skip to Main Content

Race Results:

Vuelta a Asturias – 2021

Information
Nation Spain
Date 1st May
Where Candás -> Cangas del Narcea
What 2nd stage
Distance 200.5 km

  • Stage
  • Overall
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Hector Carretero Movistar Team 05:30:57 14
02 Nairo Quintana Arkéa-Samsic + 00 5
03 Einer Rubio Movistar Team + 00 3
04 Roger Adriá Kern Pharma + 00
05 Jose Manuel Diaz Delko + 00
06 Antonio Pedrero Movistar Team + 00
07 Victor De La Parte Total Direct Energie + 00
08 Ilnur Zakarin Gazprom-RusVelo + 03
09 Pierre Latour Total Direct Energie + 37
10 Gotzon Martin Euskaltel-Euskadi + 37
11 Nelson Oliveira Movistar Team + 37
12 Alejandro Osorio Caja Rural-Seguros RGA + 37
13 Julen Amezqueta Caja Rural-Seguros RGA + 37
14 Mikel Iturria Euskaltel-Euskadi + 37
15 Diego Rosa Arkéa-Samsic + 37
16 Lorenzo Fortunato EOLO-KOMETA + 37
17 Daniel Navarro Burgos-BH + 37
18 Artem Nych Gazprom-RusVelo + 01:09
19 Jose Hernandez Team Medellin + 01:09
20 Mauro Finetto Delko + 01:38
21 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 01:40
22 Ander Okamika Bengoetxea Burgos-BH + 01:40
23 José Félix Parra Kern Pharma + 01:40
24 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 03:00
25 Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi + 03:00
26 Luis Angel Mate Euskaltel-Euskadi + 03:50
27 Daniel Alejandro Mendez Kern Pharma + 03:50
28 Jhojan Garcia Caja Rural-Seguros RGA + 03:50
29 Robinson Chalapud Team Medellin + 03:53
30 Carlos Garcia Kern Pharma + 04:20
31 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 05:07
32 Juan Felipe Osorio Burgos-BH + 05:23
33 David Lozano Team Novo Nordisk + 05:23
34 Ibai Azurmendi Euskaltel-Euskadi + 05:23
35 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 05:24
36 Savva Novikov Kern Pharma + 05:24
37 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA + 05:24
38 Oscar Cabedo Burgos-BH + 05:24
39 Francesco Gavazzi EOLO-KOMETA + 05:24
40 Fabien Doubey Total Direct Energie + 05:47
41 Jesus Del Pino Louletano – Loule Concelho + 05:47
42 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 08:07
43 José Joaquin Rojas Movistar Team + 08:31
44 Abner Gonzalez Rivera Movistar Team + 08:31
45 Jon Agirre Kern Pharma + 08:31
46 Andreas Miltiadis Gios-Kiwi Atlantico + 11:05
47 Cesar Paredes Louletano – Loule Concelho + 11:05
48 Dayer Quintana Arkéa-Samsic + 11:57
49 Luca Wackermann EOLO-KOMETA + 11:57
50 Winner Anacona Arkéa-Samsic + 11:57
51 Nuno Meireles Louletano – Loule Concelho + 12:57
52 Diego Sevilla EOLO-KOMETA + 13:17
53 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 13:17
54 Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo + 13:17
55 Paul Ourselin Total Direct Energie + 13:17
56 David De la Fuente Louletano – Loule Concelho + 13:17
57 Sergey Chernetskiy Gazprom-RusVelo + 13:17
58 Carlos Oyarzun Louletano – Loule Concelho + 13:17
59 Angel Madrazo Burgos-BH + 13:17
60 Fabio Duarte Team Medellin + 13:17
61 Fabien Grellier Total Direct Energie + 13:17
62 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 13:17
63 Alexandre Delettre Delko + 13:24
64 Ibon Ruiz Kern Pharma + 13:24
65 Robigzon Oyola Team Medellin + 13:24
66 Mathias Le Turnier Delko + 13:27
67 Cristhian Montoya Team Medellin + 15:44
68 Juan Diego Alba Movistar Team + 15:44
69 José Manuel Gutiérrez Gios-Kiwi Atlantico + 15:44
70 Sergio Garcia EOLO-KOMETA + 15:44
71 Jérémy Cabot Total Direct Energie + 15:47
72 Alvaro Cuadros Caja Rural-Seguros RGA + 18:22
73 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 18:22
74 John Archibald EOLO-KOMETA + 18:27
75 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 20:20
76 David Kovacs Electro Hiper Europa + 20:20
77 Alessandro Fedeli Delko + 21:01
78 Pelayo Sanchez Mayo Burgos-BH + 25:06
79 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 25:09
80 Lucas De Rossi Delko + 25:10
81 Romain Hardy Arkéa-Samsic + 25:40
82 Kevin Ledanois Arkéa-Samsic + 25:45
83 Juan Belandria Gios-Kiwi Atlantico + 25:45
84 Alex Molenaar Burgos-BH + 25:50
85 Biniam Girmay Delko + 25:50
86 Daniel Viegas EOLO-KOMETA + 28:31
87 Oliver Behringer Team Novo Nordisk + 29:21
88 Xavier Cañellas Gios-Kiwi Atlantico + 32:27
89 Donavan Grondin Arkéa-Samsic + 33:41
90 Tomas Contte Louletano – Loule Concelho + 33:41
91 Jorge Bueno Garcia Gios-Kiwi Atlantico + 33:41
92 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 33:41
93 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 37:26
94 Fernando Lopes Gios-Kiwi Atlantico + 38:04
DNF Orluis Aular Caja Rural-Seguros RGA
DNF Joel Nicolau Caja Rural-Seguros RGA
DNF Byron Munton Electro Hiper Europa
DNF José Bruzual Gios-Kiwi Atlantico
DNF Roniel Campos Louletano – Loule Concelho
DNF Joonas Henttala Team Novo Nordisk
DNF Gerd De Keijzer Team Novo Nordisk
DNF Samuel Munday Team Novo Nordisk
Back To Top