skip to Main Content

Race Results:

Tript. Monts Châteaux – 2022

Information
Nation
Belgium
Date 1st April
Where Le château d’Antoing -> Mont Saint-Auber Lire
What 1st stage
Distance 131 km
Classification 2.2U

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Lorenzo Milesi Development Team DSM 03:12:48 5
02 Stian Fredheim Uno-X DARE DT + 00 1
03 Vincent Van Hemelen Lotto Soudal U23 + 02
04 Alec Segaert Lotto Soudal U23 + 02
05 Per Strand Hagenes Jumbo-Visma Development Team + 04
06 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 10
07 Toby Perry Hagens Berman Axeon + 14
08 Jago Willems Bingoal-WB Development Team + 22
09 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 22
10 Sean Flynn Swiss Racing Academy + 36
11 Tim Marsman Metec-Solarwatt p/b Mantel + 47
12 Luca De Meester EFC – L&R – AGS + 49
13 Moritz Kärsten Development Team DSM + 51
14 Robbe Claeys Acrog – Tormans + 01:03
15 Robin Orins Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:03
16 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 01:03
17 Dries De Pooter Hagens Berman Axeon + 01:06
18 Darren Rafferty Hagens Berman Axeon + 01:07
19 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 01:09
20 Lars Craps Urbano-Vulsteke + 01:12
21 Nils Brun Swiss Racing Academy + 01:12
22 Kasper Andersen Hagens Berman Axeon + 01:12
23 Jasper Dejaegher Mini-Discar Academy + 01:15
24 Joris Reinderink Development Team DSM + 01:15
25 Tom Day Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:15
26 Carl-Frederik Bevort Uno-X DARE DT + 01:15
27 Leander Van Hautegem Bingoal-WB Development Team + 01:15
28 Jorre Debaele Minerva Cycling Team + 01:15
29 Thomas Naudts EFC – L&R – AGS + 01:15
30 Len De Pauw Urbano-Vulsteke + 01:15
31 Michiel Nuytten EFC – L&R – AGS + 01:15
32 Tom Portsmouth Mini-Discar Academy + 01:15
33 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 01:15
34 Gianluca Pollefliet Lotto Soudal U23 + 01:15
35 Sam Watson Groupama-FDJ Conti + 01:15
36 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 01:15
37 Alex Vandenbulcke Basso Team Flanders + 01:15
38 Sam Culverwell Trinity Racing + 01:15
39 Dylan Vandenstorme EFC – L&R – AGS + 01:15
40 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 01:15
41 Tibor Del Grosso Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:15
42 Jarne Van Grieken Acrog – Tormans + 01:15
43 Milan Paulus Lotto Soudal U23 + 01:25
44 Wouter Hopmans VDM -Trawobo CT + 01:25
45 Marco Schrettl Trinity Racing + 01:25
46 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 01:25
47 Gaëtan Verleyen Bingoal-WB Development Team + 01:25
48 Jesse Kramer Jumbo-Visma Development Team + 01:25
49 Jelle Declerck Bingoal-WB Development Team + 01:25
50 Matthew Van Schoor Minerva Cycling Team + 01:25
51 Sieben Roggeman RB Zelfbouw UCT + 01:25
52 Yentl Vandevelde Minerva Cycling Team + 01:25
53 Bas Van Belle Amsterdam Racing Academy + 01:25
54 Pieter Van Laer RB Zelfbouw UCT + 01:25
55 Loris Trastour Swiss Racing Academy + 01:32
56 Eddy Le Huitouze Groupama-FDJ Conti + 01:32
57 Colby Simmons Jumbo-Visma Development Team + 01:32
58 Finn Roumen Amsterdam Racing Academy + 01:32
59 Enrico Dhaeye Minerva Cycling Team + 01:32
60 Arno Brouwers Acrog – Tormans + 01:32
61 Bram Leerkes Amsterdam Racing Academy + 01:35
62 Lander Scheers RB Zelfbouw UCT + 01:35
63 Kasper Saver Minerva Cycling Team + 01:35
64 Theo Lowie Bingoal-WB Development Team + 01:35
65 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma Development Team + 01:40
66 Brem Deman VDM -Trawobo CT + 01:40
67 Nathan Vandepitte Bingoal-WB Development Team + 01:41
68 Aiden Vanderbeke Basso Team Flanders + 01:43
69 Carson Miles Premier Tech U23 Cycling Project + 01:43
70 Petr Kelemen Swiss Racing Academy + 01:43
71 Senne Thonnon EFC – L&R – AGS + 01:43
72 Axel Van Der Tuuk Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:49
73 Hidde Van Veenendaal Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:49
74 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 01:49
75 Arthur De Jaeger Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:56
76 Jensen Plowright Groupama-FDJ Conti + 01:56
77 Brent Van Mulders EFC – L&R – AGS + 01:56
78 Cedric Pries Leopard Pro Cycling + 01:59
79 Hans Dahlslett Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 01:59
80 Kevin McCambridge Trinity Racing + 02:02
81 Floris Van Tricht Urbano-Vulsteke + 02:06
82 Tijl De Decker Acrog – Tormans + 02:08
83 Kacper Gieryk HRE Mazowsze Serce Polski + 02:15
