skip to Main Content

Race Results:

Vuelta a Asturias – 2021

Information
Nation Spain
Date 2nd May
Where Cangas del Narcea -> Alto del Naranco
What 3rd stage
Distance 125.3 km
Leader N.Quintana
Youth E.Rubio
Points N.Quintana

  • Stage
  • Overall

Pos Rider Team Time UCI
01 Pierre Latour Total Direct Energie 02:59:49 14
02 Alejandro Osorio Caja Rural-Seguros RGA + 02 5
03 Victor De La Parte Total Direct Energie + 12 3
04 Antonio Pedrero Movistar Team + 12
05 Nairo Quintana Arkéa-Samsic + 12
06 Einer Rubio Movistar Team + 19
07 Lorenzo Fortunato EOLO-KOMETA + 59
08 Jhojan Garcia Caja Rural-Seguros RGA + 59
09 Roger Adriá Kern Pharma + 59
10 Daniel Navarro Burgos-BH + 59
11 Ilnur Zakarin Gazprom-RusVelo + 01:04
12 Jose Hernandez Team Medellin + 01:04
13 Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi + 01:14
14 Nelson Oliveira Movistar Team + 01:19
15 Jose Manuel Diaz Delko + 01:30
16 Mikel Iturria Euskaltel-Euskadi + 01:33
17 Julen Amezqueta Caja Rural-Seguros RGA + 01:33
18 Luis Angel Mate Euskaltel-Euskadi + 01:54
19 Alessandro Fedeli Delko + 02:13
20 Artem Nych Gazprom-RusVelo + 02:29
21 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 02:38
22 Ander Okamika Bengoetxea Burgos-BH + 02:41
23 Daniel Alejandro Mendez Kern Pharma + 02:41
24 Jon Agirre Kern Pharma + 02:41
25 José Félix Parra Kern Pharma + 02:41
26 Diego Rosa Arkéa-Samsic + 02:41
27 Hector Carretero Movistar Team + 02:41
28 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 02:41
29 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 02:41
30 Robigzon Oyola Team Medellin + 02:41
31 Carlos Garcia Kern Pharma + 03:00
32 Mauro Finetto Delko + 03:12
33 Pelayo Sanchez Mayo Burgos-BH + 03:14
34 Abner Gonzalez Rivera Movistar Team + 03:14
35 Winner Anacona Arkéa-Samsic + 03:24
36 Francesco Gavazzi EOLO-KOMETA + 03:29
37 José Joaquin Rojas Movistar Team + 03:29
38 Jesus Del Pino Louletano – Loule Concelho + 03:29
39 Alvaro Cuadros Caja Rural-Seguros RGA + 03:43
40 Romain Hardy Arkéa-Samsic + 03:51
41 Fabien Grellier Total Direct Energie + 04:09
42 Dayer Quintana Arkéa-Samsic + 04:36
43 Fabien Doubey Total Direct Energie + 04:43
44 Alexandre Delettre Delko + 04:53
45 Savva Novikov Kern Pharma + 05:41
46 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 06:40
47 Diego Sevilla EOLO-KOMETA + 06:54
48 Juan Felipe Osorio Burgos-BH + 07:09
49 Juan Diego Alba Movistar Team + 07:09
50 Paul Ourselin Total Direct Energie + 07:09
51 Sergio Garcia EOLO-KOMETA + 07:09
52 Biniam Girmay Delko + 07:09
53 Sergey Chernetskiy Gazprom-RusVelo + 07:09
54 Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo + 07:09
55 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 07:09
56 Cristhian Montoya Team Medellin + 07:09
57 David Lozano Team Novo Nordisk + 07:26
58 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA + 07:50
59 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 08:09
60 Cesar Paredes Louletano – Loule Concelho + 08:54
61 Mathias Le Turnier Delko + 09:13
62 Angel Madrazo Burgos-BH + 09:31
63 José Manuel Gutiérrez Gios-Kiwi Atlantico + 09:31
64 David De la Fuente Louletano – Loule Concelho + 09:31
65 John Archibald EOLO-KOMETA + 10:01
66 Robinson Chalapud Team Medellin + 10:07
67 Kevin Ledanois Arkéa-Samsic + 10:33
68 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 11:45
69 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 11:45
70 Juan Belandria Gios-Kiwi Atlantico + 11:50
71 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 13:38
72 Oscar Cabedo Burgos-BH + 13:38
73 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 13:53
74 Daniel Viegas EOLO-KOMETA + 13:53
75 Nuno Meireles Louletano – Loule Concelho + 13:53
76 Luca Wackermann EOLO-KOMETA + 14:16
77 Andreas Miltiadis Gios-Kiwi Atlantico + 15:14
78 Carlos Oyarzun Louletano – Loule Concelho + 18:18
79 Fernando Lopes Gios-Kiwi Atlantico + 18:18
80 Jorge Bueno Garcia Gios-Kiwi Atlantico + 18:18
81 Ibon Ruiz Kern Pharma + 18:18
82 Lucas De Rossi Delko + 18:18
83 Ibai Azurmendi Euskaltel-Euskadi + 18:18
84 Oliver Behringer Team Novo Nordisk + 18:18
85 Fabio Duarte Team Medellin + 18:18
86 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 18:18
OOT Mateu Estelrich Electro Hiper Europa
OOT David Kovacs Electro Hiper Europa
OOT Donavan Grondin Arkéa-Samsic
DNS Tomas Contte Louletano – Loule Concelho
DNF Alex Molenaar Burgos-BH
DNF Gotzon Martin Euskaltel-Euskadi
DNF Xavier Cañellas Gios-Kiwi Atlantico
DNF Jérémy Cabot Total Direct Energie
Back To Top