skip to Main Content

Race Results:

Volta ao Alentejo – 2022

Information
Nation
Portugal
Date 17th March
Where Beja -> Portel
What 2nd stage
Distance 187.7 km
Classification 2.2

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Xabier Azparren Euskaltel-Euskadi 04:29:23 7
02 Tiago Machado Radio Popular-Paredes-Boavista + 00 3
03 Orluis Aular Caja Rural-Seguros RGA + 07 1
04 Joao Matias Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 07
05 Leangel Linarez Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 07
06 Daniel Freitas Radio Popular-Paredes-Boavista + 07
07 Tomas Contte Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 07
08 Juan Jose Lobato Euskaltel-Euskadi + 07
09 Fabio Costa Glassdrive/Q8/Anicolor + 07
10 Luis Mendonça Glassdrive/Q8/Anicolor + 07
11 Mihkel Räim Burgos-BH + 07
12 Rafael Silva Efapel Cycling + 07
13 Cesar Martingil Radio Popular-Paredes-Boavista + 07
14 Mikel Aristi Euskaltel-Euskadi + 07
15 Francisco Guerreiro Efapel Cycling + 07
16 Aleksandr Grigoriev Atum General/Tavira + 07
17 Juan Guillermo Jaramillo JV Perfis Windmob + 07
18 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa-Caldas + 07
19 Luís Gomes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 07
20 Juan Diego Hoyos Electro Hiper Europa-Caldas + 07
21 Gustav Basson ProTouch + 07
22 Jose Neves W52/FC Porto + 07
23 Pedro Silva Glassdrive/Q8/Anicolor + 07
24 Miguel Salgueiro Atum General/Tavira + 07
25 Rodrigo Caixas L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 07
26 Cesar Fonte Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 07
27 Iuri Leitao Caja Rural-Seguros RGA + 07
28 Rafael Reis Glassdrive/Q8/Anicolor + 07
29 Alessandro Guimaraes Almodovar-Delta Cafes + 07
30 Tiago Antunes Efapel Cycling + 07
31 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa-Caldas + 07
32 Luis Fernandes Radio Popular-Paredes-Boavista + 07
33 Jose Goncalves W52/FC Porto + 07
34 Marcos Jurado Electro Hiper Europa-Caldas + 07
35 Iker Ballarin Euskaltel-Euskadi + 07
36 Samuel Caldeira W52/FC Porto + 07
37 Francisco Morais Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 07
38 Pablo Alonso Montes Electro Hiper Europa-Caldas + 07
39 Fabio Oliveira ABTF-Feirense + 07
40 Hugo Nunes Radio Popular-Paredes-Boavista + 07
41 Daniel Mestre W52/FC Porto + 07
42 Antonio Carvalho Glassdrive/Q8/Anicolor + 07
43 Tomás Bauwens Almodovar-Delta Cafes + 07
44 Antonio Ferreira Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 07
45 Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA + 07
46 Joaquim Silva Efapel Cycling + 07
47 Henrique Casimiro Efapel Cycling + 07
48 Angel Madrazo Burgos-BH + 07
49 Venceslau Fernandes ABTF-Feirense + 07
50 Joao Rodrigues W52/FC Porto + 07
51 Jesus Ezquerra Burgos-BH + 07
52 Pelayo Sanchez Mayo Burgos-BH + 07
53 Afonso Silva Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 07
54 Andre Silva Almodovar-Delta Cafes + 07
55 Julen Irizar Euskaltel-Euskadi + 07
56 Marcio Barbosa ABTF-Feirense + 07
57 Emanuel Duarte Atum General/Tavira + 07
58 Helder Goncalves Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 07
59 João Macedo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 07
60 Andre Cardoso ABTF-Feirense + 07
61 Carlos Oyarzun Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 07
62 Tiano Da Silva ProTouch + 07
63 João Benta Efapel Cycling + 07
64 Rafael Lourenço Atum General/Tavira + 07
65 Alejandro Marque Atum General/Tavira + 07
66 Alberto Gallego Radio Popular-Paredes-Boavista + 07
67 Jesus Del Pino Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 07
68 Nuno Meireles Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 07
69 Rui Vinhas W52/FC Porto + 07
70 Goncalo Carvalho Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 07
71 Óscar Pelegrí Burgos-BH + 07
72 Callum Ormiston ProTouch + 07
73 Jorge Magalhaes W52/FC Porto + 07
74 Javier Moreno Glassdrive/Q8/Anicolor + 07
75 Mauro Rato BAI Sicasal Petro de Luanda + 07
76 Igor Silva BAI Sicasal Petro de Luanda + 07
77 Aritz Bagües Caja Rural-Seguros RGA + 07
78 Jose Mendes Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 07