84 Warre Vangheluwe Elevate p/b Home Solution Soenens + 02:18
85 Robbe De Ryck RB Zelfbouw UCT + 02:18
86 Adam Kelly Urbano-Vulsteke + 02:35
87 Roan Konings Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:54
88 Emano Permentier Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 03:19
89 Rait Ärm Groupama-FDJ Conti + 03:30
90 Joe Laverick Hagens Berman Axeon + 03:47
91 Matthis Dethy Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 03:54
92 Thomas Mijnsbergen Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03:57
93 Joris Haex Acrog – Tormans + 04:05
94 Nils Verheyen Urbano-Vulsteke + 04:05
95 Blake Quick Trinity Racing + 04:05
96 Arno Claeys Elevate p/b Home Solution Soenens + 07:52
97 Max Walker Trinity Racing + 09:10
98 Nathan Decuypere Mini-Discar Academy + 09:39
99 Sven Hassert Mini-Discar Academy + 11:18
100 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 11:18
101 Gauthier Beeckman Acrog – Tormans + 11:18
102 Carter Turnbull Trinity Racing + 11:18
103 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 11:18
104 Jarne Van Dyck Minerva Cycling Team + 14:22
105 Tom Hamelryckx Mini-Discar Academy + 14:50
106 Oskar Johansson Uno-X DARE DT + 14:50
107 Theo Goebeert Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 14:53
108 Ben Squire VDM -Trawobo CT + 15:47
109 Axandre Van Petegem Jumbo-Visma Development Team + 15:47
110 Milosz Osko HRE Mazowsze Serce Polski + 15:47
111 Thijs Van Looveren Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 15:47
112 Noah De Graef Mini-Discar Academy + 15:47
113 William Junior Lecerf Lotto Soudal U23 + 15:47
114 Francis Juneau Premier Tech U23 Cycling Project + 15:47
115 Robin Plamondon Premier Tech U23 Cycling Project + 15:47
116 Johan Vincent Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 15:47
117 Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy + 15:47
118 Michal Pomorski HRE Mazowsze Serce Polski + 15:47
119 Filip Prokopyszyn HRE Mazowsze Serce Polski + 15:47
120 Dylan Bibic Premier Tech U23 Cycling Project + 15:47
121 Max Poole Development Team DSM + 15:47
122 Oliver Grave Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 15:47
123 Théo Bonnet Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 15:47
124 Tomas De Neve VDM -Trawobo CT + 15:47
125 Tijmen Graat Jumbo-Visma Development Team + 15:47
126 Jasper Stalmans VDM -Trawobo CT + 15:47
127 Peder Dahl Strand Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 15:47
DNS Joost Brinkman Development Team DSM
DNF Tjalle De Bruin Amsterdam Racing Academy
DNF Hugo Kars Amsterdam Racing Academy
DNF Lars Droogmans Basso Team Flanders
DNF Sander De Vet Basso Team Flanders
DNF Lorenzo Ursella Development Team DSM
DNF Alexandre Kess Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Philippe Fievez Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Joseph Pidcock Groupama-FDJ Conti
DNF Dominik Gorak HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Maksymilian Radosz HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Florian Carpentier Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Matisse Julien Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Senne Van De Velde RB Zelfbouw UCT
DNF Bart Theuws Urbano-Vulsteke
DNF Joppe Heremans VDM -Trawobo CT
Pos Rider Team Time
01 Stian Fredheim Uno-X DARE DT 03:12:41
02 Alec Segaert Lotto Soudal U23 + 09
03 Per Strand Hagenes Jumbo-Visma Development Team + 11
04 Moritz Kärsten Development Team DSM + 58
05 Darren Rafferty Hagens Berman Axeon + 01:14
06 Tibor Del Grosso Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:21
07 Joris Reinderink Development Team DSM + 01:22
08 Carl-Frederik Bevort Uno-X DARE DT + 01:22
09 Leander Van Hautegem Bingoal-WB Development Team + 01:22
10 Marco Schrettl Trinity Racing + 01:32
11 Gaëtan Verleyen Bingoal-WB Development Team + 01:32
12 Jesse Kramer Jumbo-Visma Development Team + 01:32
13 Eddy Le Huitouze Groupama-FDJ Conti + 01:39
14 Colby Simmons Jumbo-Visma Development Team + 01:39
15 Finn Roumen Amsterdam Racing Academy + 01:39
16 Theo Lowie Bingoal-WB Development Team + 01:42
17 Senne Thonnon EFC – L&R – AGS + 01:50
18 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 01:56
19 Kacper Gieryk HRE Mazowsze Serce Polski + 02:22
20 Roan Konings Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03:01
21 Michal Pomorski HRE Mazowsze Serce Polski + 15:54
22 Dylan Bibic Premier Tech U23 Cycling Project + 15:54
23 Max Poole Development Team DSM + 15:54
24 Tijmen Graat Jumbo-Visma Development Team + 15:54

,

Back To Top