skip to Main Content

Race Results:

Tript. Monts Châteaux – 2022

Information
Nation
Belgium
Date 3rd April
Where Ellezelles -> Frasnes-lez-Anvaing -le Beau Site
What 4th stage
Distance 97.9 km
Classification 2.2U

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Per Strand Hagenes Jumbo-Visma Development Team 02:21:37 5
02 Tibor Del Grosso Metec-Solarwatt p/b Mantel + 06 1
03 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 06
04 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 11
05 Dries De Pooter Hagens Berman Axeon + 11
06 Floris Van Tricht Urbano-Vulsteke + 11
07 Tim Marsman Metec-Solarwatt p/b Mantel + 11
08 Darren Rafferty Hagens Berman Axeon + 11
09 Nils Brun Swiss Racing Academy + 11
10 Robin Orins Elevate p/b Home Solution Soenens + 11
11 Jelle Declerck Bingoal-WB Development Team + 11
12 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 11
13 Jasper Dejaegher Mini-Discar Academy + 11
14 Axel Van Der Tuuk Metec-Solarwatt p/b Mantel + 14
15 Robin Plamondon Premier Tech U23 Cycling Project + 18
16 Alec Segaert Lotto Soudal U23 + 21
17 Lars Craps Urbano-Vulsteke + 22
18 Thomas Naudts EFC – L&R – AGS + 22
19 Stian Fredheim Uno-X DARE DT + 22
20 Max Walker Trinity Racing + 24
21 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 24
22 Moritz Kärsten Development Team DSM + 28
23 Jesse Kramer Jumbo-Visma Development Team + 30
24 Vincent Van Hemelen Lotto Soudal U23 + 32
25 Leander Van Hautegem Bingoal-WB Development Team + 34
26 Marco Schrettl Trinity Racing + 34
27 Sean Flynn Swiss Racing Academy + 37
28 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 50
29 Arno Claeys Elevate p/b Home Solution Soenens + 54
30 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 54
31 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 54
32 Yentl Vandevelde Minerva Cycling Team + 56
33 Tomas De Neve VDM -Trawobo CT + 01:00
34 Arno Brouwers Acrog – Tormans + 01:01
35 Tijmen Graat Jumbo-Visma Development Team + 01:01
36 Dylan Vandenstorme EFC – L&R – AGS + 01:01
37 Jago Willems Bingoal-WB Development Team + 01:04
38 Tijl De Decker Acrog – Tormans + 01:04
39 Petr Kelemen Swiss Racing Academy + 01:07
40 Enrico Dhaeye Minerva Cycling Team + 01:07
41 Sam Culverwell Trinity Racing + 01:09
42 Brem Deman VDM -Trawobo CT + 01:25
43 Joe Laverick Hagens Berman Axeon + 01:27
44 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 01:35
45 Sam Watson Groupama-FDJ Conti + 01:42
46 Kasper Andersen Hagens Berman Axeon + 01:42
47 Thomas Mijnsbergen Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:42
48 Lorenzo Milesi Development Team DSM + 01:42
49 Eddy Le Huitouze Groupama-FDJ Conti + 01:46
50 Carl-Frederik Bevort Uno-X DARE DT + 01:46
51 Senne Thonnon EFC – L&R – AGS + 01:58
52 Blake Quick Trinity Racing + 02:19
53 Jensen Plowright Groupama-FDJ Conti + 02:34
54 Colby Simmons Jumbo-Visma Development Team + 02:34
55 Sven Hassert Mini-Discar Academy + 02:34
56 Roan Konings Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:34
57 Hidde Van Veenendaal Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:34
58 Bram Leerkes Amsterdam Racing Academy + 02:56
59 Pieter Van Laer RB Zelfbouw UCT + 02:59