79 Angel Fuentes Burgos-BH + 07
80 Kent Main ProTouch + 07
81 Antonio Barbio Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 07
82 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 07
83 Ivo Pinheiro ABTF-Feirense + 07
84 Xabier Isasa Euskaltel-Euskadi + 07
85 Luis Cabral Santa Maria da Feira + 07
86 Delio Fernandez Atum General/Tavira + 07
87 Viktor Manakov ABTF-Feirense + 07
88 Rui Carvalho Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 07
89 Bruno Silva Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 07
90 Daniel Hoyos Electro Hiper Europa-Caldas + 07
91 Pedro Andrade Efapel Cycling + 07
92 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA + 07
93 Ricardo Gil Almodovar-Delta Cafes + 07
94 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 07
95 Alexandre Montez L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 21
96 Diogo Silva JV Perfis Windmob + 21
97 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa-Caldas + 21
98 Raul Ribeiro L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 25
99 Benjamin Mestre BAI Sicasal Petro de Luanda + 28
100 Hector Saez Glassdrive/Q8/Anicolor + 38
101 Pedro Miguel Lopes Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:34
102 Rohan Du Plooy ProTouch + 01:45
103 Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi + 01:55
104 João Medeiros L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:55
105 Bruno Araujo BAI Sicasal Petro de Luanda + 01:55
106 Tiago Vale Ferreira JV Perfis Windmob + 02:14
107 Gabriel Muller Burgos-BH + 04:13
108 Antonio Cunha Santa Maria da Feira + 04:13
109 Davidson Rodrigues Ovidor Almodovar-Delta Cafes + 04:13
110 Francisco Moreira Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 04:13
111 Yesid Camilo Misas JV Perfis Windmob + 04:13
112 Chris Jooste JV Perfis Windmob + 04:13
113 Andre Evangelista Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 04:13
114 Andre Santos Almodovar-Delta Cafes + 04:13
115 Francisco Pereira ABTF-Feirense + 04:13
116 Gonçalo Leaça L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:13
117 Samuel Mugisha ProTouch + 04:13
118 Daniel Dias Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 08:07
119 Gonçalo Martins Santa Maria da Feira + 11:16
120 Francisco Marques L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 11:25
DNF Rui Emanuel Rodrigues Aviludo-Louletano-Loulé Concelho
DNF João Oliveira Santa Maria da Feira
Pos Rider Team Time
01 Rodrigo Caixas L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 08:35:20
02 Francisco Guerreiro Efapel Cycling + 06
03 Pedro Silva Glassdrive/Q8/Anicolor + 06
04 Juan Guillermo Jaramillo JV Perfis Windmob + 06
05 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa-Caldas + 06
06 Antonio Ferreira Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 06
07 João Macedo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 06
08 Tomás Bauwens Almodovar-Delta Cafes + 06
09 Afonso Silva Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 06
10 Helder Goncalves Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 06
11 Andre Silva Almodovar-Delta Cafes + 06
12 Pelayo Sanchez Mayo Burgos-BH + 06
13 Callum Ormiston ProTouch + 06
14 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA + 06
15 Luis Cabral Santa Maria da Feira + 06
16 Xabier Isasa Euskaltel-Euskadi + 06
17 Pedro Andrade Efapel Cycling + 06
18 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 06
19 Alexandre Montez L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 59
20 João Medeiros L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:54
21 Tiago Vale Ferreira JV Perfis Windmob + 02:13
22 Francisco Pereira ABTF-Feirense + 04:12
23 Antonio Cunha Santa Maria da Feira + 04:12
24 Davidson Rodrigues Ovidor Almodovar-Delta Cafes + 04:12
25 Yesid Camilo Misas JV Perfis Windmob + 04:12
26 Daniel Dias Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 08:06
27 Gonçalo Martins Santa Maria da Feira + 12:37
28 Francisco Marques L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 13:48
29 Tiano Da Silva ProTouch + 16:34

,

Back To Top