Skip to content

Race Results:

Trofeo Laigueglia

Information

Results UCI

Pos Rider Team UCI Time
1 Martinez Lenny Groupama-FDJ 200 05:11:10
2 Vendrame Andrea Decathlon AG2R La Mondiale Team 150 + 29
3 Ayuso Juan UAE Team Emirates 125 + 29
4 Scaroni Cristian Astana Qazaqstan Team 100 + 29
5 Christen Jan UAE Team Emirates 85 + 29
6 Rafferty Darren EF Education-EasyPost 70 + 31
7 Barré Louis ARKEA-B&B HOTELS 60 + 53
8 Velasco Simone Astana Qazaqstan Team 50 + 57
9 Lapeira Paul Decathlon AG2R La Mondiale Team 40 + 57
10 Rota Lorenzo Intermarché-Wanty 35 + 57
11 Grégoire Romain Groupama-FDJ 30 + 57
12 Brenner Marco Tudor Pro Cycling Team 25 + 57
13 Ryan Archie EF Education-EasyPost 20 + 01:15
14 Hirschi Marc UAE Team Emirates 15 + 01:15
15 Bettiol Alberto EF Education-EasyPost 10 + 01:19
16 Wirtgen Luc Tudor Pro Cycling Team 5 + 01:19
17 Albanese Vincenzo ARKEA-B&B HOTELS 5 + 01:19
18 Barceló Fernando Caja Rural-Seguros RGA 5 + 01:19
19 De Pretto Davide Team Jayco-AlUla 5 + 01:19
20 Pesenti Thomas JCL Team UKYO 5 + 01:19
21 Peters Nans Decathlon AG2R La Mondiale Team 5 + 01:19
22 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA 5 + 01:19
23 Mariault Axel Cofidis 5 + 01:19
24 Eriksson Lucas Tudor Pro Cycling Team 5 + 01:19
25 Fortunato Lorenzo Astana Qazaqstan Team 5 + 01:19
26 Pinarello Alessandro VF Group-Bardiani CSF-Faizanè 5 + 01:19
27 Cavallo Luca Team Technipes #InEmiliaRomagna 5 + 01:19
28 Zana Filippo Team Jayco-AlUla 5 + 01:21
29 Busatto Francesco Intermarché-Wanty 5 + 01:26
30 Thompson Reuben Groupama-FDJ 5 + 01:26
31 Porter Rudy Team Jayco-AlUla 3 + 01:26
32 Thalmann Roland Tudor Pro Cycling Team 3 + 01:47
33 Bou Joan Euskaltel-Euskadi 3 + 01:54
34 De Tier Floris Bingoal WB 3 + 01:54
35 Shaw James EF Education-EasyPost 3 + 02:30
36 Covi Alessandro UAE Team Emirates 3 + 02:56
37 Oldani Stefano Cofidis 3 + 02:56
38 Bais Davide Team Polti Kometa 3 + 02:56
39 Gualdi Simone Intermarché-Wanty 3 + 02:56
40 Piccolo Andrea EF Education-EasyPost 3 + 02:56
41 Carboni Giovanni JCL Team UKYO + 02:56
42 Gabburo Davide VF Group-Bardiani CSF-Faizanè + 02:56
43 Nerurkar Lukas EF Education-EasyPost + 02:56
44 Lastra Jonathan Cofidis + 02:56
45 Crescioli Ludovico Team Technipes #InEmiliaRomagna + 02:56
46 Mintegi Iker Euskaltel-Euskadi + 02:56
47 Moniquet Sylvain Lotto Dstny + 02:56
48 Ambrosini Matteo Team MBH Bank Colpack Ballan + 02:56
49 Champoussin Clément ARKEA-B&B HOTELS + 02:58
50 Piganzoli Davide Team Polti Kometa + 03:00
51 Verre Alessandro ARKEA-B&B HOTELS + 03:03
52 Garofoli Gianmarco Astana Qazaqstan Team + 04:54
53 Ansaloni Emanuele Team Technipes #InEmiliaRomagna + 05:04
54 De Marchi Alessandro Team Jayco-AlUla + 05:06
55 Donati Davide Biesse-Carrera + 05:36
56 Baldaccini Davide Team corratec – Vini Fantini + 05:36
57 Quartucci Lorenzo Team corratec – Vini Fantini + 05:36
58 De Cassan Davide Team Polti Kometa + 05:36
59 Masuda Nariyuki JCL Team UKYO + 05:36
60 Baroncini Filippo UAE Team Emirates + 06:31
61 Prades Eduard Caja Rural-Seguros RGA + 06:31
62 Covili Luca VF Group-Bardiani CSF-Faizanè + 06:31
63 Lopez Joseba Caja Rural-Seguros RGA + 06:31
64 Caicedo Jonathan Petrolike + 06:34
65 Matthys Louka Bingoal WB + 06:36
66 Tizza Marco Bingoal WB + 06:36
67 Silva Thomas Caja Rural-Seguros RGA + 06:48
68 Umba Santiago Astana Qazaqstan Team + 06:48
69 Yamamoto Masaki JCL Team UKYO + 06:48
70 Arrighetti Nicoló Biesse-Carrera + 06:48
71 Guardeño Jaume Caja Rural-Seguros RGA + 06:48
72 Granger Ben MG.K vis Colors for Peace VPM + 06:48
73 Brussenskiy Gleb Astana Qazaqstan Team + 06:48
74 Innocenti Andrea Team Technipes #InEmiliaRomagna + 06:48
75 Sbaragli Kristian Team corratec – Vini Fantini + 06:48
76 Galimberti Francesco Biesse-Carrera + 06:48
77 Cirlincione Domenico General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 06:48
78 Muñoz Francisco Team Polti Kometa + 06:48
79 Germani Lorenzo Groupama-FDJ + 06:48
80 Camargo Diego Petrolike + 06:48
81 Tarozzi Manuele VF Group-Bardiani CSF-Faizanè + 06:48
82 Champion Thomas Cofidis + 06:48
83 Majka Rafal UAE Team Emirates + 06:48
