skip to Main Content

Race Results:

Tript. Monts Châteaux – 2022

Information
Nation
Belgium
Date 2nd April
Where Bernissart -> Tertre
What 2nd stage
Distance 174 km
Classification 2.2U

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Jensen Plowright Groupama-FDJ Conti 03:59:13 5
02 Sam Watson Groupama-FDJ Conti + 00 1
03 Stian Fredheim Uno-X DARE DT + 00
04 Tim Marsman Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
05 Sean Flynn Swiss Racing Academy + 00
06 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 00
07 Petr Kelemen Swiss Racing Academy + 00
08 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 00
09 Tibor Del Grosso Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
10 Eddy Le Huitouze Groupama-FDJ Conti + 03
11 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 04
12 Rait Ärm Groupama-FDJ Conti + 09
13 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 09
14 Toby Perry Hagens Berman Axeon + 01:07
15 Nathan Vandepitte Bingoal-WB Development Team + 01:07
16 Pieter Van Laer RB Zelfbouw UCT + 01:07
17 Jasper Dejaegher Mini-Discar Academy + 01:07
18 Joris Reinderink Development Team DSM + 01:07
19 Colby Simmons Jumbo-Visma Development Team + 01:07
20 Len De Pauw Urbano-Vulsteke + 01:07
21 Max Walker Trinity Racing + 01:07
22 Robin Orins Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:07
23 Robbe Claeys Acrog – Tormans + 01:07
24 Lander Scheers RB Zelfbouw UCT + 01:07
25 Lars Craps Urbano-Vulsteke + 01:07
26 Jesse Kramer Jumbo-Visma Development Team + 01:07
27 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 01:07
28 Alex Vandenbulcke Basso Team Flanders + 01:07
29 Tijl De Decker Acrog – Tormans + 01:07
30 Tom Portsmouth Mini-Discar Academy + 01:07
31 Nils Brun Swiss Racing Academy + 01:07
32 Cedric Pries Leopard Pro Cycling + 01:07
33 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 01:07
34 Robin Plamondon Premier Tech U23 Cycling Project + 01:07
35 Roan Konings Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:07
36 Darren Rafferty Hagens Berman Axeon + 01:07
37 Vincent Van Hemelen Lotto Soudal U23 + 01:07
38 Alec Segaert Lotto Soudal U23 + 01:07
39 Jago Willems Bingoal-WB Development Team + 01:07
40 Jelle Declerck Bingoal-WB Development Team + 01:07
41 Leander Van Hautegem Bingoal-WB Development Team + 01:07
42 Per Strand Hagenes Jumbo-Visma Development Team + 01:07
43 Axel Van Der Tuuk Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:07
44 Arno Claeys Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:12
45 Gianluca Pollefliet Lotto Soudal U23 + 06:10
46 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 07:06
47 Bram Leerkes Amsterdam Racing Academy + 07:23
48 Jorre Debaele Minerva Cycling Team + 07:23
49 Enrico Dhaeye Minerva Cycling Team + 07:41
50 Floris Van Tricht Urbano-Vulsteke + 07:41
51 Yentl Vandevelde Minerva Cycling Team + 07:41
52 Hidde Van Veenendaal Metec-Solarwatt p/b Mantel + 07:41
53 Moritz Kärsten Development Team DSM + 07:50
54 Lorenzo Milesi Development Team DSM + 07:50
55 Kasper Andersen Hagens Berman Axeon + 07:50
56 Marco Schrettl Trinity Racing + 07:50
57 Luca De Meester EFC – L&R – AGS + 07:50
58 Ben Squire VDM -Trawobo CT + 07:50
59 Michiel Nuytten EFC – L&R – AGS + 07:50
60 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 07:50
61 William Junior Lecerf Lotto Soudal U23 + 07:50
62 Milan Paulus Lotto Soudal U23 + 07:50
63 Thomas Naudts EFC – L&R – AGS + 07:50
64 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 07:50
65 Oskar Johansson Uno-X DARE DT + 07:50
66 Carl-Frederik Bevort Uno-X DARE DT + 07:50
67 Thomas Mijnsbergen Metec-Solarwatt p/b Mantel + 07:50
68 Dries De Pooter Hagens Berman Axeon + 07:50
69 Jarne Van Grieken Acrog – Tormans + 07:50
70 Tomas De Neve VDM -Trawobo CT + 10:26
71 Matthew Van Schoor Minerva Cycling Team + 10:26
72 Kevin McCambridge Trinity Racing + 10:26
73 Blake Quick Trinity Racing + 12:03
74 Kacper Gieryk HRE Mazowsze Serce Polski + 12:03
