skip to Main Content

Race Results:

Tript. Monts Châteaux – 2022

Information
Nation
Belgium
Date 3rd April
Where Wodecq -> Wodecq
What 3rd stage
Distance 14.2 km
Classification 2.2U

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Lorenzo Milesi Development Team DSM 17:30 5
02 Alec Segaert Lotto Soudal U23 + 02 1
03 Per Strand Hagenes Jumbo-Visma Development Team + 17
04 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 19
05 Max Walker Trinity Racing + 24
06 Arno Claeys Elevate p/b Home Solution Soenens + 29
07 Eddy Le Huitouze Groupama-FDJ Conti + 31
08 Carl-Frederik Bevort Uno-X DARE DT + 32
09 Vincent Van Hemelen Lotto Soudal U23 + 33
10 Robin Orins Elevate p/b Home Solution Soenens + 36
11 Warre Vangheluwe Elevate p/b Home Solution Soenens + 38
12 Joe Laverick Hagens Berman Axeon + 38
13 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 44
14 Jarne Van Grieken Acrog – Tormans + 45
15 Tom Day Elevate p/b Home Solution Soenens + 47
16 Darren Rafferty Hagens Berman Axeon + 48
17 Jelle Declerck Bingoal-WB Development Team + 56
18 Sam Watson Groupama-FDJ Conti + 57
19 Ben Squire VDM -Trawobo CT + 57
20 Tijl De Decker Acrog – Tormans + 57
21 Jasper Dejaegher Mini-Discar Academy + 01:00
22 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 01:00
23 Kacper Gieryk HRE Mazowsze Serce Polski + 01:00
24 Axel Van Der Tuuk Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:07
25 Tim Marsman Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:10
26 Thomas Naudts EFC – L&R – AGS + 01:11
27 Toby Perry Hagens Berman Axeon + 01:15
28 Michiel Nuytten EFC – L&R – AGS + 01:15
29 Axandre Van Petegem Jumbo-Visma Development Team + 01:20
30 Stian Fredheim Uno-X DARE DT + 01:21
31 Lars Craps Urbano-Vulsteke + 01:26
32 Arthur De Jaeger Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:27
33 Sean Flynn Swiss Racing Academy + 01:28
34 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 01:29
35 Tijmen Graat Jumbo-Visma Development Team + 01:30
36 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 01:32
37 Jesse Kramer Jumbo-Visma Development Team + 01:33
38 Carson Miles Premier Tech U23 Cycling Project + 01:33
39 Jensen Plowright Groupama-FDJ Conti + 01:34
40 Senne Thonnon EFC – L&R – AGS + 01:34
41 Sam Culverwell Trinity Racing + 01:34
42 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 01:35
43 Tom Portsmouth Mini-Discar Academy + 01:35
44 Luca De Meester EFC – L&R – AGS + 01:39
45 Milan Paulus Lotto Soudal U23 + 01:39
46 Petr Kelemen Swiss Racing Academy + 01:40
47 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 01:43
48 Rait Ärm Groupama-FDJ Conti + 01:44
49 Oskar Johansson Uno-X DARE DT + 01:45
50 Brem Deman VDM -Trawobo CT + 01:45
51 Robbe Claeys Acrog – Tormans + 01:46
52 Carter Turnbull Trinity Racing + 01:52
53 Dylan Vandenstorme EFC – L&R – AGS + 01:52
54 Joris Haex Acrog – Tormans + 01:52
55 Tibor Del Grosso Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:53
56 William Junior Lecerf Lotto Soudal U23 + 01:53
57 Colby Simmons Jumbo-Visma Development Team + 01:55
58 Blake Quick Trinity Racing + 01:56
59 Floris Van Tricht Urbano-Vulsteke + 01:57
60 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 02:00
61 Francis Juneau Premier Tech U23 Cycling Project + 02:02
62 Dries De Pooter Hagens Berman Axeon + 02:03
63 Thomas Mijnsbergen Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:03
64 Yentl Vandevelde Minerva Cycling Team + 02:04
