO-KOMETA + 09:08
70 Ziga Jerman Androni Giocattoli-Sidermec + 09:38
71 Iljo Keisse Deceuninck-Quick Step + 09:45
72 Stijn Appel À Bloc CT + 09:55
73 Umberto Marengo Bardiani CSF Faizanè + 09:55
74 Halil Dogan Spor Toto + 09:55
75 Michel Gießelmann Team SKS Sauerland NRW + 09:55
76 André Greipel Israel Start-Up Nation + 10:34
77 Cormac McGeough Wildlife Generation + 10:34
78 Matthias Brändle Israel Start-Up Nation + 10:36
79 Yevgeniy Gidich Astana-Premier Tech + 10:54
80 Matvei Mamykin NIPPO-Provence-PTS Conti + 10:54
81 Artyom Zakharov Astana-Premier Tech + 10:54
82 Jasper Philipsen Alpecin-Fenix + 10:58
83 Nickolas Zukowsky Rally Cycling + 10:58
84 Emerson Oronte Rally Cycling + 11:06
85 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 12:29
86 Yauheni Sobal Minsk CC + 12:29
87 Gabriel Muller Burgos-BH + 12:29
88 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli-Sidermec + 12:29
89 Jonas Castrique Bingoal Pauwels Sauces WB + 12:29
90 Maxime Chevalier B&B Hotels p/b KTM + 12:29
91 Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB + 12:29
92 Kevin Kuhn NIPPO-Provence-PTS Conti + 12:29
93 Kent Ross Wildlife Generation + 12:29
94 Kristoffer Halvorsen Uno-X Pro Cycling Team + 12:29
95 Rasmus Tiller Uno-X Pro Cycling Team + 12:29
96 Erik Resell Uno-X Pro Cycling Team + 12:29
97 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 12:29
98 Marti Vigo del Arco Androni Giocattoli-Sidermec + 12:29
99 Jon Knolle Team SKS Sauerland NRW + 12:29
100 Cyril Gautier B&B Hotels p/b KTM + 12:29
101 Mykhaylo Kononenko Salcano-Sakarya + 12:29
102 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 12:29
103 Ivar Slik À Bloc CT + 12:29
104 Davide Cimolai Israel Start-Up Nation + 12:29
105 Igor Boev Gazprom-RusVelo + 12:29
106 Lars Kulbe Team SKS Sauerland NRW + 12:29
107 Mark Cavendish Deceuninck-Quick Step + 12:29
108 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 12:29
109 Stijn Steels Deceuninck-Quick Step + 12:29
110 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 12:29
111 Martins Pluto À Bloc CT + 12:29
112 Jonathan Clarke Wildlife Generation + 12:29
113 Ulises Castillo Wildlife Generation + 12:29
114 Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi + 12:29
115 Aritz Bagües Caja Rural-Seguros RGA + 12:29
116 Juan Jose Lobato Euskaltel-Euskadi + 12:29
117 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step + 12:49
118 Lionel Taminiaux Alpecin-Fenix + 12:49
119 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 13:18
120 Fabio Jakobsen Deceuninck-Quick Step + 15:22
121 Shane Archbold Deceuninck-Quick Step + 15:22
122 Bodi Del Grosso À Bloc CT + 15:24
123 Stanislaw Aniolkowski Bingoal Pauwels Sauces WB + 16:11
124 Akmal Zakaria Team Sapura Cycling + 16:31
125 Georgios Boúglas Salcano-Sakarya + 16:31
126 Elchin Asadov Salcano-Sakarya + 16:40
127 Nur Aiman Rosli Team Sapura Cycling + 16:50
128 Vasili Strokau Minsk CC + 16:59
129 Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 17:16
130 Fabio Christen NIPPO-Provence-PTS Conti + 17:16
131 Per Münstermann Team SKS Sauerland NRW + 17:16
132 Frederik Rodenberg Uno-X Pro Cycling Team + 17:16
133 Emre Yavuz Spor Toto + 17:30
134 Kevin Reza B&B Hotels p/b KTM + 17:34
135 Damiano Cima Gazprom-RusVelo + 17:38
136 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec + 17:38
137 Søren Wærenskjold Uno-X Pro Cycling Team + 18:04
138 Sean De Bie Bingoal Pauwels Sauces WB + 18:08
139 Stanislav Bazhkou Minsk CC + 18:14
140 Eduard Michael Grosu Delko + 18:14
141 Mamyr Stash Spor Toto + 18:14
142 Carmelo Urbano Caja Rural-Seguros RGA + 18:14
143 Muhamad Azman Team Sapura Cycling + 18:14
144 Calvin Dik NIPPO-Provence-PTS Conti + 18:17
145 Feritcan Samli Spor Toto + 18:52
146 Onur Balkan Salcano-Sakarya + 18:52
147 David González Caja Rural-Seguros RGA + 18:53
148 Hector Saez Caja Rural-Seguros RGA + 18:53
149 Josu Etxeberria Azpilikueta Caja Rural-Seguros RGA + 18:53
150 Juan Antonio Lopez-Cozar Burgos-BH + 18:56
151 Pier-Andre Cote Rally Cycling + 18:56
152 Arvid De Kleijn Rally Cycling + 18:56
153 Siarhei Shauchenka Minsk CC + 18:58
154 Tim Neffgen Team SKS Sauerland NRW + 18:58
155 Wesley Vercamst Bingoal Pauwels Sauces WB + 19:09
156 Logan Phippen Team Novo Nordisk + 19:19
157 Pierre Barbier Delko + 19:22
158 Luca Mozzato B&B Hotels p/b KTM + 19:24
159 Oliver Behringer Team Novo Nordisk + 19:55
160 Manuel Peñalver Burgos-BH + 20:00
161 Aliaksei Shnyrko Minsk CC + 22:23
162 Ivan Charniauski Minsk CC + 37:46
DNS Alexander Krieger Alpecin-Fenix
DNS Manuel Belletti EOLO-KOMETA
DNS Hijiri Oda NIPPO-Provence-PTS Conti
DNS Noah Granigan Wildlife Generation
DNF Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW
Back To Top