skip to Main Content

Race Results:

Vuelta a Asturias – 2021

Information
Nation Spain
Date 30th April
Where Oviedo -> Pola de Lena
What 1st stage
Distance 184.5 km

  • Stage
  • Overall
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Nairo Quintana Arkéa-Samsic 05:03:45 14
02 Antonio Pedrero Movistar Team + 26 5
03 Pierre Latour Total Direct Energie + 27 3
04 Gotzon Martin Euskaltel-Euskadi + 49
05 Alejandro Osorio Caja Rural-Seguros RGA + 49
06 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 49
07 Roger Adriá Kern Pharma + 49
08 Nelson Oliveira Movistar Team + 49
09 Einer Rubio Movistar Team + 49
10 Julen Amezqueta Caja Rural-Seguros RGA + 49
11 Ilnur Zakarin Gazprom-RusVelo + 49
12 Jose Hernandez Team Medellin + 49
13 Victor De La Parte Total Direct Energie + 49
14 Jhojan Garcia Caja Rural-Seguros RGA + 49
15 Luis Angel Mate Euskaltel-Euskadi + 01:32
16 Lorenzo Fortunato EOLO-KOMETA + 01:32
17 Francesco Gavazzi EOLO-KOMETA + 01:32
18 Diego Rosa Arkéa-Samsic + 01:32
19 Oscar Cabedo Burgos-BH + 01:32
20 Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi + 01:32
21 Mikel Iturria Euskaltel-Euskadi + 01:32
22 Hector Carretero Movistar Team + 01:32
23 Jon Agirre Kern Pharma + 01:32
24 José Félix Parra Kern Pharma + 01:32
25 Robigzon Oyola Team Medellin + 01:32
26 Daniel Navarro Burgos-BH + 01:32
27 Jose Manuel Diaz Delko + 01:32
28 Cristhian Montoya Team Medellin + 01:32
29 Daniel Alejandro Mendez Kern Pharma + 01:42
30 Artem Nych Gazprom-RusVelo + 01:42
31 Mauro Finetto Delko + 01:59
32 Alex Molenaar Burgos-BH + 02:54
33 José Joaquin Rojas Movistar Team + 03:28
34 Sergey Chernetskiy Gazprom-RusVelo + 03:28
35 Robinson Chalapud Team Medellin + 03:28
36 Winner Anacona Arkéa-Samsic + 03:28
37 Mathias Le Turnier Delko + 03:53
38 Abner Gonzalez Rivera Movistar Team + 04:12
39 Angel Madrazo Burgos-BH + 04:31
40 Savva Novikov Kern Pharma + 04:31
41 Lucas De Rossi Delko + 04:31
42 Ander Okamika Bengoetxea Burgos-BH + 04:31
43 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA + 04:31
44 Orluis Aular Caja Rural-Seguros RGA + 04:31
45 Jesus Del Pino Louletano – Loule Concelho + 04:31
46 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 05:41
47 Biniam Girmay Delko + 05:41
48 Cesar Paredes Louletano – Loule Concelho + 05:41
49 Juan Diego Alba Movistar Team + 05:41
50 Andreas Miltiadis Gios-Kiwi Atlantico + 05:41
51 Fabien Doubey Total Direct Energie + 06:44
52 Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo + 06:44
53 Luca Wackermann EOLO-KOMETA + 08:08
54 Alessandro Fedeli Delko + 08:16
55 Carlos Garcia Kern Pharma + 08:16
56 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 08:53
57 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 10:27
58 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 10:27
59 Juan Felipe Osorio Burgos-BH + 10:27
60 Kevin Ledanois Arkéa-Samsic + 10:27
61 David Lozano Team Novo Nordisk + 10:27
62 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 10:27
63 Paul Ourselin Total Direct Energie + 10:27
64 Romain Hardy Arkéa-Samsic + 10:27
65 David De la Fuente Louletano – Loule Concelho + 10:27
66 Joel Nicolau Caja Rural-Seguros RGA + 10:27
67 Sergio Garcia EOLO-KOMETA + 10:27
68 Pelayo Sanchez Mayo Burgos-BH + 10:27
69 Fabien Grellier Total Direct Energie + 10:27
70 Diego Sevilla EOLO-KOMETA + 10:27
71 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 10:27
72 Alvaro Cuadros Caja Rural-Seguros RGA + 10:27
73 Carlos Oyarzun Louletano – Loule Concelho + 12:56
74 John Archibald EOLO-KOMETA + 12:56
75 Fabio Duarte Team Medellin + 13:46
76 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 14:50
77 Byron Munton Electro Hiper Europa + 14:50
78 Xavier Cañellas Gios-Kiwi Atlantico + 14:50
79 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 14:50
80 José Manuel Gutiérrez Gios-Kiwi Atlantico + 14:50
81 Tomas Contte Louletano – Loule Concelho + 14:50
82 Nuno Meireles Louletano – Loule Concelho + 14:50
83 Jérémy Cabot Total Direct Energie + 14:50
84 Ibon Ruiz Kern Pharma + 14:50
85 Ibai Azurmendi Euskaltel-Euskadi + 17:02
86 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 17:02
87 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 17:02
88 Juan Belandria Gios-Kiwi Atlantico + 17:02
89 Oliver Behringer Team Novo Nordisk + 17:02
90 Alexandre Delettre Delko + 17:02
91 Dayer Quintana Arkéa-Samsic + 17:02
92 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 17:02
93 Roniel Campos Louletano – Loule Concelho + 20:29
94 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 22:03
95 Jorge Bueno Garcia Gios-Kiwi Atlantico + 22:03
96 José Bruzual Gios-Kiwi Atlantico + 22:03
97 Daniel Viegas EOLO-KOMETA + 22:03
98 David Kovacs Electro Hiper Europa + 23:04
99 Fernando Lopes Gios-Kiwi Atlantico + 23:04
100 Gerd De Keijzer Team Novo Nordisk + 28:41
101 Samuel Munday Team Novo Nordisk + 28:41
102 Donavan Grondin Arkéa-Samsic + 28:41
Back To Top