60 Jorre Debaele Minerva Cycling Team + 03:21
61 Cedric Pries Leopard Pro Cycling + 03:24
62 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 03:25
63 Axandre Van Petegem Jumbo-Visma Development Team + 03:25
64 Tom Portsmouth Mini-Discar Academy + 03:32
65 Len De Pauw Urbano-Vulsteke + 03:32
66 Ben Squire VDM -Trawobo CT + 03:35
67 Matthew Van Schoor Minerva Cycling Team + 03:37
68 Michal Pomorski HRE Mazowsze Serce Polski + 03:37
69 Aiden Vanderbeke Basso Team Flanders + 03:37
70 Oskar Johansson Uno-X DARE DT + 03:37
71 Milan Paulus Lotto Soudal U23 + 03:37
72 Robbe Claeys Acrog – Tormans + 03:42
73 William Junior Lecerf Lotto Soudal U23 + 03:44
74 Theo Lowie Bingoal-WB Development Team + 03:44
75 Gauthier Beeckman Acrog – Tormans + 03:46
76 Jasper Stalmans VDM -Trawobo CT + 03:48
77 Luca De Meester EFC – L&R – AGS + 03:48
78 Michiel Nuytten EFC – L&R – AGS + 03:48
79 Warre Vangheluwe Elevate p/b Home Solution Soenens + 04:17
80 Carson Miles Premier Tech U23 Cycling Project + 04:35
81 Finn Roumen Amsterdam Racing Academy + 05:26
82 Sieben Roggeman RB Zelfbouw UCT + 05:38
83 Jarne Van Dyck Minerva Cycling Team + 05:40
84 Arthur De Jaeger Elevate p/b Home Solution Soenens + 05:48
85 Johan Vincent Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 05:49
86 Gianluca Pollefliet Lotto Soudal U23 + 05:49
87 Rait Ärm Groupama-FDJ Conti + 05:51
88 Carter Turnbull Trinity Racing + 05:56
89 Nathan Decuypere Mini-Discar Academy + 05:57
90 Lander Scheers RB Zelfbouw UCT + 06:16
91 Tom Day Elevate p/b Home Solution Soenens + 06:50
92 Alex Vandenbulcke Basso Team Flanders + 07:26
93 Wouter Hopmans VDM -Trawobo CT + 07:26
94 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 10:56
DNF Jarne Van Grieken Acrog – Tormans
DNF Joris Haex Acrog – Tormans
DNF Nathan Vandepitte Bingoal-WB Development Team
DNF Matthis Dethy Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Toby Perry Hagens Berman Axeon
DNF Kacper Gieryk HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Darren Van Bekkum Jumbo-Visma Development Team
DNF Kasper Saver Minerva Cycling Team
DNF Francis Juneau Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy
DNF Adam Kelly Urbano-Vulsteke
Pos Rider Team Time
01 Per Strand Hagenes Jumbo-Visma Development Team 09:52:30
02 Stian Fredheim Uno-X DARE DT + 06
03 Alec Segaert Lotto Soudal U23 + 10
04 Tibor Del Grosso Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:47
05 Darren Rafferty Hagens Berman Axeon + 01:51
06 Eddy Le Huitouze Groupama-FDJ Conti + 02:30
07 Jesse Kramer Jumbo-Visma Development Team + 03:13
08 Leander Van Hautegem Bingoal-WB Development Team + 03:40
09 Colby Simmons Jumbo-Visma Development Team + 05:46
10 Roan Konings Metec-Solarwatt p/b Mantel + 07:48
11 Moritz Kärsten Development Team DSM + 09:59
12 Carl-Frederik Bevort Uno-X DARE DT + 10:01
13 Marco Schrettl Trinity Racing + 11:07
14 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 11:28
15 Senne Thonnon EFC – L&R – AGS + 15:59
16 Theo Lowie Bingoal-WB Development Team + 20:38
17 Finn Roumen Amsterdam Racing Academy + 27:23
18 Tijmen Graat Jumbo-Visma Development Team + 29:02
19 Michal Pomorski HRE Mazowsze Serce Polski + 34:48

,

Back To Top