skip to Main Content

Race Results:

Vuelta a Asturias – 2021

Information
Nation Spain
Date 30th April – 2nd May
CAT 2.1
Pos Rider Team Time UCI
01 Nairo Quintana Arkéa-Samsic 13:34:27 125
02 Antonio Pedrero Movistar Team + 36 85
03 Pierre Latour Total Direct Energie + 54 70
04 Victor De La Parte Total Direct Energie + 01:01 60
05 Einer Rubio Movistar Team + 01:08 50
06 Alejandro Osorio Caja Rural-Seguros RGA + 01:26 40
07 Roger Adriá Kern Pharma + 01:52 35
08 Ilnur Zakarin Gazprom-RusVelo + 02:00 30
09 Nelson Oliveira Movistar Team + 02:43 25
10 Julen Amezqueta Caja Rural-Seguros RGA + 03:03 20
11 Jose Hernandez Team Medellin + 03:06 15
12 Jose Manuel Diaz Delko + 03:06 10
13 Lorenzo Fortunato EOLO-KOMETA + 03:12 5
14 Daniel Navarro Burgos-BH + 03:12 5
15 Mikel Iturria Euskaltel-Euskadi + 03:46 5
16 Hector Carretero Movistar Team + 04:07 3
17 Diego Rosa Arkéa-Samsic + 04:54 3
18 Artem Nych Gazprom-RusVelo + 05:24 3
19 Jhojan Garcia Caja Rural-Seguros RGA + 05:42 3
20 Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi + 05:50 3
21 José Félix Parra Kern Pharma + 05:57 3
22 Mauro Finetto Delko + 06:53 3
23 Luis Angel Mate Euskaltel-Euskadi + 07:19 3
24 Daniel Alejandro Mendez Kern Pharma + 08:17 3
25 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 08:38 3
26 Ander Okamika Bengoetxea Burgos-BH + 08:56
27 Francesco Gavazzi EOLO-KOMETA + 10:29
28 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 11:26
29 Jon Agirre Kern Pharma + 12:48
30 Jesus Del Pino Louletano – Loule Concelho + 13:51
31 José Joaquin Rojas Movistar Team + 15:32
32 Carlos Garcia Kern Pharma + 15:40
33 Savva Novikov Kern Pharma + 15:40
34 Abner Gonzalez Rivera Movistar Team + 16:01
35 Fabien Doubey Total Direct Energie + 17:18
36 Robinson Chalapud Team Medellin + 17:32
37 Robigzon Oyola Team Medellin + 17:41
38 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA + 17:49
39 Winner Anacona Arkéa-Samsic + 18:53
40 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 19:13
41 Oscar Cabedo Burgos-BH + 20:38
42 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 21:30
43 Juan Felipe Osorio Burgos-BH + 23:03
44 David Lozano Team Novo Nordisk + 23:20
45 Sergey Chernetskiy Gazprom-RusVelo + 23:58
46 Cristhian Montoya Team Medellin + 24:29
47 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 25:18
48 Cesar Paredes Louletano – Loule Concelho + 25:44
49 Mathias Le Turnier Delko + 26:37
50 Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo + 27:14
51 Angel Madrazo Burgos-BH + 27:19
52 Fabien Grellier Total Direct Energie + 27:57
53 Juan Diego Alba Movistar Team + 28:38
54 Diego Sevilla EOLO-KOMETA + 30:42
55 Paul Ourselin Total Direct Energie + 30:57
56 Alessandro Fedeli Delko + 31:32
57 Andreas Miltiadis Gios-Kiwi Atlantico + 32:04
58 Alvaro Cuadros Caja Rural-Seguros RGA + 32:36
59 David De la Fuente Louletano – Loule Concelho + 33:19
60 Sergio Garcia EOLO-KOMETA + 33:24
61 Dayer Quintana Arkéa-Samsic + 33:39
62 Luca Wackermann EOLO-KOMETA + 34:25
63 Alexandre Delettre Delko + 35:23
64 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 37:41
65 Biniam Girmay Delko + 38:44
66 Pelayo Sanchez Mayo Burgos-BH + 38:51
67 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 38:59
68 Romain Hardy Arkéa-Samsic + 40:02
69 José Manuel Gutiérrez Gios-Kiwi Atlantico + 40:05
70 Ibai Azurmendi Euskaltel-Euskadi + 40:47
71 John Archibald EOLO-KOMETA + 41:28
72 Nuno Meireles Louletano – Loule Concelho + 41:44
73 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 42:08
74 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 42:31
75 Carlos Oyarzun Louletano – Loule Concelho + 44:35
76 Fabio Duarte Team Medellin + 45:25
77 Ibon Ruiz Kern Pharma + 46:36
78 Kevin Ledanois Arkéa-Samsic + 46:48
79 Lucas De Rossi Delko + 48:03
80 Juan Belandria Gios-Kiwi Atlantico + 54:41
81 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 01:00:20
82 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 01:00:33
83 Daniel Viegas EOLO-KOMETA + 01:04:19
84 Oliver Behringer Team Novo Nordisk + 01:04:45
85 Jorge Bueno Garcia Gios-Kiwi Atlantico + 01:14:06
86 Fernando Lopes Gios-Kiwi Atlantico + 01:19:30
DNF Alex Molenaar Burgos-BH
DNF Orluis Aular Caja Rural-Seguros RGA
DNF Joel Nicolau Caja Rural-Seguros RGA
DNF Mateu Estelrich Electro Hiper Europa
DNF David Kovacs Electro Hiper Europa
DNF Byron Munton Electro Hiper Europa
DNF Gotzon Martin Euskaltel-Euskadi
DNF José Bruzual Gios-Kiwi Atlantico
DNF Xavier Cañellas Gios-Kiwi Atlantico
DNF Roniel Campos Louletano – Loule Concelho
DNF Tomas Contte Louletano – Loule Concelho
DNF Donavan Grondin Arkéa-Samsic
DNF Gerd De Keijzer Team Novo Nordisk
DNF Joonas Henttala Team Novo Nordisk
DNF Samuel Munday Team Novo Nordisk
DNF Jérémy Cabot Total Direct Energie
Back To Top