skip to Main Content

Race Results:

Tript. Monts Châteaux – 2022

Information
Nation
Belgium
Date 1st – 3rd April
CAT 2.2U

Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti 09:52:03 30
02 Per Strand Hagenes Jumbo-Visma Development Team + 27 25
03 Stian Fredheim Uno-X DARE DT + 33 20
04 Alec Segaert Lotto Soudal U23 + 37 15
05 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 55 10
06 Tim Marsman Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:08 5
07 Vincent Van Hemelen Lotto Soudal U23 + 01:13 3
08 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 01:18 1
09 Sean Flynn Swiss Racing Academy + 01:44 1
10 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 02:00 1
11 Robin Orins Elevate p/b Home Solution Soenens + 02:02
12 Tibor Del Grosso Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:14
13 Darren Rafferty Hagens Berman Axeon + 02:18
14 Jasper Dejaegher Mini-Discar Academy + 02:38
15 Jelle Declerck Bingoal-WB Development Team + 02:44
16 Sam Watson Groupama-FDJ Conti + 02:53
17 Eddy Le Huitouze Groupama-FDJ Conti + 02:57
18 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 03:04
19 Lars Craps Urbano-Vulsteke + 03:12
20 Axel Van Der Tuuk Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03:20
21 Petr Kelemen Swiss Racing Academy + 03:35
22 Jesse Kramer Jumbo-Visma Development Team + 03:40
23 Jago Willems Bingoal-WB Development Team + 03:46
24 Nils Brun Swiss Racing Academy + 03:52
25 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 03:56
26 Leander Van Hautegem Bingoal-WB Development Team + 04:07
27 Tijl De Decker Acrog – Tormans + 04:21
28 Jensen Plowright Groupama-FDJ Conti + 04:55
29 Colby Simmons Jumbo-Visma Development Team + 06:13
30 Tom Portsmouth Mini-Discar Academy + 06:34
31 Robbe Claeys Acrog – Tormans + 06:40
32 Len De Pauw Urbano-Vulsteke + 07:08
33 Cedric Pries Leopard Pro Cycling + 07:53
34 Pieter Van Laer RB Zelfbouw UCT + 07:58
35 Roan Konings Metec-Solarwatt p/b Mantel + 08:15
36 Lorenzo Milesi Development Team DSM + 08:27
37 Arno Claeys Elevate p/b Home Solution Soenens + 09:32
38 Thomas Naudts EFC – L&R – AGS + 09:43
39 Max Walker Trinity Racing + 10:10
40 Dries De Pooter Hagens Berman Axeon + 10:15
41 Rait Ärm Groupama-FDJ Conti + 10:19
42 Moritz Kärsten Development Team DSM + 10:26
43 Carl-Frederik Bevort Uno-X DARE DT + 10:28
44 Lander Scheers RB Zelfbouw UCT + 10:30
45 Floris Van Tricht Urbano-Vulsteke + 11:00
46 Yentl Vandevelde Minerva Cycling Team + 11:11
47 Marco Schrettl Trinity Racing + 11:34
48 Enrico Dhaeye Minerva Cycling Team + 11:55
49 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 11:55
50 Alex Vandenbulcke Basso Team Flanders + 12:07
51 Kasper Andersen Hagens Berman Axeon + 12:42
52 Bram Leerkes Amsterdam Racing Academy + 13:06
53 Luca De Meester EFC – L&R – AGS + 13:11
54 Michiel Nuytten EFC – L&R – AGS + 13:13
55 Hidde Van Veenendaal Metec-Solarwatt p/b Mantel + 13:34
56 Jorre Debaele Minerva Cycling Team + 13:36
57 Milan Paulus Lotto Soudal U23 + 13:36
58 Thomas Mijnsbergen Metec-Solarwatt p/b Mantel + 14:37
59 Gianluca Pollefliet Lotto Soudal U23 + 14:41
60 Sam Culverwell Trinity Racing + 15:09
61 Dylan Vandenstorme EFC – L&R – AGS + 15:19
62 Brem Deman VDM -Trawobo CT + 16:01
63 Senne Thonnon EFC – L&R – AGS + 16:26
64 Matthew Van Schoor Minerva Cycling Team + 16:56
65 Joe Laverick Hagens Berman Axeon + 17:03
66 Arno Brouwers Acrog – Tormans + 18:00
67 Robin Plamondon Premier Tech U23 Cycling Project + 18:22
68 Warre Vangheluwe Elevate p/b Home Solution Soenens + 18:24
69 Carson Miles Premier Tech U23 Cycling Project + 19:02
70 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 19:16
71 Blake Quick Trinity Racing + 19:28