65 Robin Plamondon Premier Tech U23 Cycling Project + 02:05
66 Leander Van Hautegem Bingoal-WB Development Team + 02:06
67 Bram Leerkes Amsterdam Racing Academy + 02:07
68 Tomas De Neve VDM -Trawobo CT + 02:07
69 Jago Willems Bingoal-WB Development Team + 02:08
70 Len De Pauw Urbano-Vulsteke + 02:09
71 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 02:05
72 Moritz Kärsten Development Team DSM + 02:12
73 Gauthier Beeckman Acrog – Tormans + 02:16
74 Nils Brun Swiss Racing Academy + 02:18
75 Cedric Pries Leopard Pro Cycling + 02:18
76 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 02:20
77 Gianluca Pollefliet Lotto Soudal U23 + 02:22
78 Matthew Van Schoor Minerva Cycling Team + 02:23
79 Kasper Saver Minerva Cycling Team + 02:24
80 Hidde Van Veenendaal Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:25
81 Lander Scheers RB Zelfbouw UCT + 02:27
82 Theo Lowie Bingoal-WB Development Team + 02:29
83 Enrico Dhaeye Minerva Cycling Team + 02:30
84 Jorre Debaele Minerva Cycling Team + 02:32
85 Roan Konings Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:35
86 Michal Pomorski HRE Mazowsze Serce Polski + 02:38
87 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma Development Team + 02:38
88 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 02:39
89 Marco Schrettl Trinity Racing + 02:40
90 Sieben Roggeman RB Zelfbouw UCT + 02:46
91 Matthis Dethy Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 02:52
92 Kasper Andersen Hagens Berman Axeon + 02:53
93 Nathan Vandepitte Bingoal-WB Development Team + 02:57
94 Adam Kelly Urbano-Vulsteke + 03:02
95 Jarne Van Dyck Minerva Cycling Team + 03:03
96 Aiden Vanderbeke Basso Team Flanders + 03:14
97 Alex Vandenbulcke Basso Team Flanders + 03:14
98 Finn Roumen Amsterdam Racing Academy + 03:22
99 Pieter Van Laer RB Zelfbouw UCT + 03:22
100 Jasper Stalmans VDM -Trawobo CT + 03:27
101 Johan Vincent Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 03:38
102 Nathan Decuypere Mini-Discar Academy + 03:42
103 Sven Hassert Mini-Discar Academy + 03:49
104 Wouter Hopmans VDM -Trawobo CT + 04:03
105 Arno Brouwers Acrog – Tormans + 04:16
DNS Joris Reinderink Development Team DSM
DNS Hans Dahlslett Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNS Oliver Grave Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNS Peder Dahl Strand Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Kevin McCambridge Trinity Racing
Pos Rider Team Time
01 Stian Fredheim Uno-X DARE DT 07:30:38
02 Alec Segaert Lotto Soudal U23 + 04
03 Per Strand Hagenes Jumbo-Visma Development Team + 21
04 Eddy Le Huitouze Groupama-FDJ Conti + 59
05 Darren Rafferty Hagens Berman Axeon + 01:55
06 Tibor Del Grosso Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:00
07 Jesse Kramer Jumbo-Visma Development Team + 02:58
08 Leander Van Hautegem Bingoal-WB Development Team + 03:21
09 Colby Simmons Jumbo-Visma Development Team + 03:27
10 Roan Konings Metec-Solarwatt p/b Mantel + 05:29
11 Carl-Frederik Bevort Uno-X DARE DT + 08:30
12 Moritz Kärsten Development Team DSM + 09:46
13 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 10:08
14 Marco Schrettl Trinity Racing + 10:48
15 Kacper Gieryk HRE Mazowsze Serce Polski + 14:11
16 Senne Thonnon EFC – L&R – AGS + 14:16
17 Theo Lowie Bingoal-WB Development Team + 17:09
18 Finn Roumen Amsterdam Racing Academy + 22:12
19 Tijmen Graat Jumbo-Visma Development Team + 28:16
20 Michal Pomorski HRE Mazowsze Serce Polski + 31:26

,

Back To Top