75 Adam Kelly Urbano-Vulsteke + 12:06
76 Jasper Stalmans VDM -Trawobo CT + 12:06
77 Dylan Vandenstorme EFC – L&R – AGS + 12:06
78 Senne Thonnon EFC – L&R – AGS + 12:06
79 Tijmen Graat Jumbo-Visma Development Team + 12:06
80 Sieben Roggeman RB Zelfbouw UCT + 12:06
81 Axandre Van Petegem Jumbo-Visma Development Team + 12:06
82 Nathan Decuypere Mini-Discar Academy + 12:06
83 Oliver Grave Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 12:06
84 Joe Laverick Hagens Berman Axeon + 12:06
85 Warre Vangheluwe Elevate p/b Home Solution Soenens + 12:06
86 Sam Culverwell Trinity Racing + 12:06
87 Wouter Hopmans VDM -Trawobo CT + 12:06
88 Carson Miles Premier Tech U23 Cycling Project + 12:06
89 Jarne Van Dyck Minerva Cycling Team + 12:06
90 Francis Juneau Premier Tech U23 Cycling Project + 12:06
91 Brem Deman VDM -Trawobo CT + 12:06
92 Sven Hassert Mini-Discar Academy + 12:06
93 Arno Brouwers Acrog – Tormans + 12:06
94 Kasper Saver Minerva Cycling Team + 12:06
95 Gauthier Beeckman Acrog – Tormans + 12:06
96 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 12:06
97 Joris Haex Acrog – Tormans + 13:21
98 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 13:21
99 Arthur De Jaeger Elevate p/b Home Solution Soenens + 13:21
100 Carter Turnbull Trinity Racing + 14:08
101 Michal Pomorski HRE Mazowsze Serce Polski + 14:08
102 Theo Lowie Bingoal-WB Development Team + 14:12
103 Matthis Dethy Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 14:12
104 Johan Vincent Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 14:12
105 Tom Day Elevate p/b Home Solution Soenens + 18:03
106 Finn Roumen Amsterdam Racing Academy + 18:25
107 Peder Dahl Strand Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 19:06
108 Hans Dahlslett Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 19:06
109 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma Development Team + 23:14
110 Aiden Vanderbeke Basso Team Flanders + 25:55
DNS Max Poole Development Team DSM
DNF Bas Van Belle Amsterdam Racing Academy
DNF Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy
DNF Gaëtan Verleyen Bingoal-WB Development Team
DNF Brent Van Mulders EFC – L&R – AGS
DNF Theo Goebeert Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Théo Bonnet Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Milosz Osko HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Filip Prokopyszyn HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Tom Hamelryckx Mini-Discar Academy
DNF Noah De Graef Mini-Discar Academy
DNF Emano Permentier Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Thijs Van Looveren Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Dylan Bibic Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Robbe De Ryck RB Zelfbouw UCT
DNF Loris Trastour Swiss Racing Academy
DNF Nils Verheyen Urbano-Vulsteke
Pos Rider Team Time
01 Stian Fredheim Uno-X DARE DT 07:11:47
02 Alec Segaert Lotto Soudal U23 + 01:23
03 Per Strand Hagenes Jumbo-Visma Development Team + 01:25
04 Tibor Del Grosso Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:28
05 Eddy Le Huitouze Groupama-FDJ Conti + 01:49
06 Darren Rafferty Hagens Berman Axeon + 02:28
07 Joris Reinderink Development Team DSM + 02:36
08 Leander Van Hautegem Bingoal-WB Development Team + 02:36
09 Jesse Kramer Jumbo-Visma Development Team + 02:46
10 Colby Simmons Jumbo-Visma Development Team + 02:53
11 Roan Konings Metec-Solarwatt p/b Mantel + 04:15
12 Moritz Kärsten Development Team DSM + 08:55
13 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 09:09
14 Carl-Frederik Bevort Uno-X DARE DT + 09:19
15 Marco Schrettl Trinity Racing + 09:29
16 Senne Thonnon EFC – L&R – AGS + 14:03
17 Kacper Gieryk HRE Mazowsze Serce Polski + 14:32
18 Theo Lowie Bingoal-WB Development Team + 16:01
19 Finn Roumen Amsterdam Racing Academy + 20:11
20 Tijmen Graat Jumbo-Visma Development Team + 28:07
21 Michal Pomorski HRE Mazowsze Serce Polski + 30:09

,

Back To Top