72 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 20:49
73 Sieben Roggeman RB Zelfbouw UCT + 21:00
74 Theo Lowie Bingoal-WB Development Team + 21:05
75 Arthur De Jaeger Elevate p/b Home Solution Soenens + 21:37
76 Wouter Hopmans VDM -Trawobo CT + 24:05
77 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 25:58
78 Tom Day Elevate p/b Home Solution Soenens + 26:00
79 Oskar Johansson Uno-X DARE DT + 27:07
80 Ben Squire VDM -Trawobo CT + 27:14
81 Finn Roumen Amsterdam Racing Academy + 27:50
82 William Junior Lecerf Lotto Soudal U23 + 28:19
83 Tomas De Neve VDM -Trawobo CT + 28:25
84 Gauthier Beeckman Acrog – Tormans + 28:31
85 Sven Hassert Mini-Discar Academy + 28:52
86 Tijmen Graat Jumbo-Visma Development Team + 29:29
87 Nathan Decuypere Mini-Discar Academy + 30:29
88 Axandre Van Petegem Jumbo-Visma Development Team + 31:43
89 Carter Turnbull Trinity Racing + 32:17
90 Aiden Vanderbeke Basso Team Flanders + 33:34
91 Jasper Stalmans VDM -Trawobo CT + 34:13
92 Jarne Van Dyck Minerva Cycling Team + 34:16
93 Michal Pomorski HRE Mazowsze Serce Polski + 35:15
94 Johan Vincent Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 38:31
DNF Joris Haex Acrog – Tormans
DNF Jarne Van Grieken Acrog – Tormans
DNF Tjalle De Bruin Amsterdam Racing Academy
DNF Hugo Kars Amsterdam Racing Academy
DNF Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy
DNF Bas Van Belle Amsterdam Racing Academy
DNF Sander De Vet Basso Team Flanders
DNF Lars Droogmans Basso Team Flanders
DNF Nathan Vandepitte Bingoal-WB Development Team
DNF Gaëtan Verleyen Bingoal-WB Development Team
DNF Joost Brinkman Development Team DSM
DNF Max Poole Development Team DSM
DNF Joris Reinderink Development Team DSM
DNF Lorenzo Ursella Development Team DSM
DNF Brent Van Mulders EFC – L&R – AGS
DNF Théo Bonnet Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Matthis Dethy Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Philippe Fievez Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Theo Goebeert Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Alexandre Kess Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Joseph Pidcock Groupama-FDJ Conti
DNF Toby Perry Hagens Berman Axeon
DNF Kacper Gieryk HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Dominik Gorak HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Milosz Osko HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Filip Prokopyszyn HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Maksymilian Radosz HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Darren Van Bekkum Jumbo-Visma Development Team
DNF Kasper Saver Minerva Cycling Team
DNF Noah De Graef Mini-Discar Academy
DNF Tom Hamelryckx Mini-Discar Academy
DNF Hans Dahlslett Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Oliver Grave Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Emano Permentier Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Peder Dahl Strand Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Thijs Van Looveren Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Dylan Bibic Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Florian Carpentier Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Matisse Julien Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Francis Juneau Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Robbe De Ryck RB Zelfbouw UCT
DNF Senne Van De Velde RB Zelfbouw UCT
DNF Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy
DNF Loris Trastour Swiss Racing Academy
DNF Kevin McCambridge Trinity Racing
DNF Adam Kelly Urbano-Vulsteke
DNF Bart Theuws Urbano-Vulsteke
DNF Nils Verheyen Urbano-Vulsteke
DNF Joppe Heremans VDM -Trawobo CT

,

Back To Top