84 Eriksson Jacob Tudor Pro Cycling Team + 06:48
85 Ries Michel ARKEA-B&B HOTELS + 06:48
86 Petilli Simone Intermarché-Wanty + 06:48
87 Novak Pavel Team MBH Bank Colpack Ballan + 06:48
88 Rojas Vicente VF Group-Bardiani CSF-Faizanè + 06:48
89 Masciarelli Lorenzo Team MBH Bank Colpack Ballan + 06:48
90 Isasa Xabier Euskaltel-Euskadi + 06:48
91 Livyns Arjen Lotto Dstny + 06:48
92 Berasategi Xabier Euskaltel-Euskadi + 06:48
93 Iturria Mikel Euskaltel-Euskadi + 06:48
94 Martín Gotzon Euskaltel-Euskadi + 06:48
95 Widar Jarno Lotto Dstny + 06:48
96 Carollo Francesco MG.K vis Colors for Peace VPM + 06:48
97 Barthe Cyril Groupama-FDJ + 10:58
98 Belletta Pier Elis Work Service-Vitalcare-Dynatek + 10:58
DNS Garibbo Nicolo Team Technipes #InEmiliaRomagna
DNF Costiou Ewen ARKEA-B&B HOTELS
DNF Vinokurov Nicolas Astana Qazaqstan Team
DNF Dati Tommaso Biesse-Carrera
DNF Galimberti Lorenzo Biesse-Carrera
DNF Montoli Andrea Biesse-Carrera
DNF Pettiti Nicolo Biesse-Carrera
DNF Detalle Noah Bingoal WB
DNF Jacques Lucas Bingoal WB
DNF Peyskens Dimitri Bingoal WB
DNF Van der Beken Aaron Bingoal WB
DNF Schlegel Michal Caja Rural-Seguros RGA
DNF Geschke Simon Cofidis
DNF Herrada Jesus Cofidis
DNF Wood Harrison Cofidis
DNF Cosnefroy Benoît Decathlon AG2R La Mondiale Team
DNF Hänninen Jaakko Decathlon AG2R La Mondiale Team
DNF Labrosse Jordan Decathlon AG2R La Mondiale Team
DNF Veistroffer Baptiste Decathlon AG2R La Mondiale Team
DNF Todome Yuhi EF Education-EasyPost
DNF Fouche James Euskaltel-Euskadi
DNF Berasi Michele General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Bergagna Tommaso General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Bortoluzzi Giovanni General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF D’Aiuto Filippo General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Pozza Ettore General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Bock Max Groupama-FDJ
DNF Gruel Thibaud Groupama-FDJ
DNF Smith Dion Intermarché-Wanty
DNF Taaramäe Rein Intermarché-Wanty
DNF Zimmermann Georg Intermarché-Wanty
DNF Ishibashi Manabu JCL Team UKYO
DNF Koishi Yuma JCL Team UKYO
DNF Oka Atsushi JCL Team UKYO
DNF Adamietz Johannes Lotto Dstny
DNF Berckmoes Jenno Lotto Dstny
DNF Gregaard Jonas Lotto Dstny
DNF Sepulveda Eduardo Lotto Dstny
DNF Bauce Davide MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Carrò Simone MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Kingston Matthew MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Perez Ciro MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Roganti Simone MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Cadena Edgar Petrolike
DNF Macias Cesar Petrolike
DNF Muniz Jose Ramon Petrolike
DNF Prieto De Luna Jose Juan Petrolike
DNF Suaza Bernardo Petrolike
DNF Berhe Welay Team Jayco-AlUla
DNF Engelhardt Felix Team Jayco-AlUla
DNF Bracalente Diego Team MBH Bank Colpack Ballan
DNF Kajamini Florian Team MBH Bank Colpack Ballan
DNF Meris Sergio Team MBH Bank Colpack Ballan
DNF Volpato Leonardo Team MBH Bank Colpack Ballan
DNF Bais Mattia Team Polti Kometa
DNF Fabbro Matteo Team Polti Kometa
DNF Martin Alex Team Polti Kometa
DNF Omati Filippo Team Technipes #InEmiliaRomagna
DNF Sergiampietri Andrea Team Technipes #InEmiliaRomagna
DNF Bonifazio Niccolo Team corratec – Vini Fantini
DNF Conti Valerio Team corratec – Vini Fantini
DNF Debons Antoine Team corratec – Vini Fantini
DNF Padun Mark Team corratec – Vini Fantini
DNF Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team
DNF Pellaud Simon Tudor Pro Cycling Team
DNF Pellizzari Giulio VF Group-Bardiani CSF-Faizanè
DNF Tolio Alex VF Group-Bardiani CSF-Faizanè
DNF Bambagioni Tommaso Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF D’Aniello Immanuel Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Farsetti Tommaso Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Ginestra Lorenzo Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Pase Christian Danilo Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Pierantozzi Lucio Work Service-Vitalcare-Dynatek

,

Back To Top